Szpitale naszpikowane aparaturą - konieczny inżynier medyczny

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W szpitalach jest coraz więcej aparatury. Lecznice w krajach europejskich i USA wprowadzają całodobowe dyżury inżyniera medycznego, który odpowiada za bezpieczeństwo pacjentów w przypadku jej wykorzystania czy awarii. Resort zdrowia podkreśla, że przepisy do niektórych świadczeń już wymagają obecności takich specjalistów, ale nie myślą o powszechnym obowiązku ich zatrudniania.

21.01.2020

Sędzia Juszczyszyn - jednak z delegacją na wyjazd do Warszawy

Wymiar sprawiedliwości

Wiceprezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Krzysztof Krygielski wydał zarządzenie o wystawieniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji podróży służbowej do Warszawy. Wcześniej nie zgodził się na nią prezes tego sądu Maciej Nawacki. Sędzia ma w Kancelarii Sejmu dokonać oględzin zgłoszeń oraz list osób popierających kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa.

20.01.2020

Nowi sędziowie Izby Cywilnej SN nie będą oceniać swojego statusu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy wyłączył siedmioro sędziów Izby Cywilnej, powołanych na podstawie rekomendacji nowej KRS, z wyznaczonego na 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem SN orzekaliby oni we własnej sprawie.

20.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Dyscyplinarki sędziowskie - pod koniec stycznia spotkanie szefa MSZ i wiceszefowej KE

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek, 20 stycznia, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz spotkał się w Brukseli z wiceszefową Komisji Europejskiej ds. wartości Vierą Jourovą. Temat to sytuacja w polskim sądownictwa, m.in. w kontekście noweli dyscyplinującej sędziów. Czaputowicz powiedział, że spotkanie było kurtuazyjne, a dłuższe rozmowy odbędą się w Polsce.

20.01.2020

Prokuratura sprawdzi rzecznika dyscyplinarnego z Uniwersytetu Śląskiego

Szkolnictwo wyższe

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w ramach postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej. Wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego wywołała kontrowersje swoją wypowiedzią na temat tradycyjnej rodziny. W związku z reakcją części studentów wobec jej wypowiedzi na wykładach, rzecznik dyscyplinarny uczelni wszczął postępowanie.

20.01.2020

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania skarbówki

Ordynacja Doradca podatkowy

Przeprowadzenie reformy administracji celno-skarbowej w Polsce było celowe – stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem Izby, dzięki skonsolidowaniu służb celnych i skarbowych stworzono warunki do poprawy efektywności całego systemu poboru danin publicznych. Największe zastrzeżenia NIK budzi zaś obszar szeroko rozumianych spraw kadrowych.

20.01.2020

RPO pyta o legalność powołania sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego

Wymiar sprawiedliwości

Prawidłowe powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wymaga uchwały Krajowej Rady Sądownictwa o jego wyborze. Problem w tym, że RPO ma wątpliwości, czy taka uchwała, przed powołaniem Piotra Schaba na to stanowisko została podjęta. Zwrócił się do KRS o przesłanie kopii.

20.01.2020

Konfederacja Lewiatan: Nie powinno się regulować kwestii ujawniania wysokości płacy w ofertach pracy

Domowe finanse Prawo pracy Małe i średnie firmy

Posłowie chcą zobowiązać pracodawców do ujawniania w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wiele firm już to robi i taka praktyka zasługuje na poparcie, bo zwiększa efektywność procesów rekrutacji i buduje zaufanie między pracodawcą i pracownikiem. Wątpliwości budzi próba jej uregulowania w prawie i wprowadzenie sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku.

20.01.2020

Marszałek Sejmu powołała Radę Ochrony Pracy XI kadencji

Prawo pracy

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w poniedziałek, 20 stycznia 2020 roku, wręczyła akty powołania nowym członkom sejmowej Rady Ochrony Pracy. Przewodniczącym pozostał poseł Janusz Śniadek (PiS). XI kadencja ROP przypadać będzie na lata 2020 – 2024.

20.01.2020

Jak długo ważna jest e-recepta?

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo zdrowia przypomina, że co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby recepta elektroniczna była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Najmniej czasu pacjent ma na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni.

20.01.2020

Dziekan adwokatury z Opola kandydatem do komisji ds. pedofilii

Wymiar sprawiedliwości

Adwokat Marian Jagielski jest dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu od września 2016 r. Teraz - jak dowiedziało się Prawo.pl - NRA przedstawiła Senatowi jego kandydaturę na członka państwowej komisji ds. pedofilii. Organ ten ma m.in. identyfikować zaniedbania i zaniechania w wyjaśnianiu przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci.

20.01.2020

Państwowa Komisja Wyborcza już w nowym składzie

Wybory

Prezydent Andrzej Duda wręczył akty powołania dziewięciu osobom, które utworzą nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. Trzech członków będzie kontynuowało pracę, sześciu rozpoczyna kadencję. Przewodniczącego i dwóch zastępców wybierze Komisja ze swojego składu.

20.01.2020

Minister gotów rozmawiać z rezydentami o podwyżkach, ale nie o 20 tys. zł za etat

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jestem gotowy rozmawiać z rezydentami, ale ich oczekiwania dotyczące podwyżek muszą być realne i możliwe do spełnienia – poinformował w poniedziałek Łukasz Szumowski. Przypomnijmy, że w miniony piątek odbyło się spotkanie rezydentów z ministrem zdrowia, a kolejne planowane jest na 3 lutego.

20.01.2020

GUS: Ponad milion osób w wieku emerytalnym nadal pracuje

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Małe i średnie firmy

Około 1,37 mln osób w wieku emerytalnym jest aktywnych zawodowo – wynika z danych GUS. Do pracy motywuje ich wolny czas i chęć powiększenia domowego budżetu. Osoby po 60. roku życia najchętniej wybierają zawód kasjera, stróża nocnego, kierowcy w przewozie osób czy sprzedawcy. Najwięcej, bo nawet 35 zł netto za godzinę, mogą zarobić tzw. złote rączki.

20.01.2020

Kasy w formie oprogramowania nie będą dla wszystkich

VAT

Rządowe Centrum Legislacji przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Z dokumentu wynika, że z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych 10 milionów euro.

20.01.2020

Narodowa Strategia Onkologii na finiszu, ale są uwagi do podniesienia akcyzy na papierosy

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej - podał prezydent Andrzej Duda. W trakcie konsultacji międzyresortowych zastrzeżenia do projektu zgłosiły: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Finansów. Uwagi dotyczą: wprowadzenia nowego przedmiotu wiedzy o zdrowiu o zdrowiu oraz podsienia akcyzy na papierosy do 75 proc. do 2028 roku.

20.01.2020

Kongresmeni USA zaniepokojeni zmianami w polskich sądach

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zaniepokojenie reformą sądownictwa w Polsce wyraża list skierowany przez przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Eliota Engela i szefa podkomisji ds. europejskich, eurazjatyckich i energii Williama Keatinga do prezydenta Andrzeja Dudy. Opublikowany w niedzielę dokument mówi o zagrożeniach dla instytucji demokratycznych w Polsce.

20.01.2020