Prokurator w czasie epidemii - są zalecenia dotyczące zabezpieczeń

Wymiar sprawiedliwości

Przesłuchania osób zakażonych lub mogących mieć kontakt z z SARS CoV-2 w trybie wideokonferencji, ogłaszanie w ten sposób postanowienia o przedstawieniu zarzutów, w końcu zabezpieczenie śledczych wykonujących czynności w terenie, związane z nagłymi zgonami, zgodnie z wytycznymi służb sanitarnych - to zalecenia Prokuratory Krajowej dla wszystkich jednostek w kraju.

02.04.2020

Prokurator czy nadsędzia? Specustawa też wzmacnia jego rolę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Z jednej strony prokuratorzy alarmują, że nie mają wystarczającej ilości środków ochrony osobistej by w czasie epidemii koronowirusa, bezpiecznie wykonywać czynności. Z drugiej - specustawa, która przed COVID-19 ma chronić - daje im kolejne uprawnienia i wzmacnia pozycję. - Trend nie jest nowy, prokurator staje się nadsędzią - mówią prawnicy.

02.04.2020

Firmy nie mają pewności, czy pracownik wraca bez koronawirusa

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy osoby wracające do pracy po kwarantannie są zdrowe - zwłaszcza te, które odbyły ją na polecenie Sanepidu, bo miały kontakt z zarażonym koronawirusem. Nie wszystkim robione są testy, by to sprawdzić. Skierowanie takiego pracownika na badania kontrolne niewiele pomoże, bo lekarz medycyny pracy nie jest w stanie przesądzić o braku zarażenia Covid-19.

02.04.2020

Głosowanie korespondencyjne nie wykluczy niebezpiecznych kontaktów

Wybory Koronawirus

Pakiety do głosowania korespondencyjnego będą dostarczane do rąk własnych, nie dojdzie więc do wykluczenia kontaktu osobistego i ryzyka zakażenia. Kraje, gdzie są takie głosowania, prowadzą pilotaże, by wykryć słabości, nikt też nie wprowadzał ich miesiąc przed wyborami. Krytycy głosowania korespondencyjnego mówią o ryzyku oszustw wyborczych i dużej zależności od wydolności poczty.

02.04.2020

KE przygotuje projekt mający chronić pracowników przed zwolnieniami 

Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo unijne

Komisja Europejska przedstawi inicjatywę zmierzającą do zapobiegania zwalnianiu pracowników przez firmy, które są zmuszone do przestoju w związku z pandemią koronawirusa - zapowiedziała w środę jej przewodnicząca Ursula von der Leyen.

01.04.2020

Przepisy specustawy dotyczące RDS trafią do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Ta część specustawy w sprawie walki z koronawirusem, która dotyczy funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę skierowana w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. To reakcja na krytykę tych zmian ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców.

01.04.2020

Nakaz wychodzenia tylko z dorosłym zbyt restrykcyjny

Prawo rodzinne Zarządzanie oświatą RODO

Samodzielne wyjście z domu dozwolone od 18 roku życia. Nieważne, czy ktoś ma już dziecko, czy mieszka z babcią, której robił zakupy. Ba, nieważne nawet, czy zawarł małżeństwo - wyjdzie z domu tylko "pod opieką" dorosłego. Jak zwraca uwagę Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, to tragedia dla ofiar przemocy domowej.

01.04.2020

Szybkie kary za łamanie zasad dotyczących epidemii

Prawo karne Policja

Kary na osoby, które nie będą przestrzegać wprowadzonych w celu ograniczenia epidemii zasad, będą nakładane w trybie szybkiej ścieżki - poinformował w środę szef minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Kary - sięgające nawet do 30 tysięcy złotych - będą określali inspektorzy sanitarni w porozumieniu z policją.

01.04.2020

Ministerstwo Finansów przejmie depozyty i zabezpieczenia majątkowe  

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sumy depozytowe oraz zabezpieczenia majątkowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi w prokuraturze mają trafiać na konta depozytowe ministra finansów - taka zmiana ma być wprowadzona do ustawy Prawo o prokuraturze. Dotychczas umieszczane one były na rachunkach bankowych prowadzonych dla poszczególnych prokuratur lub sądów.

01.04.2020

Sklepy toczą bój o rękawiczki, których nie ma i likwidację godzin dla seniorów

Koronawirus

Od 1 kwietnia podczas zakupu towarów lub usług klienci muszą mieć rękawiczki jednorazowe. Bez nich można zostać nie wpuszczonym do sklepu, banku, punktu obsługowego. Handlowcy chcą je zapewnić klientom, chociaż nie jest oczywiste, czy mają taki obowiązek. Ale problemem są też godziny dla seniorów. Branża handlowa apeluje o szybkie zmiany.

01.04.2020

Zakazy związane z epidemią dotyczą także sportu

Administracja publiczna

W związku z ogłoszeniem przez rząd we wtorek pakietu kolejnych zakazów i ograniczeń mających zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronowirusa, Ministerstwo Sportu i Turystyki przypomniało, że dotyczą ona także sportu i aktywności rekreacyjnej. Część z nich obowiązuje na podstawie wcześniejszych zarządzeń, a rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca br. wprowadzono dodatkowe. 

01.04.2020

Gminy mogą składać wnioski o pieniądze na komputery dla uczniów

Zarządzanie oświatą

Pieniądze z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla szkół. Od 1 kwietnia samorząd mogą wnioskować o pieniądze na laptopy, tablety – a jeśli jest taka potrzeba - także na mobilny dostęp do internetu.

01.04.2020

Wybory i bezpieczeństwo to kolizja wartości - będą kary za bunt samorządowców?

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Wypełnienie zadań związanych z organizacją wyborów czy zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i urzędników? Jest epidemia, ale nie ma stanu nadzwyczajnego, więc należy kontynuować przygotowania. A samorządowców, którzy mają wątpliwości, która z tych wartości jest ważniejsza politycy partii rządzącej straszą odpowiedzialnością karną.

01.04.2020

Terminy przerwy wielkanocnej bez zmian

Zarządzanie oświatą

Zawieszenie lekcji nie wpływa na terminy przerwy świątecznej - podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Rozpocznie się ona 9 kwietnia i potrwa do 14 kwietnia. W tym czasie szkoły nie będą prowadzić zdalnych lekcji ani zajęć opiekuńczych dla uczniów.

01.04.2020

Umowa na budowę platformy e-Zamówienia podpisana

Zamówienia publiczne

Urząd Zamówień Publicznych zawarł we wtorek 31 marca wartą 28,1 mln zł umowę na budowę platformy e-Zamówienia, która umożliwi pełną elektronizację  przetargów. Została podpisana przy użyciu podpisów elektronicznych z firmą Pentacomp. Nowa platforma ma ruszyć 1 stycznia 2021 roku.

01.04.2020

Przedsiębiorcy: Skarbówka opóźnia zwroty VAT

VAT Finanse

Aż 82 procent firm nie zauważyło żadnego przyspieszenia zwrotów VAT dokonywanych przez urzędy skarbowe. Ich zdaniem skarbówka oddaje podatek w najpóźniejszym możliwym terminie. Warunki do przyspieszenia zwrotu są natomiast trudne do spełniania. Takie wnioski wynikają z badania BCC wśród 600 przedsiębiorców.

01.04.2020

ZUS: Zwolnienie z opłacania składek to pomoc publiczna

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w tarczy antykryzysowej, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy – informuje ZUS. I zaznacza, że jest to pomoc publiczna.

01.04.2020

Koronawirus zatrzymał jedną trzecią małych i średnich firm

Małe i średnie firmy

Coraz więcej przedsiębiorców obawia się o przyszłość swoich firm. Z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że co siódme przedsiębiorstwo może wytrwać najwyżej cztery tygodnie, ale część już nie daje rady. Są też wyjątki - trzy firmy na 100 przyznają, że właśnie przeżywają boom.

01.04.2020

Koronawirus umożliwi wydawanie e-paragonów

VAT

Ustawa pomocowa przewiduje możliwość wydawania paragonów w formie elektronicznej. Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia w tym zakresie. Po zmianie przepisów sprzedawca nie będzie musiał dawać klientowi papierowego paragonu. Nowe zasady dotkną jednak tylko posiadaczy kas online.

01.04.2020