Nowe zasady dla wynajmujących budynki warte ponad 10 mln zł

CIT

Od stycznia 2019 roku podatek od nieruchomości komercyjnych będzie liczony od sumy ich wartości początkowej, pomniejszonej o 10 mln zł. Od tej daty obniżenie podstawy opodatkowania o 10 mln zł będzie dotyczyć sumy wartości początkowych poszczególnych środków trwałych w postaci budynków.

06.12.2018

Rzecznik przedsiębiorców zaczyna od biura w Krakowie

Prawo gospodarcze

W Krakowie otwarto w czwartek pierwszy lokalny oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. To przejaw decentralizacji działalności tego urzędu - powiedział podczas uroczystości rzecznik Adam Abramowicz. To pierwsze biuro Rzecznika.

06.12.2018

Świąteczne prezenty dla emerytów czasami bez PIT

PIT

Świąteczne prezenty otrzymywane przez emerytów i rencistów od byłych pracodawców mogą być zwolnione z podatku dochodowego. Ich wartość nie może być jednak wyższa niż 3 tysiące złotych rocznie.

06.12.2018

700 leków może zabraknąć w aptekach w przyszłym roku

Farmacja

Co trzecie wykupowane w aptekach opakowanie leku refundowanego będzie niedostępne od przyszłego roku – alarmuje Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. Braki mają dotyczyć najbardziej popularnych preparatów, w tym także tych darmowych dla seniorów.

06.12.2018

Duży wzrost przypadków odry w tym roku w Polsce

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 30 listopada br. zanotowano w Polsce 220 przypadków odry – wynika z najnowszego meldunku opublikowanego na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było 62.

06.12.2018

KRS wybierze sędziów i bez opinii sędziowskich zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości

Opinie zgromadzeń lub kolegiów sędziów nie są konieczne w procesie nominacyjnym do sądów powszechnych - wynika z uchwały podjętej przez Krajową Radę Sądownictwa. To odpowiedź na uchwały zgromadzeń sędziów m.in. Apelacji Gdańskiej i Okręgu Gorzowskiego, które odmówiły udziału w procedurze opiniowania kandydatów.

06.12.2018

Rząd tworzy specjalny fundusz do kupowania akcji firm

Administracja publiczna

Powstanie nowy, państwowy fundusz celowy - fundusz inwestycji kapitałowych - który przeznaczony będzie na nabywanie i obejmowanie akcji przez Skarb Państwa, oraz pokrywanie kosztów nabycia akcji.

06.12.2018

Wigilia dniem wolnym od pracy? Jest projekt

Prawo pracy

PSL chce wprowadzenia dwóch nowych dni wolnych od pracy: Wigilii Bożego Narodzenia i Wielkiego Piątku. Projekt zmian w tej sprawie właśnie wpłynął do Sejmu. Pomysł nie jest nowy, ale odżył w listopadzie, w czasie dyskusji nad wprowadzeniem dodatkowego wolnego 12 listopada.

06.12.2018

W Polsce opodatkowanie umiarkowane, ale trochę wzrosło

CIT PIT

Stosunek przychodów podatkowych do PKB wyniósł w Polsce w 2017 r. 33,9 proc. - wynika z najnowszego Raportu OECD. To średni poziom wśród członków tej organizacji. Najwyższy wskaźnik ma Francja - 46,2 proc. - która wyprzedziła w tym rankingu Danię.

06.12.2018

Ocenianie nauczycieli - spóźnione rozporządzenie do uchylanych przepisów

Resort sprawiedliwości nie nadąża za dynamiką zmian w prawie oświatowym. Rozporządzenie określające, jak oceniać nauczycieli zatrudnionych w podległych MS placówkach, wejdzie w życie 19 grudnia, a już 1 stycznia 2019 r. będzie nieaktualne. Stanie się tak, bo z Karty Nauczyciela znikną przepisy dotyczące regulaminów oceniania pedagogów.

06.12.2018

Łatwiej o przedszkole dla zaszczepionego dziecka. Projekt trafi do Sejmu

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Obywatelski projekt ustawy proponuje premiowanie zaszczepionych dzieci przy rekrutacji do przedszkoli. Pomysł popierają lekarze i niektóre samorządy, negatywnie ocenia go natomiast resort edukacji, podkreślając, że nowelizacja może ograniczać prawo do nauki.

06.12.2018

Ustępujący RPD pisze o potrzebach polskich dzieci do premiera

Prawo rodzinne

Realizacja prawa do nauki, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy rówieśniczej, wsparcie samotnych rodziców i opracowanie nowego kodeksu rodzinnego - to w ocenie ustępującego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony praw dzieci stojące m.in. przed jego następcą.

06.12.2018

Raport o stanie samorządu wzmocni kontrolę nad wójtem

Samorząd terytorialny

Nowy obowiązek samorządów może „odpolitycznić” toczące się w radach i sejmikach dyskusje nad sprawozdaniem z wykonania budżetu. Jednak zdaniem samorządowców konieczność przygotowania raportu o stanie gminy może być zadaniem pracochłonnym.

06.12.2018

System kontrolny NFZ wypatrzy zagrożonych zawałami i udarami

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia analizuje dane o realizacji świadczeń spływające z lecznic, by wychwycić nieprawidłowości i nadużycia i na tej podstawie zleca już kontrole. Ale przegląda też historie leczenia pacjentów pod kątem zagrożenia wystąpienia u nich udaru i zawału.

06.12.2018

Funkcjonariusze Służby Więziennej pojadą na misję - jest projekt MS

Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce by funkcjonariusze Służby Więziennej, podobnie jak inne służby mundurowe, mogli być oddelegowywani poza granice kraju by brać udział w misjach pokojowych, akcjach zapobiegania aktom terroru, ratowniczym a także szkoleniom i ćwiczeniom. Projekt trafił właśnie do opiniowania.

06.12.2018

Yamaha podejrzana o zmowy cenowe

Rynek i konsument

Yamaha Music Europe w niedozwolony sposób ustalała ceny sprzedaży sprzętu muzycznego ze sprzedawcami internetowymi - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I prowadzi postępowanie w tej sprawie.

05.12.2018

TK: w styczniu wyrok w sprawie noweli o IPN

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w trybie kontroli zastępczej. Zawnioskował do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucję trzech zapisów, jeden z nich wprowadzający kary grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, został już uchylony. TK ma zbadać jeszcze kwestie "ukraińskich nacjonalistów".

05.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski