Firma VELUX przeprowadziła globalne badanie, aby dowiedzieć się, co Polacy myślą na temat pracy zdalnej, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć, i czego potrzebują do stworzenia przestrzeni sprzyjającej pracy z domu.

Czytaj również: Praca zdalna – na jakie zmiany powinni być gotowi pracodawcy?>>

Sprawdź: Sidor-Rządkowska Małgorzata "Kształtowanie przestrzeni pracy. Praca w biurze, praca zdalna, coworking" >

Dla 66 proc. badanych praca zdalna daje większą swobodę

Większość respondentów uważa, że w ich przypadku podział na życie prywatne i zawodowe jest obecnie dobrze wyważony, a nawet woleliby częściej pracować z domu ze względu na zalety tego rodzaju pracy: 43 proc. respondentów z Polski uważa, że oszczędza czas przeznaczony na dojazdy do pracy, 47 proc. oszczędza pieniądze wydawane na jedzenie, ubranie i transport, a 37 proc. twierdzi, że dzień pracy jest bardziej elastyczny. Jeśli chodzi o korzyści osobiste to 66 proc. osób pracujących zdalnie zgodziło się z tym, że dzięki pracy z domu czują większą swobodę, 60 proc. stwierdziło, że ma więcej wolnego czasu, a 54 proc., że poprawia to ogólną jakość ich życia.

Sprawdź też: Monitoring pracy zdalnej >>

- Praca z domu i model hybrydowy najprawdopodobniej zostaną z nami na dłużej. Możemy założyć, że będzie to miało wpływ na każdy aspekt naszego życia, w tym na sposób, w jaki projektujemy, aranżujemy i remontujemy nasze domy i mieszkania – zauważa Agnieszka Kamińska, kierownik ds. komunikacji w VELUX Polska.

Praca zdalna spowodowała, że Polacy zaczęli przywiązywać dużą wagę do stworzenia odpowiednich warunków do pracy z domu. Jedną z największych potrzeb, którą dostrzega 6 na 10 pytanych jest dostęp do światła naturalnego. Światło dzienne jest dla nich bardzo lub niezwykle ważne – tak jak świeże powietrze (57 proc.) i temperatura w pomieszczeniu (56 proc.).  

Czytaj też: Praca zdalna a zegar biologiczny >

 

Jak stworzyć najlepszą przestrzeń do pracy z domu?

Idealne miejsce do pracy z domu - pomagające się skoncentrować i zachować motywację do pracy - to dodatkowa przestrzeń oświetlona światłem naturalnym, przewietrzona, oddzielona od innych części domu. Jeżeli szukamy miejsca, które można by zaadaptować na potrzeby biura w domu, doskonałym rozwiązaniem będzie poddasze nieużytkowe, gdyż ma szczególnie przytulny klimat i pomaga oddzielić życie prywatne od obowiązków służbowych. Wydaje się, że coraz więcej osób korzysta z tej możliwości – 17 proc. ankietowanych Polaków pracujących zdalnie, już przekształciło swoje nieużytkowe poddasze w miejsce nadające się do zamieszkania i pracy.

- Miejsce do pracy w domu nie tylko musi być wygodne i umożliwiać wydajną pracę, lecz także powinno pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego tak ważny jest lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza - podkreśla Kamińska.

Czytaj też: Wypadek w pracy zdalnej >

Dostosowanie domu do pracy zdalnej, która najprawdopodobniej zagościła u nas na dobre, zachowując przy tym równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, będzie dla nas coraz ważniejsze. Dlatego w naszym najlepszym interesie leży stworzenie takiej przestrzeni na home office, która będzie sprzyjać motywacji do pracy, i co najważniejsze – zapewni nam zdrowie i komfort.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Ipsos w formie ankiety wśród 15 504 respondentów z Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Danii, Szwecji, Francji, Hiszpanii, Włoch, Republiki Czeskiej, Polski, USA i Australii – „The Work from Home Experience, 2021” („Doświadczenie pracy z domu, 2021”).