Miasta uchwalają standardy urbanistyczne według specustawy. I już są problemy

Administracja publiczna Budownictwo

Warszawa, Gdańsk, Bielsko Biała, Łódź, Słupsk, Opole. W tych miastach uchwalono już standardy urbanistyczne na podstawie tzw. specustawy inwestycyjnej. I już pojawił się pierwszy spór. Chodzi o określenie liczby miejsc parkingowych m.in. dla biurowców i sklepów. Prawnicy uważają, że to dopiero początek kłopotów ze stosowaniem nowych przepisów.

05.12.2018

Egzamin na doradcę podatkowego w marcu 2019 roku

Doradca podatkowy

Najbliższy egzamin odbędzie się zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami. Potwierdza to Ministerstwo Finansów. Komisja egzaminacyjna pracuje nad zmianą pytań.

05.12.2018

Kuratorzy narażeni na agresję, przepisy ich nie chronią

Wymiar sprawiedliwości

Tylko w tym roku do prokuratur wpłynęło 136 zawiadomień dotyczących gróźb karalnych, utrudnień prowadzenia czynności czy wreszcie pobić kuratorów sądowych. Problem w tym, jak podkreślają oni sami, że nie ma żadnych rozwiązań prawnych, które nie tyle skutecznie chroniłyby ich przed tego typu sytuacjami i gwarantowały wsparcie psychologiczne czy prawne po zajściu.

05.12.2018

Urząd zachęca firmy do korzystania z e-przetargów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Urząd Zamówień Publicznych utworzył Elektroniczną Platforma Katalogów Produktów eKatalogi, która umożliwia sprzedaż i dokonywanie zakupów łącząc przedsiębiorców i sektor administracji publicznej. Platforma jest przeznaczona dla transakcji poniżej progu 30 tys. euro, a w przypadku zamawiających sektorowych do wartości 443 tys. euro.

04.12.2018

ZUS sprawdzi, dlaczego lekarz nadal wystawia papierowe zwolnienie

Opieka zdrowotna

System się ciągle zawiesza, dlatego są regiony, gdzie bardzo wielu lekarzy nadal wystawia zwolnienia w wersji papierowej – podaje Porozumienie Zielonogórskie. Od 1 grudnia br. obowiązuje wystawianie zwolnień tylko w wersji elektronicznej, ale lekarze nadal orzekają także na papierowych dokumentach, które nie zawsze akceptują pracodawcy.

04.12.2018

Bird & Bird doradzała w negocjacjach PKN Orlen

Rynek

Kancelaria Bird & Bird doradzała w negocjacjach umowy sponsorskiej pomiędzy PKN Orlen, koncernem paliwowo-energetycznym a zespołem Formuły 1 Williamsa. Transakcja zakończyła się sukcesem.

04.12.2018

Prawa konstytucyjne tematem kalendarza na 2019 rok

Prawnicy

Prawo do udziału w wyborach i referendach, prawo do składania petycji, równy dostęp do służby publicznej, wolność zrzeszania się, prawo do zgromadzeń, równość kobiet i mężczyzn - to niektóre z tematów przygotowanego przez poznańskich prawników i artystów kalendarza na przyszły rok.

04.12.2018

TSUE: Zdaniem rzecznika generalnego Brexit można cofnąć

Administracja publiczna

Nie ma przeszkód prawnych do ewentualnego wycofania przez Wielką Brytanię wniosku o wyjście z Unii Europejskiej. Taką opinię wydał we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w odpowiedzi na pytanie, czy w razie zorganizowania drugiego referendum w sprawie Brexitu lub upadku rządu premier Theresy May możliwe byłoby jednostronne wycofanie się Wielkiej Brytanii z procesu wyjścia z UE.

04.12.2018

Uprawdopodobnienie roszczenia bez wykazania interesu prawnego to błąd

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych może doprowadzić do nadużyć władzy - ocenia Rada Legislacyjna przy premierze. Grozi to w wypadku, gdy wierzyciel mógłby uzyskać zabezpieczenie swojego roszczenia również wówczas, gdy do tego nie istniałyby podstawy.

04.12.2018

OZZL: Rząd powinien zająć się szpitalami klinicznymi, które toną w długach

Finansowanie zdrowia

Zasadniczym, jeżeli nie jedynym, celem połączenia trzech szpitali klinicznych należących do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ukrycie faktycznego bankructwa Dziecięcego Szpitala Klinicznego poprzez rozłożenie jego ogromnego zadłużenia na wszystkie trzy łączone lecznice– podkreśla zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. We wtorek odbyła się pikieta dotycząca połączenia szpitali WUM.

04.12.2018

Jak amortyzować firmowy samochód

CIT PIT

Przedsiębiorca, który planuje wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, ma do wyboru kilka możliwości. Może zdecydować się na przykład na zawarcie umowy leasingu pojazdu, czy też jego najmu. Jeszcze innym rozwiązaniem jest wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych i amortyzacja.

04.12.2018

Świąteczne prezenty dla klientów kosztem podatkowym

CIT PIT

Zarówno wartość przekazywanych upominków, jak i obecność logo mają znaczenie dla oceny, czy mamy do czynienia z reklamą, czy z reprezentacją. Wydatki reprezentacyjne nie mogą być kosztem podatkowym. Potwierdzają to organy podatkowe.

04.12.2018

UE: Nowe prawo ułatwi konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Skuteczne zabezpieczanie i konfiskowanie mienia pochodzącego z przestępstwa w całej Unii Europejskiej mają zapewnić przepisy nowego unijnego rozporządzenia o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i nakazów konfiskaty. Nowe rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie za dwa tygodnie.

04.12.2018

Szpital naruszył prawo do intymności pacjentki

Opieka zdrowotna

Lekarz szpitalnego oddziału ratunkowego w Zamościu popełnił błędy w terapii i diagnostyce pacjentki. - Poza tym przeprowadził krępujące badanie per rectum przy otwartych drzwiach do gabinetu naruszając prawo do poszanowania intymności pacjentki – potwierdził Sąd Apelacyjny w Lublinie.

04.12.2018

Dane o pełnych etatach w szkołach niezbyt wiarygodne

Kadry w oświacie

To koniec z wędrującym nauczycielem - obwieściła minister Anna Zalewska, powołując się na dane z Systemu Informacji Oświatowej. Według MEN większość nauczycieli pracuje w pełnym wymiarze godzin i - wbrew katastroficznym wizjom o zwolnieniach - w szkołach jest coraz więcej etatów dla pedagogów. Związkowcy wskazują jednak, że optymizm minister może być przedwczesny.

04.12.2018

Plik JPK nie uwzględnia specyfiki spółdzielni mieszkaniowych

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Coraz bliżej do składania sprawozdań finansowych za 2018 r., a spółdzielnie mieszkaniowe wciąż nie wiedzą, jak je mają przygotować, by były zgodne z przepisami i opracowaną przez Ministerstwo Finansów strukturą logiczną.

04.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski