W administracji zarabiają za mało, będzie projekt zmian

Finanse samorządów Administracja publiczna

Pensje samorządowców są nie do przyjęcia – uważa Zygmunt Frankiewicz, szef Związku Miast Polskich. Organizacja szykuje projekt ustawy o podwyżkach płac, także w administracji rządowej. Wynagrodzenia w samorządach mają być zależne m.in. od wielkości i efektów ekonomicznych gminy.

29.11.2018

Nabycie wierzytelności, czyli jak rozpoznać koszt podatkowy

CIT PIT

Od stycznia 2019 roku zmienią zasady rozliczania wierzytelności. Nowelizacja ustawy jest korzystna dla podatników. Po pierwsze - reguluje kwestie dotyczące ich nabycia, po drugie - pozwala na efektywne ujęcie kosztu nabycia zarówno pojedynczej, jak i pakietu wierzytelności – tłumaczy Ewa Flor, doradca podatkowy.

29.11.2018

W nowych blokach zamiana użytkowania we własność z opóźnieniem

Administracja publiczna Budownictwo

Nowelizacja tzw. ustawy przekształceniowej wprowadza uproszczone zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, ale nie tylko. Zmieni też zasady uwłaszczenia lokali w blokach, które pozwolenie na użytkowanie otrzymają po 1 stycznia 2019 r. Pozwoli to uniknąć deweloperom konsekwencji korzystania z pomocy publicznej.

29.11.2018

Jest porozumienie MZ, NFZ i Porozumienia Zielonogórskiego - gabinety będą otwarte

Opieka zdrowotna

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim podpiszą aneksy, które będą obowiązywać do końca 2019 r. Oznacza to, że wszystkie gabinety lekarzy rodzinnych będą otwarte po pierwszym grudnia, tak jak dotychczas. Strony mają też współpracować we wdrażaniu e-recept i e-skierowań.

28.11.2018

Prezes SN: Status KRS może być podważony, więc nie wyznaczam spraw nowym sędziom

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ponieważ możliwe jest zakwestionowanie statusu obecnej Krajowej Rady Sądownictwa zarówno przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jak i przez polski Trybunał Konstytucyjny, uzasadnione jest powstrzymanie się przed wyznaczaniem spraw sędziom powołanym z udziałem tego organu - wyjaśnia Dariusz Zawistowski, prezes SN kierujący Izbą Cywilną.

28.11.2018

Dodatkowe odwołanie od "bana" na Facebooku będzie możliwe

Nowe technologie RODO

Polscy użytkownicy zyskają dodatkową możliwość odwołania się od decyzji o zablokowaniu konta na Facebooku. Umożliwi im to porozumienie, które resort cyfryzacji zawarł z tym portalem społecznościowym. Aplikacja do składania odwołań jest już prawie gotowa.

28.11.2018

Lekarze: Zamiast e-zwolnień wystawimy swoje druki

Opieka zdrowotna

W środę lekarze z kilku największych organizacji zrzeszających lekarzy podtrzymali, że od 1 grudnia br., gdy będą musieli wystawiać zwolnienie tylko w wersji elektronicznej, część z nich zamiast wystawiać e-zwolnienia, o czasowej niezdolności do pracy będzie orzekać na ich własnych drukach. ZUS podkreśla, że taki dokument pacjent też może przynieść do pracodawcy.

28.11.2018

Wkrótce poznamy najlepszy startup prawniczy

Prawnicy Nowe technologie LegalTech

We wtorek, 4 grudnia, podczas LegalTech Day, zostanie wybrany najlepszy projekt wdrażający nowe technologie dla prawników. Według organizatorów akcji, ich autorzy, to pionierzy, którzy zmienią rynek.

28.11.2018

Argon Legal zwiększa swój zespół

Rynek

Do grona ekspertów warszawskiej kancelarii prawnej Argon Legal dołączyły dwie nowe osoby. Paulina Kopacz i Kamil Stanisławski będą wspierać zespół w zakresie najmu nieruchomości i asset management.

28.11.2018

Kształcenie prawnika jest tanie

Szkolnictwo wyższe

Wykształcenie prawnika kosztuje tyle samo, co wykształcenie językoznawcy i taniej niż absolwenta nauk politycznych oraz nauk o sztuce. Najdroższymi studiami są natomiast studia medyczne i weterynaryjne.

28.11.2018

Eksperci Batorego: Zmiany w SN to jeszcze nie przywrócenie praworządności

Wymiar sprawiedliwości

Wycofanie się ustawodawcy z części niekonstytucyjnych zmian w Sądzie Najwyższym, w tym w szczególności z pozbawienia wbrew zasadzie nieusuwalności części sędziów Sądu Najwyższego ich stanowisk, bynajmniej nie oznacza przywrócenia stanu praworządności w Polsce - oceniają eksperci Fundacji Batorego.

28.11.2018

Resort rolnictwa łagodzi przepisy o obrocie ziemią rolną

Prawo cywilne Budownictwo

Działki rolne o powierzchni do 1 hektara oraz grunty położone w obrębie miast będzie mogła kupić osoba nie będąca rolnikiem. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

28.11.2018

UOKiK: Windykator nie może naciskać przez rodzinę i sąsiadów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Zmuszanie konsumentów do zapłaty długu poprzez wywieranie na nich nacisku, który stanowi niedozwoloną agresywną praktykę rynkową, narusza prawo - stwierdził UOKiK. A jako przykład takich praktyk podaje m.in. odwiedzanie dłużników w domu oraz informowanie o tym ich rodziny i sąsiadów.

28.11.2018

Przy podatkach firmy chętnie korzystają z technologii

Rachunkowość

Najnowsze technologie są coraz istotniejszym czynnikiem zmian w obszarze podatków. Aż 91 proc. firm spodziewa się, że nowe rozwiązania pomogą w rozliczeniach z fiskusem. Zdaniem 87 proc. badanych przyczynią się do zmniejszenia liczby błędów. Są jednak zbyt drogie. Potwierdza to najnowszy raport KPMG.

28.11.2018

SMS powiadomi o zwolnieniu lekarskim pracownika

Prawo pracy

Od 1 grudnia i pracodawca, i pracownik będą mogli otrzymywać powiadomienia na telefon o wystawieniu zwolnienia lekarskiego i jego długości. Każdy, kto ma swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, może bezpłatnie uruchomić taką usługę.

28.11.2018

Ilu ratowników medycznych dostanie 1600 zł podwyżki?

Opieka zdrowotna

Ratownicy medyczni otrzymają dodatek w wysokości 400 zł miesięcznie od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. oraz 800 zł miesięcznie od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r. Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada przekazanie przez lecznice do NFZ danych o tym, ilu ratowników medycznych, pielęgniarek systemu ratownictwa i dyspozytorów medycznych kwalifikuje się do takich podwyżek.

28.11.2018

KE nie wycofa skargi przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie kończy sprawy i Komisja Europejska nie wycofa skargi przeciwko Polsce z Trybunału Sprawiedliwości - poinformowała unijna komisarz sprawiedliwości Wiera Jourova.

28.11.2018

Ukraińcy oczekują więcej, nie biorą już każdej pracy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne HR

Coraz więcej firm uruchamia infolinie obsługiwane w języku ukraińskim, banki oferują konta z preferencyjnymi cenami przekazów na Ukrainę, a w kinie trzeba dokładnie przeczytać opis filmu, bo można się natknąć na ukraiński dubbing - już nie tylko pracodawcy ścigają się o pracowników zza wschodniej granicy. Czy planowane otwarcie niemieckiego rynku wyciągnie cudzoziemców z Polski?

28.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski