Na początku roku, przedsiębiorcy zachęceni obniżkami stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zmieniali formę opodatkowania. Rezygnowali ze skali podatkowej i przechodzili na ryczałt. Podatek zaczęli więc płacić od przychodu, a nie od dochodu. Tymczasem ogłoszony przez resort finansów projekt zmian w Polskim Ładzie przewiduje teraz takie rozwiązania, które spowodują, że korzystniejsze może być jednak rozliczanie się według zasad ogólnych.

Sprawdź też: Czy "kartowicz" może pracować jednocześnie na umowie zlecenia? >

Czytaj: Zmiany w Polskim Ładzie - 12 proc. PIT i wyłączenie składki zdrowotnej z podstawy opodatkowania>>

- Wprowadzone od 1 stycznia 2022 roku przepisy w ramach Polskiego ładu obniżały stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie ze zmianami w przypadku zawodów w zakresie opieki zdrowotnej stawka ryczałtu została obniżona do 14 proc., z kolei działalność w obszarze usług IT do 12 proc. Rozwiązania te promowane były przez rząd jako korzystne dla podatników. Teraz okazuje się, że mogą być pułapką, a osoby, które z nich skorzystały, zrezygnowały z prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, czy też stosowania ulg z obszaru podatku dochodowego – zwraca uwagę w rozmowie z serwisem Prawo.pl, dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego.

Czytaj też: Samozatrudnienie - alternatywa dla stosunku pracy >

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa

Problemem jest jednak fakt, że projekt nowelizacji Polskiego Ładu nie przewiduje możliwości ponownego wyboru formy opodatkowania w tym roku.

Polski Ład i inne zmiany przepisów - konferencja podatkowa >>

Tymczasem, jak uważa dr Antoni Kolek, zmiany, jakie zapowiada rząd, mogą sprawić, że dla wielu przedsiębiorców zasady ogólne (skala podatkowa) staną się korzystniejsze. Może tak być m.in. w przypadku lekarza (ryczałt -14 proc.), które na skali podatkowej będzie mógł rozliczyć się wspólnie z żoną, albo z dzieckiem (gdy jest osobą samotnie wychowującą dziecko). Podobnie może być w przypadku informatyków, którzy zachęceni obniżeniem stawki ryczałtu z 15 do 12 proc. zrezygnowali z możliwości ulg przysługujących podatnikom PIT, np. ulga na dzieci.

Sprawdź też: Zakres stosowania stawki ryczałtu 5,5% >

Zakres opodatkowania ryczałtem według stawek 8,5% i 12,5% >

 

Możliwość zmiany formy opodatkowania

- Przepisy regulujące prawo korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przecież już teraz zawierają przepisy nakazujące zmianę formy opodatkowania w trakcie roku – zauważa dr Antoni Kolek. Nasz rozmówca zwraca uwagę, że ryczałt jest formą preferencji podatkowej, jednak jeśli podatnik będzie świadczył pracę na rzecz byłego pracodawcy, utraci prawo do ryczałtu, to wróci na skalę podatkową. Podobnie w sytuacji, gdy podatnik rozpocznie działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Wówczas utraci prawo do ryczałtu i działalność opodatkowana zostanie na zasadach skali podatkowej. Zatem możliwość zmiany formy opodatkowania istnieje i jest możliwa do zastosowania w trakcie roku podatkowego.  

Księgowość - o czym warto pamiętać w kwietniu? >>

Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w GLC, zaznacza jednak, że bezpośrednia zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Podatnik, który wybrał np. stawkę liniową lub ryczałt, nie może rozmyślić się w ciągu roku. - Nie przekreśla to jednak możliwości m.in. założenia w trakcie roku spółki i wniesienia do niej aportem swojego przedsiębiorstwa lub podjęcia działań w celu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej – uważa Bartosz Kubista.

Zobacz więcej: Kubista: Czas pomyśleć o ulgach podatkowych dla biznesu >>

 

 

Wybór formy opodatkowania możliwy w zeznaniu rocznym?

Ministerstwo Finansów dopuszcza zmianę formy opodatkowania. Będzie to jednak możliwe dopiero w rocznym rozliczeniu PIT. Taką ewentualność potwierdził kilka dni temu Artur Soboń, wiceminister finansów. - Wyszliśmy z założenia, że nie wznawiamy możliwości wyboru formy opodatkowania. Ale prawda jest taka, że przedsiębiorcy, kiedy dokonywali wyboru metody opodatkowania w lutym, nie mieli pełnej wiedzy. Ale jednocześnie gdybyśmy teraz wznowili tę możliwość wyboru, byłoby zamieszanie, bo trzeba by liczyć księgi od 1 stycznia, co wymagałoby stworzenia przepisów przejściowych, które by na to pozwoliły – powiedział Artur Soboń.

Dodał, że w niektórych przypadkach taka możliwość wyboru byłaby iluzoryczna, jako że część przedsiębiorców, np. na ryczałcie, mogło nie prowadzić pełnej księgowości. W rezultacie nie byliby w stanie zmienić formy opodatkowania, bo nie mieliby wszystkich potrzebnych dokumentów. - Jeśli mamy rozmawiać o ponownym wyborze formy opodatkowania przez przedsiębiorców, to tylko przy rozliczeniu rocznym – zaznaczył Artur Soboń.

 


Problem był znany od początku roku

O problemie z tegorocznym wyborem formy opodatkowania wiadomo było już na początku roku. Przez zapowiedzi zmian i poprawek w Polskim Ładzie, przedsiębiorcy nie byli w stanie podjąć jednoznacznych decyzji w tym zakresie. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaapelowało nawet do ministra finansów, aby wyjątkowo w tym roku termin wyboru formy opodatkowania został przesunięty. Pisaliśmy o tym w tekście pt. SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu >>

Z kolei zdaniem Agnieszki Czernik, doradcy podatkowego, decyzję o wyborze formy opodatkowania, należałoby odłożyć aż do marca lub kwietnia 2023 roku, kiedy to, składając zeznanie podatkowe za rok podatkowy 2022, po prostu moglibyśmy zakreślić stosowne okienko o wyborze formy opodatkowania. Pisaliśmy o tym już w lutym. Ten postulat, jak się wydaje, wzięło pod uwagę MF. Być może zatem takie rozwiązanie zostanie wprowadzone do przepisów.