Wskazano w niej, że Stowarzyszenie będzie konsekwentnie podążać drogą do przywrócenia i utrzymania w Rzeczpospolitej Polskiej praworządności. - Nie możemy ustąpić przed bezprawiem. Jesteśmy to winni Polkom i Polakom, naszym dzieciom i wnukom oraz poprzednim pokoleniom, które walczyły o to, aby nasza Ojczyzna była wolna, demokratyczna i praworządna. Jesteśmy przekonani, że wolna i bezpieczna Polska, to Polska w Unii Europejskiej, silna wartościami tworzącymi fundamenty państwa prawa i opartymi na nich sojuszami - wskazano.

Podczas zjazdu wybrany został też prezes Iustitii. Po raz kolejny został nim sędzia prof. Krystian Markiewicz.

Czytaj: Profesor Markiewicz ponownie szefem Iustitii >>

Prawo do niezależnego sądy wynika z konstytucji

- W ostatnim czasie po raz kolejny odebraliśmy bolesną lekcję, że od ataku na instytucje strzegące demokracji i wolności się zaczyna, a potem wraz z władzą autorytarną może przyjść wojna. Wiemy, że prawa obywateli mogą być respektowane w pełni jedynie w państwie, w którym sądy są niezależne od władzy politycznej i orzekają w nich niezawiśli sędziowie - wskazują w uchwale sędziowie.

Dodają, że prawo do niezależnego i prawidłowo obsadzonego sądu ustanowionego ustawą wynika z art. 45 Konstytucji i art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ma zatem kluczowe znaczenie.

- Apelujemy o to, by władza polityczna oraz zależne od niej organy władzy sądowniczej zaprzestały podważania traktatów europejskich, kompetencji europejskich trybunałów i instytucji oraz praw chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka i Kartą Praw Podstawowych. Chcemy należeć do takiej Unii Europejskiej, której fundamentami są solidarność i praworządność - wskazano.

Sędziowie zapowiadają wsparcie dla uchodźców

Stowarzyszenie zapowiada również, że będzie się angażować w rozwiązanie jednego z największych problemów, przed którym staje współczesny świat, tj. problemu uchodźców i ich praw, tak na poziomie prawnym, jak i humanitarnym. - Będziemy oczekiwać tego samego od Państwa Polskiego i wspólnoty międzynarodowej - podkreślają.

 

Praworządność wymaga likwidacji Izby Dyscyplinarnej

W uchwale podkreślono, że nie da się przywrócić w Polsce praworządności bez likwidacji izby dyscyplinarnej i zagwarantowania, by sprawy dyscyplinarne sądziły niezależne sądy z niezawisłymi sędziami powołanymi przez legalną KRS.

- Jesteśmy sędziami polskimi i europejskimi, dlatego współtworzymy silny europejski ruch sędziowski, który będzie skutecznie walczył o zabezpieczenie podstawowych praw i wolności. Pozwoli to na pełniejszą realizację wartości europejskich, zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym - czytamy.

Solidarni z Ukrainą

Stowarzyszenie przyjęło też uchwałę, w której wyraziło solidarność z obywatelami Ukrainy.

- Podkreślamy, że sprzeczna z prawem napaść Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę nie może być akceptowana przez demokratyczne państwa i musi spotkać się ze zdecydowanymi reakcjami międzynarodowej społeczności i wymiaru sprawiedliwości. Wszystkim, w tym sprawującym władzę, przypominamy że gwarantem właściwej ochrony praw człowieka przed dyktaturą jest siła prawa, a nie prawo siły - podkreślili sędziowie.

Członkowie Iustitii dodali, że Polska i Ukraina są członkami międzynarodowej wspólnoty wolnych narodów, dla których ważne są prawda, uczciwość, szacunek dla każdego człowieka i umiłowanie wolności. -Zapewniamy też, że jako sędziowie będziemy cały czas nieść pomoc potrzebującym - aż do zwycięstwa - zaznacza.