NSA: Staż adaptacyjny nie dla cudzoziemki po szkole pomaturalnej

Prawo pracy Zawody medyczne

Przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Dlatego też nie było podstaw do przyznania jej ograniczonego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, które udzielane jest na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.11.2019

WSA: W skierowaniu do DPS trzeba wskazać konkretną placówkę

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej nie może zabraknąć wskazania zarówno jego profilu, jak i konkretnej placówki. Organy administracji publicznej popełniły błąd, ale uchylone zostało jedynie rozstrzygnięcie drugiej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie miał bowiem na uwadze pogarszający się stan zdrowia strony.

30.10.2019

SN: Niedorozwój umysłowy nie był skutkiem błędu lekarzy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Dziecku nie należy się odszkodowanie i renta za błąd lekarski - orzekł Sąd Najwyższy. - Niezadowolenie z opinii biegłych, którzy nie stwierdzili związku między chorobą a diagnozą i niewłaściwym leczeniem nie może być powodem powołania kolejnego biegłego, jako dowodu - dodał sąd.

29.10.2019

WSA: Aptekarz pożegnał się z biznesem, bo sprzedawał leki do hurtowni

Farmacja

Apteka sprzedawała leki do hurtowni farmaceutycznej, co stanowiło poważne naruszenie Prawa farmaceutycznego. Dlatego przedsiębiorca nie dawał już rękojmi jej należytego prowadzenia i konieczne było cofnięcie zezwolenia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

27.09.2019

WSA: Konieczność anonimizacji nie blokuje dostępu do wyroków sądu lekarskiego

Zawody medyczne

Orzeczenia dyscyplinarne podejmowane przez organy samorządów zawodowych mają charakter informacji publicznej. Dlatego sąd lekarski był zobowiązany do ich udostępnienia. Jeżeli natomiast uważał, że ich przekazanie wymagało anonimizacji, to powinien poinformować wnioskodawcę o kosztach, jakie się z tym wiążą i uzyskać jego zgodę. Tak orzekł WSA w Gliwicach.

06.09.2019

WSA: Lekarz z zaburzeniami schizotypowymi nie może wykonywać zawodu

Zawody medyczne

Kierownik oddziału i osoby współpracujące z lekarką zgłosiły jej podejrzane zachowanie. Powołana komisja rozpoznała u niej zaburzenia schizotypowe, więc samorząd lekarski zawiesił ją w prawie wykonywania zawodu na czas leczenia psychiatrycznego. Uchwała w tej sprawie stała się przedmiotem skargi, ale WSA w Warszawie utrzymał ją w mocy.

03.09.2019

SN: Ratowała człowieka, więc nie przyczyniła się znacząco do własnych obrażeń

Opieka zdrowotna

Powódka, z zawodu pielęgniarka, widziała, że pozwany znajduje się w niebezpieczeństwie i pobiegła go ratować. Wówczas doszło do zawalenia się budynku i została ranna. Nie można uznać, że wbiegając do niebezpiecznej strefy, przyczyniła się aż w 90 proc. do szkody, skoro jej odruch podyktowany był chęcią niesienia pomocy pozwanemu - orzekł Sąd Najwyższy.

25.08.2019

WSA: Udostępnienie pytań z egzaminu lekarskiego dopiero po pięciu latach

Zawody medyczne

Stowarzyszenie nie zgadzało się z odmową udostępnienia pytań z kilku egzaminów lekarskich z 2018 r. WSA w Łodzi wskazał, że do wnioskowanych informacji mają zastosowanie przepisy szczególne, które pozwalają na ich przekazanie dopiero po pięciu latach od dnia przeprowadzenia danego egzaminu.

23.08.2019

NSA: Oświadczenie pacjenta decyduje o miejscu świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna

Z oświadczenia świadczeniobiorcy wynikało, że jego stałe miejsce zamieszkania nie uległo zmianie, choć tymczasowo zamieszkuje on na terenie innej gminy. Aby ustalić, gdzie znajduje się centrum życiowe strony należy przede wszystkim brać pod uwagę jej oświadczenia i podejmowane przez nią czynności - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

22.08.2019

WSA: Lekarz nie musi wiedzieć, że samorząd chce go sprawdzić

Zawody medyczne

Lekarz dentysta zaskarżył uchwałę o powołaniu komisji, która miała sprawdzić jego przygotowanie do wykonywania zawodu. Rozpoznający sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że okręgowa rada lekarska nie jest związana wymogiem konsultacji oraz zawiadomienia o zamiarze powołania tego gremium.

20.08.2019

WSA: O szczepieniu dziecka decyduje lekarz, a nie rodzic

Opieka zdrowotna

Realizacja szczepień obowiązkowych i kwalifikacja do ich podania u dziecka leży w gestii lekarza, który decyduje o tym po wykonaniu szczegółowego badania. Nie jest to decyzja rodzica, który ze względu na swoje przekonania sprzeciwia się wykonaniu szczepień w okresach uzasadnionych medycznie i epidemiologicznie. Tak orzekł WSA w Warszawie.

17.08.2019

NSA: Reklama leku na żylaki wprowadza w błąd

Pacjent Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Sformułowanie, że produkt leczniczy "Zwalcza obie przyczyny żylaków" oznacza obietnicę, że żylaki znikną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem sporny lek tylko łagodzi objawy i zapobiega, więc reklama powinna być wycofana z obrotu, bo wprowadza w błąd odbiorców - dodał sąd.

16.08.2019

WSA: Dokumenty z konkursu na dyrektora podmiotu leczniczego są informacją publiczną

Zarządzanie

Organ odmówił udostępnienia dokumentów związanych z konkursem na stanowisko dyrektora publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Jak się okazało błędnie, ponieważ jednostka ta realizuje zadania służące zaspokojeniu zbiorowych potrzeb społeczności, więc informacje związane z naborem na stanowisko jej kierownika są publiczne.

06.08.2019

SN: Utrata palca wymaga wypłacenia zadośćuczynienia

Prawo cywilne BHP

Skupienie się sądu tylko na procentach uszczerbku na zdrowiu - to za mało do określenia rozmiarów doznanej krzywdy i cierpienia w czasie leczenia - orzekł Sąd Najwyższy, uchylając wyrok sądu II instancji. Bardzo wiele elementów składa się na ustalenie wysokości zadośćuczynienia, choćby fakt, że wypadkowi uległ człowiek młody - dodał SN.

20.07.2019

WSA: Samorząd powinien uwzględnić opinię komisji, która badała lekarza

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła lekarza, który zwrócił się o uchylenie uchwały zawieszającej go w prawie do wykonywania zawodu. WSA w Warszawie podkreślił, że samorząd nie jest związany wnioskami komisji, która badała lekarza, ale podstawą do zawieszenia jest wydane przez nią orzeczenie. Tymczasem dokument ten jasno wskazywał, że u badanego nie wykryto objawów choroby psychicznej

16.07.2019

WSA: Pełnomocnik zarządu powiatu nie mógł kierować szpitalem

Prawnicy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Zarząd powiatu musi w przekonywujący sposób wykazać, że nie było innej możliwości działania niż powierzenie „pełnienia obowiązków” SP ZOZ osobie, która albo nie spełnia ustawowych kryteriów kierownika podmiotem leczniczym, albo nie została wyłoniona w konkursie – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

11.07.2019

WSA: Naganne zachowanie lekarza nie świadczy o niezdolności do wykonywania zawodu

Zawody medyczne

Naganne zachowanie lekarza dentysty i wątpliwe pod względem wiarygodności wypowiedzi nie mogą być przyczyną powołania komisji orzekającej co do jego stanu zdrowia. WSA w Warszawie zwrócił uwagę, że władze samorządu powinny ocenić, czy zachowanie to nie stanowiło niekonwencjonalnej metody samodzielnej obrony

09.07.2019

NSA: Kobiety dostaną zwrot kosztów zabiegu laparoskopowego za granicą

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek 5 lipca br. sześć wyroków i decyzji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozbawiały kobiety zwrotu kosztów leczenia laparoskopowego za granicą. Prezes NFZ błędnie uznał, że metoda ta nie jest skuteczna w nietrzymaniu moczu, choć nie miał do tego uprawnień - stwierdził sąd.

08.07.2019

Sąd: Poszkodowany może żądać zwrotu wydatków na prywatne konsultacje lekarskie

Opieka zdrowotna

Powódka wpadła do dziury przy studzience kanalizacyjnej. Doszło u niej do złamania. Mimo upływu lat nie udało jej się odzyskać sprawności. Skoro była konsultowana przez lekarzy poza systemem NFZ, to może ona domagać się zwrotu poniesionych wydatków, skoro było to uzasadnione jej stanem zdrowia - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

05.07.2019