WSA: Sąd administracyjny nie zajmie się sprawą tajemnicy lekarskiej w areszcie śledczym

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna RODO

Do sądu administracyjnego wpłynęła skarga na bezczynność dyrektora aresztu śledczego. Autor skargi wskazał, że organ nie rozpoznał jego wniosku dotyczącego zachowania tajemnicy lekarskiej. Tego rodzaju skarga nie może być rozpoznana przez sąd administracyjny. Inne organy mogą zajmować się sprawami tego rodzaju - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

07.08.2020

Rozprawa odroczona, bo uczestnik bez maseczki - sądowe zarządzenie niezgodne z rozporządzeniem

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Koronawirus

Sąd Rejonowy w Warszawie odroczył rozprawę, bo jej uczestnik nie miał maseczki, która na mocy zarządzenia prezesa jest obowiązkowa. Mężczyzna powoływał się na fakt, że z powodów zdrowotnych jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa, ale nie przekonał sądu. Miał jednak do tego podstawę w rządowym rozporządzeniu.

06.08.2020

Powiaty żółte i czerwone z większymi obostrzeniami - maski także na wolnym powietrzu

Opieka zdrowotna Koronawirus

Duża liczba zakażeń występuje obecnie w 19 powiatach, a największa w 9 - poinformował minister zdrowia. I zapowiedział, że tam, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach było najwięcej zachorowań, będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż na terenie całego kraju. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe także na wolnym powietrzu, a jeśli ktoś nie może zakrywać nosa, będzie musiał pokazać zaświadczenie.

06.08.2020

NSA: Żółtaczka - choroba zawodowa pielęgniarek

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Już samo zatrudnienie pielęgniarki w warunkach narażenia na zakażenie wirusem jest okolicznością wystarczającą do stwierdzenia choroby zawodowej przez organ inspekcji sanitarnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdecydował tak, choć kobieta przez cały okres zatrudnienia świadczyła pracę w różnych placówkach służby zdrowia jako pielęgniarka.

06.08.2020

Doigraliśmy się - władza ogłosiła zwycięstwo, a naród roznosi koronowirusa po kraju

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Takiego festiwalu głupoty dawno nie było. Rząd ogłosił, że epidemia to już nie problem, że możemy sobie pozwolić na więcej swobody, a ludzie ruszyli masowo nad morze, w góry, na bulwary, do sklepów i na wesela. Oczywiście bez maseczek i bez zachowania dystansu. A w tle wciąż rozwijająca się pandemia i wciąż umierający ludzie.

05.08.2020

Wiceprezes NFZ: Stabilność finansowa szpitali jest naszym priorytetem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z Ministerstwem Zdrowia gwarantują placówkom medycznym stabilność finansową w okresie epidemii COVID-19. Szpitale jednoimienne otrzymują dodatkowo środki za gotowość do udzielenia świadczeń. Natomiast pozostałe placówki finansowane są podobnie jak przed pandemią - mówi Bernard Waśko, zastępca prezesa NFZ ds. Medycznych.

05.08.2020

KE apeluje o priorytetowe potraktowanie szczepień przeciw grypie

Opieka zdrowotna Koronawirus

Komisja Europejska zaapelowała do państw Unii Europejskiej o skrupulatne przygotowanie się do sezonu szczepień ochronnych przeciw grypie. KE podkreśla, że głównym celem tego apelu, w związku ze świadomością zagrożenia, jakie spodziewane jest jesienią tego roku, jest zapobiegnięcie przeciążeniu systemów opieki zdrowotnej poprzez kumulację fali zachorowań

04.08.2020

Bon turystyczny nie dla dzieci z przeciwwskazaniami zdrowotnymi

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

W ustawie o Polskim Bonie Turystycznym zapomniano, że mamy też dzieci, które z uwagi na swój stan zdrowia nie mogą skorzystać ani z usług hotelarskich, ani z imprez turystycznych - twierdzi radca prawny dr Piotr Cybula. Według niego bez zmiany przepisów dla tych dzieci środki z bonu turystycznego przepadną.

04.08.2020

Po zmianie przepisu prostsze wystawianie recept

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze czy pielęgniarki wystawiający recepty na leki refundowane, nie muszą już wskazywać na nich identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia właściwego dla miejsca zamieszkania pacjenta. Nie trzeba tego odnotowywać również na dokumentach związanych z realizacją recepty, np. w Dokumencie Realizacji Recepty.

04.08.2020

Odszkodowanie za nieuzasadnioną kwarantannę możliwe, ale niełatwe

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Czy w przypadku niediagnostycznego wyniku badania w kierunku SARS-CoV-2 met. PCR i związanego z nim przedłużenia kwarantanny można domagać się odszkodowania od organu, który zmusił obywatela do takiego wyłączenia się z pracy i życia publicznego? - zastanawia się radca prawny Jakub Kowalski. I odpowiada, że nie jest to oczywiste.

04.08.2020

Raport: Obowiązkowe szczepienia przeciw gruźlicy to łagodniejsza pandemia 

Opieka zdrowotna Koronawirus

Według autorów raportu opublikowanego na łamach czasopisma „Science Advances”, w państwach, w których przynajmniej do 2000 r. obowiązywały szczepienia BCG, w pierwszych 30 dniach epidemii pojawiało się mniej zakażeń i następowało mniej zgonów. Zastrzegają jednak, by by szczepionki na gruźlicę nie traktować jak cudownego środkach ochrony przeciwko COVID-19;

03.08.2020

Rząd odmawia informacji o "opanowaniu koronawirusa"

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce, analizy i prognozy zakażeń COVID-19 są dokumentami roboczymi i wewnętrznymi, nie podlegają udostępnieniu. Co więcej - kancelaria premiera twierdzi, że to nie jest informacja publiczna. Z tą opinią nie zgadza się Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która składa skargę na bezczynność resortu.

03.08.2020

Dyżur bez przerwy przez pół miesiąca - problemy kadrowe nie opuszczają szpitali

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze coraz rzadziej pracują kilka dób pod rząd w szpitalach, dbają o swoje prawa, ale epidemia i braki kadrowe zmusiły niektórych medyków do dyżurowania przy pacjentach przez wiele dni bez przerwy. Dyrektorzy tych placówek wskazują na ciągłe niedobory kadrowe i martwią się co będzie, gdy jesienią epidemia wróci ze zwiększoną siłą.

03.08.2020

Fizjoterapeuci będą mieli swój kodeks

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Krajowa Izba Fizjoterapeutów pracuje nad stworzeniem kodeksu etyki zawodowej. Częścią działań jest badanie kwestionariuszowe pt. „Dotyk, cielesność, intymność - etyka zawodu fizjoterapeuty”, które realizuje, we współpracy z KIF, Katedra Psychospołecznych Podstaw Zdrowia i Rehabilitacji AWF Warszawa.

01.08.2020

Koronawirus. Następni wojewodowie za łagodzeniem obostrzeń w DPS i placówkach opieki

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus

Wojewodowie Łódzki i Wielkopolski zwrócili się do organów prowadzących domy pomocy społecznej o złagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Dotyczy to zarówno kwestii odwiedzin, jak i opuszczania DPS-ów przez mieszkańców. Ostateczne decyzje w tych sprawach powinni podejmować dyrektorzy.

31.07.2020

NFZ: Po zmianie planu finansowego będzie mniej pieniędzy na leki

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Upubliczniony został projekt rozporządzenia Ministra Finansów dotyczący zasad prowadzenia gospodarki finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci alarmują, że zmniejszy ono wydatki na leczenie pacjentów, w tym m.in. na refundowane leki o około 1 mld zł.

31.07.2020

Nieudany eksperyment z komisjami, potrzebny nowy system do odszkodowań za błędy medyczne

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wojewódzkie Komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych doprowadziły w 2019 do zawarcia jedynie 25 ugód między pacjentami a szpitalami. Rzecznik Praw Pacjenta proponuje je rozwiązać. Chce wraz ze swoim biurem przyznawać odszkodowania w szybkim trybie i bez szukania winnych. Lekarze i prawnicy widzą w tym sens, ale nie wierzą, by Rzecznik sobie z tym poradził.

31.07.2020

Epidemia groźna dla pacjentów z zawałami

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Karetki wiozą pacjentów z podejrzeniem koronowirusa do szpitala zakaźnego, podczas gdy na miejscu okazuje się, że chory ma zawał, a nie COVID-19 i trzeba go odesłać do innej placówki. Problem jest organizacyjny, bo szpitale zakaźne zamknęły się, ale też prawny, bo niejednoznaczne są zasady określania stanu transportowanego pacjenta.

30.07.2020