Minister w wywiadzie na antenie Programu 1 Polskiego Radia przyznał, że wzrost w ostatnim okresie zachorowań na COVID-19 to "efekt dwóch rzeczy: trochę rozluźnienia, mamy parę ognisk z imprez rodzinnych – wesel i innych spotkań". - Druga sprawa to ogniska z kopalń, zakładów produkcyjnych - dodał minister.

Łukasz Szumowski zaznaczył, że ogniskami koronawirusa w ostatnim czasie były m.in. wesela. Zapowiedział, że zaproponuje wprowadzenie w tej dziedzinie nowych rozwiązań. - Będziemy proponować rejestrację tych dużych spotkań, wesel. Chodzi również o to, by zgłaszać listę gości - mówił. I zapowiedział, że będzie można przeprowadzać kontrole, ile rzeczywiście gości jest na takiej imprezie. - W tej chwili dopuszczalne jest 150 osób i trzymajmy się tego, to nie może być 300-400. Trzymajmy się reguł rozsądku i obostrzeń sanitarnych - mówił szef resortu zdrowia na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

W tym tygodniu przedstawimy rekomendacje w sprawie organizacji wesel; będziemy apelować o to, żeby wesela były mniejsze i trwały krócej - poinformował w poniedziałek Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zapowiedział także wprowadzenie rejestru wesel.

Na pytanie, czy za źle noszoną maseczkę będzie można dostać mandat, szef MZ odparł: "zacznijmy od tego, że jak ktoś nie ma maseczki, po prostu nie zasłania nic, to wtedy na pewno służby powinny zareagować".

Czytaj: MZ: Okazywanie zaświadczenia uprawniającego do chodzenia bez maseczki naruszałoby konstytucję>>