Prawo.pl

Szpitale tymczasowe ułatwiają "odmrażanie" łóżek dla pacjentów niecovidowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić służbę zdrowia także dla pacjentów niecowidowych, stąd pomysł odmrożenia dla nich części łóżek w szpitalach standardowych. Akcja ma ruszyć w najbliższych tygodniach. Jak szpital tymczasowy odciąża służbę zdrowia widać na przykładzie województwa śląskiego.

09.12.2020

W aptekach pojawią się informacje o zaletach konta na pacjent.gov.pl

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do aptek w całej Polsce trafiają plakaty z instrukcją postępowania przy zakażeniu COVID-19. Akcja informacyjna Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Izby Aptekarskiej ma przypomnieć zasady bezpieczeństwa obowiązujących podczas pandemii, ale także pokazać, że na Internetowym Koncie Pacjenta na portalu pacjent.gov.pl można sprawdzić wynik testu na koronowirusa.

08.12.2020

Nadal nie wiadomo ile testów na COVID-19 kupił rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.

08.12.2020

Rząd rozpoczął konsultacje projektu strategii szczepień

Opieka zdrowotna

Już za tydzień rząd chce przyjąć narodową strategię szczepień przeciwko Covid-19. Dziś przedstawił projekt. Dokument opisuje zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień, ale także proces zakupów i finansowanie, oraz dystrybucję i logistykę. Szczepienie ma zwalniać z kwarantanny. Obejmie też służby mundurowe. We wtorek 15 grudnia strategia ma być przyjęta przez rząd.

08.12.2020

Szczepienia na grypę od pracodawcy już bez PIT

PIT Rachunkowość Opieka zdrowotna

Minister finansów podpisał przepisy o zaniechaniu poboru podatku od szczepień przeciwko grypie finansowanych pracownikom przez ich pracodawców. Od takiego świadczenia nie trzeba będzie pobierać zaliczki na PIT. Rozporządzenie w sprawie zaniechania podatku ma objąć dofinansowania udzielone od marca 2020 roku. Oznacza to, że część firm będzie musiała skorygować wcześniejsze rozliczenia.

08.12.2020

Zagraniczni medycy potrzebni, ale ich kwalifikacje niepewne

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W dobie pandemii Polska upraszcza formalności dla lekarzy i pielęgniarek spoza Unii Europejskiej. Będą oni mogli podjąć pracę w naszym kraju bez nostryfikacji dyplomu. Zmiany przepisów nie mogą się doczekać dyrektorzy szpitali, ale eksperci ostrzegają: po uproszeniu zasad polski rynek medyczny otworzy się praktycznie dla wszystkich, a pacjentów będą leczyć medycy o niepewnych kwalifikacjach.

08.12.2020

UE: Szczepionki na Covid-19 będą tańsze, bo bez VAT

Opieka zdrowotna Koronawirus

Państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

07.12.2020

Dyrektor olsztyńskiego szpitala odwołany za odmowę wykonywania aborcji

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. To reakcja na odpowiedź w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że szpital nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok z 22 października, który nie został dotąd opublikowany.

07.12.2020

Ruszają konsultacje strategii programu szczepień przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna

Przygotowania do wielkiego programu szczepień przeciw COVID-19 idą pełną parą. Trwa już nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień, a w poniedziałek rząd rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień. Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy ochrony zdrowia.

07.12.2020

Operacja szczepienia Polaków może się nie udać

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Warunki ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które muszą spełnić placówki medyczne, by szczepić Polaków przeciwko Covid-19, są nie do spełnienia. Sprawią, że program nie zadziała, bo małe poradnie nie są w stanie zaszczepić 180 osób tygodniowo. Ponadto rząd wciąż nie mówi o logistyce dostarczania szczepionek.

05.12.2020

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus

Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

04.12.2020

RPO: Mogą być pozwy za bezprawną kwarantannę dla wracających z zagranicy

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus

Minister zdrowia bez podstawy prawnej wprowadził obowiązek poddania się kwarantannie dla wracających do kraju. Ponieważ nie był do tego ustawowo uprawniony, to efektem było bezprawne pozbawianie wolności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I ostrzega rząd, że ponieważ to objęło tysiące osób, to mają one prawo do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa.

04.12.2020

W piątek kończy się nabór placówek do Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Tylko do 11 grudnia można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Wnioski można przesłać tylko elektronicznie. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki konkursu mają być znane już 17 grudnia.

04.12.2020

Unijne agencje do spraw zdrowia będą mieć większe uprawnienia

Opieka zdrowotna

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejska Agencja Leków mają dostać większe uprawnienia. Dzięki temu mają sprawniej ochraniać obywateli UE i reagować na kolejne epidemie. Komisja Europejska poinformowała też o podjęciu pierwszych kroków w kierunku utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.

03.12.2020

Rząd ogłasza zasady szczepień przeciwko koronawirusowi

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dobrowolne i darmowe. Będą realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych, ale też w punktach mobilnych. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze.

02.12.2020

Aborcyjny wyrok TK nieopublikowany, ale część szpitali go stosuje

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.

02.12.2020

Ruszył system zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.

01.12.2020

NFZ informuje o perinatalnej opiece paliatywnej. Będzie publikacja aborcyjnego wyroku TK?

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w 16 podmiotach w Polsce prowadzona jest perinatalna opieka paliatywna od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Niewykluczone, że publikacja ta ma towarzyszyć wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa z ustawy jedną z przesłanek pozwalających na przerywanie ciąży.

30.11.2020

Testy dla każdego i opieka domowa dla chorych na Covid-19

Opieka zdrowotna Koronawirus

W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ, przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że program opieki domowej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów.

30.11.2020

Prezydent podpisał poprawioną ustawę o dodatkach dla lekarzy

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 28 października r. o zmianie ustawy o niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Celem ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.

29.11.2020