Powstało 1200 łóżek w szpitalu tymczasowym MSWiA w Warszawie.  Będzie tam pracował zespół dr Artura Zaczyńskiego. Do tego potrzeba 250 pracowników obsługi. Lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszy.

Szpital tymczasowy MSWiA powstał w ciągu 12 dni. - Realizuje się czarny scenariusz jeśli chodzi o liczbę zachorowań. Chcemy dojść do liczby 35 tys. Na razie udaje nam się przypilnować proporcjonalność przyrostu bazy  łóżkowej do liczby  liczby zachorowań- wskazał Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej

100 proc. dodatku do pensji lekarzy

Rząd powiększa liczbę miejsc w izolatoriach z 4 tys. do 10 tys. -Bo nie każdy może być izolowany w warunkach szpitalnych i domowych- wskazał minister Niedzielski

Personelowi medycznemu pracującującemu przy zwalczaniu epidemii a skierowanych tam przez wojewodę, rząd dopłaci 100 proc. dodatku do pensji. 100 proc dodatku z NFZ dostanie pozostały personel medyczny pracujący przy pacjentach z COVID-19. Tej ostatniej grupie dodatków nie przyznał ostatecznie Sejm.

 

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia obwieścił, że różnicuje się stawki dla szpitali za opiekę nad pacjentami covid-owymi. 

Wprowadzono trzy stawki za leczenie pacjenta covidowego, zależne od oceny jego stanu zdrowia. Intencją tego ruchu jest to, by w szpitalach byli leczeni najciężej chorzy – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Górna stawka zostanie jeszcze zwiększona - zapowiedział.Będzie to zapisane w zmienionym zarządzeniu prezesa NZF w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czytaj w LEX: Wsparcie dla świadczeniodawców z funduszu medycznego - kto otrzyma środki? >

600 zł za ciężko chorego

Zarządzenie zmienia wartości produktów dla hospitalizacji związanych z leczeniem COVID-19. Ich wartość jest zróżnicowana w zależności od skali CRB-65, jaką uzyska hospitalizowany z powodu COVID-19 pacjent. Określono ją na poziomie 530 zł za dzień leczenia najciężej chorych, a w pozostałych przebiegach 330 zł i 180 zł. Zarządzenie wprowadza też nowe produkty rozliczeniowe: pobyt związany z zapobieganiem i przeciwdziałaniem zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 w izolatorium typ I (220 zł za dzień pobytu) typ II (180 zł za dzień pobytu). Niemniej jednak, minister zapowiedział, że stawka za osoby najciężej chore wyniesie 600 zł.