Rzecznik poinformował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje wytyczne w tej sprawie, a GIS  w tym pomaga i doradza. - Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych - mówił Bondar w niedzielę w Polskim Radiu 24.

Wyjaśnił, że wytyczne będą dotyczyły "różnych rzeczy technicznych związanych z funkcjonowaniem szkoły". - Chodzi o rozrzedzenie uczniów w miarę możliwości, przesunięcie lekcji w czasie tak, żeby nie dochodziło do kumulacji uczniów w danym momencie. Generalnie tak, jak w innych obszarach życia tu też, jeśli by dochodziło do wzrostu zachorowań w danym regionie czy w danym powiecie, to ten regionalny, powiatowy mechanizm będzie dotyczył również szkół - powiedział Jan Bondar.

Czytaj: Rodzice uczniów będą protestować przeciwko zdalnej nauce>>

- W pewnych sytuacjach czy przy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej, ale generalnie planowany jest normalny powrót do szkół 1 września. Nie ma tutaj większych przeciwwskazań, żeby normalnie rozpocząć naukę - dodał rzecznik GIS.