- Po ogłoszeniu stanu epidemii w Polsce, obawiano się, że wizyty związane z realizacją szczepień ochronnych mogą być przyczynkiem do potencjalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2 i zagrożeniem dla szczepionych, dlatego zostały one zawieszone. Jednak wiele międzynarodowych organizacji zwróciło uwagę, iż nie ma przeciwwskazań do wykonywania szczepień w czasie epidemii – trzeba tylko zachować szczególne bezpieczeństwo. Samo szczepienie nie stwarza zagrożenia, tylko pacjenci, którzy gromadzą się w przychodniach. Dlatego jeszcze przed sezonem szczepień ochronnych przeciw grypie muszą zostać ustalone i spełnione wszelkie środki ostrożności. Placówki medyczne czekają na takie wytyczne od Ministerstwa Zdrowia – tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Czytaj: Raport: Obowiązkowe szczepienia przeciw gruźlicy to łagodniejsza pandemia >>
 

Szczepienie rekomendowaną metodą

Także polscy eksperci obawiają się także znacznego obciążenia dla systemów opieki zdrowotnej, dlatego rekomendują działania mające na celu złagodzenia negatywnych skutków sezonu grypowego. Podkreśla się także istotę rozpowszechniania wiedzy i świadomości o grypie w miejscach pracy. - Szczepienia przeciw grypie są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy - mówi mówi Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny. I dodaje, że z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. 

 

Ważne zwiększenie poziomu wyszczepialności

- Szczepienia przeciw grypie warto wykonywać przed każdym sezonem grypowym, jednak w tym roku jest to wyjątkowo istotne. Niektóre przypadki grypy i COVID-19 wymagają hospitalizacji, jednak nie można dopuścić do ponownego przeciążenia służby zdrowia. Dzięki zwiększeniu poziomu wyszczepialności przeciw grypie, który w Polsce jest wciąż na zbyt niskim poziomie, społeczeństwo będzie łagodniej przechodzić grypę i inne infekcje wirusowe, a dodatkowo zróżnicujemy zachorowanie na grypę i COVID-19” – mówi Jarosław Pinkas..
    
Aby wzmocnić odporność zbiorowiskową należy zwiększyć poziom wyszczepialności społeczeństwa. Eksperci apelują, że w tym roku, niezależnie od przynależności do grup zwiększonego ryzyka, wszyscy powinni zaszczepić się przeciw grypie. Dzięki temu zabiegowi, przebieg choroby jest łagodniejszy, 
a ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań jest znacznie mniejsze. Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniami. Dodatkowo, szczepienie przeciw grypie ułatwi zróżnicowanie zarażenia SARS-CoV-2.