Zamiast w mafię lekową, przepisy uderzą w domy opieki i lecznice weterynaryjne

Opieka zdrowotna Farmacja

Domy opieki społecznej, schroniska dla zwierząt, lecznice weterynaryjne czy fundacje prowadzące domy pomocy - nie będą mogły kupić większości leków, zwłaszcza tych sprzedawanych na receptę. To efekt zaostrzonych od 6 czerwca przepisów Prawa farmaceutycznego. Za ich złamanie grozi kara do 5 lat więzienia.

07.06.2019

Finansowanie jest najważniejszym problemem służby zdrowia

Finansowanie zdrowia

Eksperci podkreślają, że bez zmian w systemie finansowania opieki zdrowotnej pogłębiać będzie się przepaść między dobrze funkcjonującymi prywatnym sektorem, a źle działającą publiczną służbą zdrowia. Trudno jednak kopiować obce rozwiązania, gdyż często o ich wprowadzeniu decydowały względy kulturowe. 

07.06.2019

Reforma w SOR-ach - pacjenta będzie można odesłać do nocnej przychodni

Opieka zdrowotna

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić od lipca wymagania dotyczące sprzętu i kadry w szpitalnych oddziałach ratunkowych - dowiedziało się Prawo.pl. Od października w dużych oddziałach ma być obowiązkowa segregacja medyczna pacjentów. Nowe przepisy pozwolą też odsyłać chorych z SOR do nocnej opieki zdrowotnej. Dyrektorzy szpitali są przerażeni, bo nowe regulacje nie są precyzyjne, a część z nich będą musieli wprowadzić już za miesiąc.

06.06.2019

Dyplom z pielęgniarstwa także na studiach niestacjonowanych

Zawody medyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek przyjął rząd.

06.06.2019

74 proc. pacjentów nie mogło kupić leków w aptece

Opieka zdrowotna Farmacja

74 proc. Polaków nie było w stanie kupić leku w aptece - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego. To samo badanie pokazuje, że 60 proc. badanych wysoko ocenia jakość leków produkowanych w Polsce. 

06.06.2019

NIK: Radiofarmaceutyki własnej produkcji bez certyfikatów

Opieka zdrowotna

Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że skontrolowane publiczne ośrodki wykorzystywały do diagnostyki nowotworowej PET preparaty własnej produkcji, nieposiadające wymaganych certyfikatów jakościowych. Ponadto ich produkcja ruszyła w większości przypadków kilka lat później niż zakładano

05.06.2019

Szpital łatwiej zatrudni lekarza z zagranicy

Zawody medyczne

Lekarze spoza Unii Europejskiej będą mogli podejmować pracę w konkretnym szpitalu, zanim jeszcze nostryfikują dyplom – takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza. W związku z brakami kadrowymi dyrektorzy szpitali chętnie skorzystają z takiej możliwości, ale samorząd lekarski ostrzega, że takie rozwiązanie może stworzyć zagrożenia dla pacjentów.

04.06.2019

Zamknięto 1825 aptek w prawie dwa lata

Farmacja

W ciągu prawie dwóch lat obowiązywania ustawy „Apteka dla aptekarza” (AdA) w Polsce zamknięto 1825 aptek. Według Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club to skutek restrykcyjnych przepisów. Innego zdania jest Naczelna Izba Aptekarska. Zdaniem samorządu w jednych miejscach apteki są zamykane, a powstają tam, gdzie są faktycznie potrzebne. Zmiana liczby aptek nie ma związku z tą regulacją.

03.06.2019

Będą pielęgniarskie studia niestacjonarne i sześć dni dodatkowego urlopu

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo będzie można zacząć w formie niestacjonarnej. Dzięki temu także osoby pracujące mają mieć szansę wybrać ten zawód. Pielęgniarki będą mieć także 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, którą w czwartek zajmie się rząd.

03.06.2019

O 300 miejsc więcej na studiach lekarskich w przyszłym roku

Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia podało limity przyjęć na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w przyszłym roku akademickim. Na studiach prowadzonych w formie stacjonarnej w języku polskim będzie o 344 miejsc więcej, na niestacjonarnych o 29 miejsc mniej.

03.06.2019

Duże zmiany w ustawie o zawodzie lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Będzie nowy egzamin państwowy odbywany w trakcie lekarskiego szkolenia specjalizacyjnego, a także centralny rejestr zapisów na miejsca specjalizacyjne. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Niestety, tylko w niewielkiej części spełnia oczekiwania środowiska - nie uwzględnia m.in. postulowanych podwyżek.

03.06.2019

Lekarze i pacjenci domagają się większych pieniędzy na ochronę zdrowia

Finansowanie zdrowia

Blisko 10 tysięcy osób – według organizatorów – wzięło udział w manifestacji, która w sobotę odbyła się w Warszawie. Lekarze, rezydenci, ale także przedstawiciele innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjentów wspólnie domagali się pilnych zmian w ochronie zdrowia.

01.06.2019

NIK: Dużo do zrobienia w sprawie zdrowia dzieci

Opieka zdrowotna

Wciąż wiele jest do zrobienia w obszarze zapobiegania zdrowotnym problemom u dzieci. Kontrole NIK niejednokrotnie zwracały uwagę  na powracające niczym bumerang kłopoty dzieci i młodzieży m.in. z nadwagą, otyłością czy kondycją psychiczną. Wiele z nich w dużej mierze wynika z niewiedzy i nieświadomości.

01.06.2019

Fizjoterapeuci i diagności wstrzymują swój protest głodowy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni poinformowali w piątek, że wstrzymują protest głodowy do 1 września. Przekazali, że decyzja ma związek z deklaracją resortu zdrowia. Zastrzegli, że jeżeli w tym czasie ich postulaty zostaną zrealizowane, protest nie będzie kontynuowany. W przeciwnym wypadku zaostrzą protest.

31.05.2019

Prezes NRL: Nie można w jednym szeregu stawiać pospolitych kryminalistów i lekarzy

Zawody medyczne

Przy okazji zmiany przepisów o zwalczaniu pedofilii, zmienia się brzmienie art. 155 w zakresie dotyczącym lekarzy. Za nieumyślne spowodowanie śmierci mają być karani karą bezwzględnego więzienia. - Domagamy się doprowadzenia do zmian w prawie i oddzielenia pospolitych przestępstw od działalności lekarskiej – mówi prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

31.05.2019

MS: Nowelizacja kodeksu nie nakazuje surowszego karania lekarzy

Opieka zdrowotna

Zmieniony przepis, nie dotyczy lekarzy, lecz pospolitych przestępców - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości w reakcji na informacji o tym, że po błyskawicznej nowelizacji kodeksu karnego lekarze skazani za błędy medyczne będą mogli teraz pójść do więzienia. Jednak przyznaje, że zawieszona będzie mogła być tylko kara do jednego roku więzienia. 

30.05.2019

NIK: 33 zmiany konieczne dla poprawy polskiej ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna

Potrzebujemy wprowadzenia pilnych zmian, zarówno dotyczących finansowania, jak i organizacji systemu ochrony zdrowia, by stał się on przyjazny dla pacjenta. Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała ustalenia ponad 70 kontroli oraz opinie ekspertów przedstawione podczas wielu paneli dyskusyjnych i opracowała w raporcie listę 33 niezbędnych zmian.

30.05.2019

Zaliczka nie rozwiąże problemu braku biegłych lekarzy sądowych

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Nieodstateczna liczba biegłych oraz niskie stawki za ich pracę to jedna z przyczyn niesprawności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jednym ze sposobów motywowania ich do lepszej pracy ma być możliwość wypłaty zaliczek w przypadku czasochłonnych ekspertyz. Jednak zdaniem ekspertów potrzebne są głębsze zmiany.

30.05.2019