Rząd USA udzielił Kodakowi pożyczki w wysokości 765 mln dol. Firma otrzymane środki przeznaczy na rozwój marki Kodak Pharmaceuticals i rozpoczęcie produkcji składników do leków na mocy ustawy o produkcji obronnej. Ustawa ta pozwala prezydentowi USA, jako szefowi sił zbrojnych nakazywać biznesowi produkcję wskazanych dóbr. Donald Trump wznowił jej działanie w marcu tego roku z związku z pandemią koronawirusa.

Produkcja leków w celu uniezależnienia Ameryki

Prezydent Trump swoją decyzję tłumaczy zabezpieczeniem łańcucha dostaw leków w USA. 90 proc. wystawianych recept w Stanach dotyczy leków generycznych. Na uwagę zasługuje fakt, że niecałe 10 proc. substancji czynnych niezbędnych do produkcji leków generycznych jest wytwarzana w samych Stanach Zjednoczonych, większość pochodzi z Indii bądź Chin, bo ok. 50 proc.

Jak wszystko dobrze pójdzie, będzie możliwe zaspokojenie krajowych zdolności produkcyjnych dla nawet 25 proc. aktywnych składników farmaceutycznych. Głównym założeniem jest produkcja tych leków, których brakuje, zwłaszcza w leczeniu COVID-19.

Produkcja leków stworzy nowe miejsca pracy

Otrzymana przez Kodak pożyczka od rządu, to przełom w przywracaniu produkcji farmaceutycznej w USA. Jak podkreśla prezydent Trump, taka sytuacja pomoże przywrócić miejsca pracy i uczynić Amerykę czołowym producentem i dostawcą leków na świecie.

 

Po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa informacji o udzieleniu kredytu w ramach Ustawy o Produkcji Obronnej, wartość Kodaka na giełdzie wzrosła aż 20 krotnie. To wielki sukces po tym, jak firma ogłosiła upadłość w 2012 roku po tym jak jej biznes ucierpiał na przejściu konsumentów od aparatów analogowych do cyfrowych. Firma cały czas jednak produkuje urządzenia do fotografii cyfrowej.

Spółka poinformowała, że rozbuduje istniejące zakłady produkcyjne w Rochester w stanie Nowy Jork oraz St. Paul w Minnesocie, jako część nowego działu pod nazwą Kodak Pharmaceuticals.

A tymczasem okres pandemii obnażył jak Europa uzależniona jest od leków produkowanych w Azji>>