Erasmus+ dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Szkolnictwo wyższe

W programie Erasmus+ na lata 2021-2027 wprowadzono możliwość ubiegania się o środki finansowe przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Ich wykluczenie z Erasmus+ było postrzegane jako naruszenie zasady równego dostępu do dużego i prestiżowego programu, a tym samym do środków unijnych.

25.04.2021

Szklany sufit dla kobiet wciąż jest na politechnikach

Szkolnictwo wyższe

Udział kobiet zatrudnionych na wszystkich uczelniach publicznych w roku akademickim 2019/2020 wyniósł 46 proc. Biorąc jednak pod uwagę tylko uczelnie techniczne, wskaźnik ten spada do 32 proc. Kobietom jest trudniej również osiągnąć tytuł profesora - wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2021”.

22.04.2021

Habilitacja niewymagana, a uczelnia może awansować bez konkursu

Szkolnictwo wyższe

Uczelnia nie może uniemożliwiać udziału w konkursie na stanowisko profesora uczelni osobom posiadającym stopień naukowy doktora - wynika ze stanowiska resortu nauki. Uczelnie jednak często decydują się na inne rozwiązanie, po prostu nie ogłaszają otwartych konkursów i awansują swoich pracowników. I resort przyznaje, że to zgodne z prawem.

21.04.2021

Tegoroczna rekrutacja na studia będzie odbywać się zdalnie

Szkolnictwo wyższe

Pandemia nie stwarza dla uczelni większych problemów w rekrutacji, bo w czasie selekcji kandydatów bierze się pod uwagę najczęściej wyniki matur. W tym roku, podobnie jak poprzednio, rekrutacja na studia odbywać będzie się w większości zdalnie. Do października zdalnie pracują też uczelnie.

19.04.2021

Polska dostanie 160 mln euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe

O kwotach dofinansowania poinformował minister nauki w czasie inauguracji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Powiedział, że Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program Erasmus Plus na lata 2021-2027.

15.04.2021

Rzymkowski: Nie ma projektu o Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej

Szkolnictwo wyższe

Nie ma żadnego projektu i nie ma żadnej koncepcji dotyczącej likwidacji Polskiej Akademii Nauk - powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w czasie dyskusji w Sejmie. Podkreślił, że projekt o powołaniu Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej to jeszcze materiał roboczy.

15.04.2021

Tak ćwiczył, że aż zmarł - akt oskarżenia przeciwko wykładowcom WAT

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Marszobieg w mundurze, w tym w butach wojskowych i z 5 kilogramowym oporządzeniem, na dystansie 10 km, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 27 ºC - tak wyglądało śródsemestralne zaliczenie w Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest śmierć jednego z podchorążych, za którą - w ocenie prokuratury - odpowiadają nieumyślnie wykładowcy.

15.04.2021

Minister: Złamałem prawo, ale tylko trochę

Szkolnictwo wyższe

Po kilku tygodniach wrzawy wokół "wrzutek" do listy czasopism naukowych wiceminister edukacji i nauki przyznał, że doszło do tego "poza trybem". I próbował przekonywać, że zabranie tylko 10 proc. zawartości bankowego sejfu to nie kradzież. A w tym przypadku przecież większość zmian nastąpiła zgodnie z prawem.

15.04.2021

Prof. Izdebski: Akademia Kopernikańska to niepotrzebna rewolucja w nauce

Szkolnictwo wyższe

Prezydium Towarzystwa Naukowego Warszawskiego uznało projekt dotyczący tworzenia Akademii Kopernikańskiej za „wyjątkowo szkodliwy i wręcz ośmieszający powagę państwa polskiego”. Z tą opinią, która nakazuje przypomnieć sobie zakończenie starego dowcipu: „i śmiesznie, i strasznie”, trudno się nie zgodzić - uważa prof. Hubert Izdebski.

14.04.2021

Czarnek: Nie zlikwidujemy Polskiej Akademi Nauk

Szkolnictwo wyższe

Międzynarodowa Akademia Kopernikańska nie zastąpi Polskiej Akademii Nauk. Spekulacje na ten temat nazwał absurdalnymi. PAN jest instytucją, która jest bardzo potrzebna Polsce i służy Polsce - stwierdził we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Nie wykluczył jednak reformy PAN.

13.04.2021

Wkrótce kolejna edycja krakowskiej konferencji podatkowej

Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe

W dniach 16-17 kwietnia 2021 roku odbędzie się 14. już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Podatkowego pt. „Dokąd prowadzą zmiany w prawie podatkowym?". Spotkanie w tym roku odbędzie się online. Wezmą w nim udział zarówno najwybitniejsi przedstawiciele nauki i praktyki prawa podatkowego, jak i liczni studenci i doktoranci z całej Polski.

12.04.2021

Uczelnie mają być przyjazne dla autystycznych studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna

Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem - zauważa resort funduszy i polityki regionalnej. I dodaje, że często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku. Dlatego 40 uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z ASD

09.04.2021

Minister nauki zapowiada zmiany w PAN

Szkolnictwo wyższe

Jest kilka koncepcji reformy Polskiej Akademii Nauk, zgłoszonych również przez samych członków PAN, i na pewno taka końcowa reforma musi zostać wypracowana, po to by wzmocnić PAN – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I dodał, że prace nad reformą PAN „ruszają w resorcie na dobre”. - Jestem przekonany, że w tym roku taka koncepcja zostanie wypracowana

09.04.2021

NIK krytycznie o kształceniu przez uczelnie zawodowe na Dolnym Śląsku

Szkolnictwo wyższe

Oferta edukacyjna dolnośląskich publicznych uczelni zawodowych nie uwzględnia wszystkich istotnych wymogów współczesnego rynku pracy. Uczelnie kształcą więc, ale nie w tych kierunkach, których potrzebują lokalni pracodawcy. Nie monitorują też odpowiednio losów swoich absolwentów. To najważniejsze ustalenia kontroli przeprowadzonej przez NIK na czterech dolnośląskich publicznych uczelniach zawodowych.

08.04.2021

MEiN: Ewaluacja nie spowoduje masowej utraty uprawnień przez uczelnie

Szkolnictwo wyższe

Zapewniamy, że aktualnie obowiązujące zasady ewaluacji jakości działalności naukowej nie będą skutkować masową utratą uprawnień przez podmioty systemu szkolnictwa wyższego i nauki - wyjaśnia resort. Podkreśla, że zmiany w wykazie czasopism nie mają wpływu na wyniki oceny w pozostałych kryteriach ewaluacji: efekty finansowe i wpływ społeczno-gospodarczy prowadzonej działalności naukowej.

02.04.2021

Resort nauki: Przy tworzeniu wykazów czasopism, nie trzeba pytać nikogo o zdanie

Szkolnictwo wyższe

Sporządzając wykaz punktowanych czasopism naukowych, organ nie jest ograniczony wyłącznie do projektu przedstawionego przez Komisję Ewaluacji Nauki – gdyby tak było, sporządzanie wykazu byłoby kompetencją komisji, a nie ministra - twierdzi w odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

02.04.2021

Do końca kwietnia nabór do programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki

Szkolnictwo wyższe

Trwa nabór wniosków do programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki, skierowanego jest m.in. do uczelni, instytutów naukowych i badawczych. Ma służyć popularyzacji nauki lub promocji sportu akademickiego oraz wspierania utrzymania zasobów bibliotecznych.

01.04.2021

Minister nauki broni ukaranej prof. Budzyńskiej

Szkolnictwo wyższe

Nauczyciel akademicki ma prawo do wyrażania swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych w życiu publicznym - napisał we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, nawiązując do kary nałożonej na Uniwersytet Śląski na prof. Ewą Budzyńską. Minister podziękował też sygnatariuszom listu otwartego w obronie ukaranej.

30.03.2021

"Diamentowy Grant zakończony", kolejny program jesienią 2021

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Trwają prace koncepcyjne nad nowym programem naukowym skierowanym do studentów - ma zastąpić "Diamentowy Grant". Jak informuje wiceminister nauki, na razie trudno określić, jakie będą ostateczne wytyczne dotyczące tego programu. Planowany termin ogłoszenia naboru – jesień 2021 r.

29.03.2021
Prawo.pl