Prof. Budzyńska ukarana naganą za homofobiczne wypowiedzi

Szkolnictwo wyższe

Skład orzekający Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozstrzygnął sprawę dr hab. Ewy Budzyńskiej. Chodziło o skargi studentów, którzy zarzucali wykładowczyni m.in. wypowiedzi homofobiczne i wyrażające dyskryminację wyznaniową.

26.03.2021

Minister zmienił standardy nauczania na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Od wtorku 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021. Zawarte one zostały w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

24.03.2021

MS określiło wysokość opłaty za egzamin na aplikacje

Szkolnictwo wyższe

Ministerstwo Sprawiedliwości określiło stałą opłatę za egzamin wstępny na aplikacje prawnicze - w tym roku wyniesie ona 1125 zł. Opublikowano już rozporządzenia w tej sprawie. To kolejny raz, gdy kwotę za egzamin wstępny oderwano od wysokości płacy minimalnej.

24.03.2021

Od 1 kwietnia ruszy Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości

Prawnicy Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Powstanie z przekształcenia wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki, która działa od 2018 r. Zadaniem przekształconej uczelni będzie - podobnie jak obecnie - szkolenie przyszłych kadr organów wymiaru sprawiedliwości, Od 1 października 2021 rusza na niej nowy kierunek - prawo.

24.03.2021

Temkin: Obecnej ewaluacji nic już nie uratuje - potrzebna abolicja

Szkolnictwo wyższe

Przywrócenie starej listy czasopism nie pomoże. Uważam, że to droga donikąd. Trzeba zrobić abolicję ewaluacyjną. Ta ewaluacja powinna mieć charakter testowy - proponujemy, żeby wszystkie ośrodki akademickie miały B+ - uważa Aleksander Temkin z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

22.03.2021

Prof. Stec: Ewaluacja działalności naukowej tylko pozornie obiektywna

Szkolnictwo wyższe

Z zewnątrz mamy obiektywne normy, algorytmy, tabele w excelu, a wszystko może sprowadzać się do tego, że jednej osobie postawimy normę, którą łatwo spełni, a innej taką nie do zrealizowania - mówi o ewaluacji działalności naukowej prof. Piotr Stec z Uniwersytetu Opolskiego. I dodaje, że te niejasne kryteria decydują o być albo nie być uczelni czy wydziałów.

19.03.2021

Minister zapowiada dalsze zmiany na liście czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Zrobiliśmy pierwszy ruch, ale to nie jest ostatni ruch dotyczący czasopism i ich punktacji - stwierdził w czwartek w Senacie szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I zapowiedział dalsze zmiany na tej liście. Jego zdaniem, ruch ten wywołał zupełnie niezrozumiałe emocje. - Nikomu punktów nie zabraliśmy, dołożyliśmy punkty tysiącu czasopism - powiedział.

18.03.2021

Absolwenci z Łodzi, Poznania i Torunia zwycięzcami konkursu na prace o prawie podatkowym

Prawnicy CIT VAT Szkolnictwo wyższe

Anna Łabuzińska, Adam Rzepa i Anna Wojtuń zwyciężyli w III edycji konkursu TAX EVEREST, czyli akademickich mistrzostwach Polski w pisaniu prac magisterskich z zakresu prawa podatkowego. Jego organizatorami są MDDP, Ośrodek Studiów Fiskalnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika,

18.03.2021

NSA: Tylko uczelnia może ocenić kwalifikacje wynikające z dyplomu

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Przyznanie szkole pielęgniarskiej prawa do nadawania tytułu zawodowego nakazuje honorowanie wydanych przez tę szkołę dyplomów, aż do czasu ich uchylenia we właściwym postępowaniu. Dlatego niezasadna okazała się skarga kasacyjna samorządu pielęgniarskiego, który uznał, że zagraniczna pielęgniarka nie może rozpocząć studiów podyplomowych w Polsce.

17.03.2021

Glosa artykułowi nierówna - komisja rozstrzygnie, czy słusznie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Glosy, komentarze i systemy prawa powinny być traktowane tak samo, jak artykuły naukowe i monografie - zwraca uwagę rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu skierowanym do resortu nauki. Ten sprawy nie rozstrzyga, ale nie mówi nie, tylko prosi o opinię Komisję Ewaluacji Nauki. Tymczasem przewodniczący tej komisji ma wątpliwości do naukowości glos i komentarzy.

11.03.2021

NIK: Wciąż mało cudzoziemców na polskich uczelniach

Szkolnictwo wyższe

Systematycznie rośnie liczba cudzoziemców, którzy decydują się na studia w Polsce. Wciąż jednak wskaźnik umiędzynarodowienia uczelni jest jednym z najniższych w krajach OECD. Polska jest pod tym względem na podobnym poziomie co Hiszpania i Grecja. W roku 2018 średnia wartość wskaźnika umiędzynarodowienia uczelni państw OECD wyniosła 9,2%. W Polsce było to 3,6 proc.

09.03.2021

Mniejsze zło? "Wrzutkowe" czasopisma tylko przy ocenie wpływu na społeczeństwo

Szkolnictwo wyższe

Czasopisma dodane do wykazu niezgodnie z rozporządzeniem- brane pod uwagę przy ocenie wpływu działalności naukowej na społeczeństwo? Takie salomonowe rozwiązanie sporu proponuje Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Miałoby to pomóc w zobiektywizowaniu nie do końca precyzyjnego kryterium ewaluacji.

08.03.2021

Prof. Pisuliński: Cel nie uświęca niezgodnych z prawem środków

Szkolnictwo wyższe

Zmiana wykazu czasopism naukowych została przeprowadzona w sposób naruszający przepisy rozporządzenia regulującego zasady jego tworzenia, i nieznajdujący niekiedy merytorycznego uzasadnienia. To nie rozwiązuje problemu z prawniczymi czasopismami - ocenia prof. Jerzy Pisuliński. Według niego takiego działania nie można tłumaczyć ratowaniem uczelni przed utratą uprawnień.

05.03.2021

Będą płatne studia medyczne z możliwością odpracowania

Szkolnictwo wyższe

Rząd zapowiada wprowadzenie wyższego kredytu na studia medyczne z obowiązkiem jego późniejszego odpracowania w publicznej ochronie zdrowia. Nowe rozwiązanie ma zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2021 r. Celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest ograniczenie liczby lekarzy wyjeżdżających z Polski.

03.03.2021

Uczelnia z obniżoną oceną, doktorant skazany na tułaczkę

Szkolnictwo wyższe

Ustawa 2.0 postawiła na jakość – doktorantów mogą kształcić tylko najlepsze uczelnie. Tyle że nie do końca wszystko przemyślano. Jak choćby to, co stanie się z doktorantem, który już studiuje na tracącej uprawnienia uczelni oraz kto zapłaci za jego kształcenie. Problem może stać się aktualny po roszadach dokonanych przez ministra na liście czasopism naukowych.

02.03.2021

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego domaga się cofnięcia zmian na liście czasopism

Szkolnictwo wyższe

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego stwierdziła w opublikowanym stanowisku, że jest bardzo zaniepokojona wykazem czasopism, opubliko­wanym 12 lutego, a następnie ponownie zmodyfikowanym 18 lutego przez Minister­stwo Edukacji i Nauki. I dodaje, że je Niepokój Rady pogłębił tryb, w jakim nastąpiła zmiana wykazu, ujawniony w oświad­czeniu Komisji Ewaluacji Nauki w tej sprawie.

01.03.2021

Zdalne zajęcia na uczelniach do końca roku akademickiego

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Resort nauki chce, by zdalne zajęcia na uczelniach były prowadzone do 30 września 2021 r. Rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowano w piątek 26 lutego. W takiej formie kontynuowane mają być również studia doktoranckie oraz zebrania kolegialnych organów uczelni.

26.02.2021

Wiceminister: Zmiany w wykazie czasopism były potrzebne

Szkolnictwo wyższe

Jest to ten pasztet, który staramy się tak przygotować, żeby ten pasztet nie zaszkodził zdrowiu zarówno studentów, ale również i pracowników naukowych - w ten sposób wiceminister nauki Włodzimierz Bernacki skomentował w radiu RMF zmiany związane z nadchodzącą ewaluacją działalności naukowej.

26.02.2021

Nagrodzono książki prawnicze najbardziej przydatne w praktyce wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Książka Wojciecha Jasińskiego pt. "Nielegalnie uzyskane dowody w procesie karnym. W poszukiwaniu optymalnego rozwiązania" otrzymała tytuł „Książki prawniczej najbardziej przydatnej w praktyce wymiaru sprawiedliwości w 2019 roku” w XII edycji konkursu Wolters Kluwer Polska i czasopisma „Przegląd Sądowy”.

26.02.2021

Senat UJ krytykuje tryb przygotowania wykazu czasopism naukowych i recenzowanych

Szkolnictwo wyższe

Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych został przygotowany wbrew zasadom ustalania punktacji wynikającym z rozporządzenia - stwierdził senat Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej wykaz krytykowały: KRASP, PAN i Komisja Ewaluacji Nauki.

24.02.2021
Prawo.pl