Jest już aplikacja, która pomoże w ewaluacji nauki

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki udostępnił wersję demonstracyjną aplikacji SEDN – narzędzia do obsługi procesu ewaluacji jakości działalności naukowej podmiotów. Aplikacja SEDN jest częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on.

21.12.2020

Ustawa podpisana - wymóg obywatelstwa także dla studentów KSSiP

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dostosowuje ona przepisy tej ustawy w sprawie aplikantów sędziowskich do wymogu posiadania przez sędziów wyłącznie polskiego, zapisanego w ustawie Prawo o sądach powszechnych.

18.12.2020

Ponad 26 mld euro na program Erasmus+

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Komisja Europejska przyjęła porozumienie w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Ustalenia dotyczą między innymi programu Erasmus+ - na ten cel przeznaczone zostanie ponad 26 mld euro. Z kolei na nową perspektywę programu Europejski Korpus Solidarności Komisja Europejska przeznaczyła ponad 1 mld euro.

16.12.2020

NAWA przyznała stypendia 900 studentom z Białorusi

Szkolnictwo wyższe

Planujemy przygotowanie wykładów i spotkań online dla stypendystów na temat m.in. rozwoju kariery naukowej w Polsce, zasad i procedur legalizacji pobytu, ale też radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych – poinformowała dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska.

14.12.2020

Prokuratura ponownie umorzyła śledztwo ws. prof. Budzyńskiej

Szkolnictwo wyższe

Prokuratura w Katowicach ponownie umorzyła postępowanie w sprawie domniemanego pomówienia dr hab. Ewy Budzyńskiej - wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego. Do sądu trafiło zażalenie na to postanowienie - rozpatrzy je katowicki sąd już 11 stycznia 2021 r.

11.12.2020

NSA: Studia stacjonarne albo zasiłek dla bezrobotnych

Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Skoro młody człowiek pobierał zasiłek w trakcie odbywania studiów stacjonarnych, czyli w okresie, gdy nie spełniał przesłanek do posiadania statusu bezrobotnego, to świadczenie to zostało pobrane nienależnie i podlega zwrotowi - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i dodał, że student świadomie wprowadził w błąd urząd pracy.

11.12.2020

Część prac prawników gorzej oceniana w ewaluacji

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Specyfiką nauk prawnych jest to, że jest tu sporo glos, komentarzy i innych form działalności naukowej. Obecne rozporządzenie ewaluacyjne jest krzywdzące dla poszczególnych nauk - ocenia dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w polemicznym komentarzu do wywiadu z prof. Emanuelem Kulczyckim.

26.11.2020

Minister: Nauczyciele akademiccy dostaną podwyżkę

Szkolnictwo wyższe

Jeszcze w 2020 roku przeznaczamy na podwyżki dla nauczycieli akademickich 200 mln zł, w roku 2021 r. będzie to 800 mln zł - zapowiedział minister nauki i edukacji. Trzyletni proces podwyższania wynagrodzeń nauczycieli akademickich zapowiedział w zeszłym roku poprzedni minister Jarosław Gowin.

25.11.2020

Prof. Kulczycki: Czasopisma prawnicze muszą się otworzyć, żeby były wyżej punktowane

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Środowisko prawnicze albo nie przygotowało się, albo nie chce zauważyć przemian technologicznych odnośnie publikacji naukowych. Od lat polityka naukowa bardzo mocno idzie w stronę otwartości: otwartych artykułów naukowych, cytowań, abstraktów - mówi prof. Emanuel Kulczycki. I dodaje, że otwartą sprawą jest, na ile są to publikacje naukowe, a na ile analizy warsztatowe.

24.11.2020

KRASP: Nie trzeba na nowo regulować wolności akademickich

Szkolnictwo wyższe

Z niepokojem obserwujemy przekazywane przez media wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki dotyczące rzekomego nierównego traktowania przez władze uczelni członków wspólnoty akademickiej ze względu na prezentowany przez nich światopogląd - podkreśla Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

20.11.2020

WSA: Koszty wyjazdów zagranicznych pracowników uczelni powinny zostać ujawnione

Szkolnictwo wyższe

Wnioskodawca żądał przedstawienia mu informacji publicznej odnoszącej się do kosztów wyjazdów zagranicznych kilku pracowników uczelni. Organ bezzasadnie uznał, że tego rodzaju dane miały charakter przetworzony. Takie dane to informacje proste. Gospodarowanie środkami publicznymi powinno zaś być jawne - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

20.11.2020

SN: Prokurator wykładał na uczelni bez pozwolenia, ale nie poniósł kary

Prawnicy Prokuratura Szkolnictwo wyższe

Prokurator w stanie spoczynku nie uzyskał zgody swojego przełożonego na wykłady. Uznano to za naruszenie godności zawodu. Jednak był to czyn mniejszej wagi, zwłaszcza, że sąd pomylił przepisy. Niedopuszczalne jest bowiem, aby w opisie czynów wskazać, że swoim zachowaniem obwiniony naruszył przepisy nieobowiązującej wówczas ustawy z 2016 roku Prawo o prokuraturze

18.11.2020

Prof. Wierczyński: Niejasne zasady decydują o randze czasopism i wydawnictw

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Jako Komitet Nauk Prawnych PAN podjęliśmy uchwałę potępiającą niejasne i nietransparentne zasady tworzenia listy czasopism naukowych i nadawania im punktacji - mówi prof. Grzegorz Wierczyński z Uniwersytetu Gdańskiego. I przy okazji ujawnia tajemniczą procedurę nadania wysokiej rangi naukowej wydawnictwu Ordo Iuris.

18.11.2020

Prof. Krawiec: Zmiany na uczelniach potrzebne, ale nowym ministrom trzeba patrzeć na ręce

Szkolnictwo wyższe

Zmiany w szkolnictwie wyższym są potrzebne - można skutecznie ograniczyć pewne negatywne skutki przepisów prawnych, które wprowadził Jarosław Gowin. Przesadny liberalizm w obszarze szkolnictwa wyższego nie sprawdza się – tutaj ma się tworzyć naukę w warunkach wolności - uważa dr hab. Grzegorz Krawiec, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ale dodaje, że zapowiedzi nowego ministra i jego zastępcy obserwuje z niepokojem.

17.11.2020

Minister zapowiada zmiany w odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli akademickich

Szkolnictwo wyższe

Podstawowa rzecz, to wolność nauki, której dziś nie ma - ocenił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I zapowiedział, że jeszcze w tym roku wyjdzie z propozycją zmian legislacyjnych, które zapewnią wolność nauki. - Na uniwersytetach jest szereg rzeczy, które poszły nie tak jak trzeba - stwierdził.

15.11.2020

Prof. Izdebski: Minister nie może ograniczać autonomii uczelni

Szkolnictwo wyższe

Ustawa o szkolnictwie wyższym nie zawiera jakiegokolwiek upoważnienia do powiązania przez ministra podejmowania czynności nadzorczych ze wstrzymywaniem wykonywania przepisów o finansowaniu systemu szkolnictwa wyższego i nauki - zwraca uwagę prof. Hubert Izdebski. I dodaje, że minister nie ustala też trybu studiowania.

09.11.2020

Coraz mniej studentów na uczelniach

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

W roku akademickim 2019/20 w uczelniach studiowało 1 204,0 tys. studentów, czyli o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim roku akademickim. Począwszy od roku akademickiego 2006/07 odnotowywany jest spadek liczby studentów wynikający ze zmian demograficznych, tj. spadku liczby osób w wieku 19-24 lata.

06.11.2020

Nowy minister szykuje zmiany w prawie o szkolnictwie wyższym

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Reforma Jarosława Gowina jest reformą dobrą, ale jak każda reforma ma szereg mankamentów - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. I poinformował, że w piątek po raz pierwszy zbiera się zespół, którego zadaniem będzie przedstawienie rekomendacji w zakresie reformy szkolnictwa wyższego.

06.11.2020
Prawo.pl