Autonomia uczelni święta, ale… państwo „zatroszczy się” o szkoły wyższe

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Nowy minister edukacji i nauki nie kryje, że zajmie się zarówno podstawą programową dla szkół, jak i kwestią nauczania na wyższych uczelniach. Ma na to zielone światło od swojej partii oraz od prezydenta. Wzbudza to wątpliwości zwłaszcza w kontekście konstytucyjnie gwarantowanej autonomii szkół wyższych.

06.11.2020

SN: Odmowa złożenia autoreferatu po angielsku przyczyną utraty pracy na uczelni

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski mógł rozwiązać umowę o pracę z adiunktem po 11 latach, gdyż nie uzyskał on tytułu doktora habilitowanego niejako z własnej winy. Odmówił przedstawienia Komisji ds. Stopni i Tytułów wersji angielskiej swojego referatu z filozofii. Żądanie wersji angielskiej od osoby, która zajmuje się tłumaczeniami w tym języku nie było nadmierne - podkreśliła Izba Pracy Sądu Najwyższego.

24.10.2020

Uczelnie medyczne nie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Uczelnie medyczne mogą pracować w trybie hybrydowym - o sposobie prowadzenia kształcenia decyduje rektor, który jest zobowiązany określić warunki realizacji zajęć i korzystania z infrastruktury, zapewniające bezpieczeństwo wykładowców i studentów.

19.10.2020

Od poniedziałku uczelnie mają kształcić zdalnie lub hybrydowo

Szkolnictwo wyższe

Uczelnie w żółtych strefach będą pracować hybrydowo - w strefach czerwonych chodzą na pracę zdalną. Rozporządzenia w tej sprawie już obowiązują - przewidują jednak kilka wyjątków. Dotyczą one uczelni medycznych, technicznych i artystycznych. W strefie czerwonej znalazła się większość ośrodków akademickich.

19.10.2020

Minister określił nowe zasady funkcjonowania uczelni

Szkolnictwo wyższe Koronawirus

W strefie żółtej w szkołach wyższych nauczanie będzie się odbywać w sposób hybrydowy, a w strefie czerwonej - głównie w formie zdalnej - takie nowe zasady działania określił w opublikowanym w sobotę rozporządzeniu minister nauki i szkolnictwa wyższego. Będą one obowiązywać od poniedziałku 19 października.

17.10.2020

Koronawirus w akademikach w Krakowie i Białymstoku

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Koronawirus

W akademikach krakowskich uczelni odnotowano pierwsze zachorowania na COVID-19. Osoby zakażone zostały objęte kwarantanną i trafiły do izolatoriów. Sytuacja - jak zapewniają rzecznicy uczelni - jest opanowana, a władze pozostają w stałym kontakcie z sanepidem. Podobna sytuacja ma też miejsce w Białymstoku.

07.10.2020

Nauka i edukacja pod kontrolą jednego ministra - konieczne sprawne zarządzanie

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

Zarówno nauka, jak i oświata, przechodzą etap ogromnych reform, które muszą być kontynuowane przez nowego ministra. Tym razem jednego dla obu tych działów. Pomijając to, że na czele resortu stanie osoba znana z dość kontrowersyjnych poglądów, powstają obawy o to, czy superministerstwo poradzi sobie z zapanowaniem nad tak szeroką materią.

07.10.2020

Nowy rok akademicki - zdalnie lub w reżimie sanitarnym

Szkolnictwo wyższe

Rozpoczął się rok akademicki - większość uczelni wybrała hybrydowy tryb pracy. Wykłady prowadzone będą zdalnie, a zajęcia laboratoryjne i część ćwiczeń odbywać się będą stacjonarnie. Reżimowi sanitarnemu poddane będą także akademiki, które ograniczą liczbę studentów i możliwość przyjmowania przez nich gości.

01.10.2020

Prezydent: Uczelnie pozostaną ostoją pluralizmu

Szkolnictwo wyższe

Badacze mogą się przyczynić do "podnoszenia poziomu debaty, dając przykład merytorycznej i konstruktywnej rozmowy między reprezentantami różnych opinii" - podkreślał Andrzej Duda w przesłaniu do studentów. Rok akademicki rozpoczyna się w okolicznościach wyjątkowych ze względu na pandemię i rocznice historyczne, np. stulecie wojny z bolszewikami.

01.10.2020

Zdalne studia prawnicze trudniejsze dla studenta i dla wykładowcy

Strefa aplikanta Nowe technologie Szkolnictwo wyższe

W nowym roku akademickim większość uczelni zdecydowała się na mieszany system kształcenia. Wykłady na ogół prowadzone będą zdalnie, a ćwiczenia w trybie stacjonarnym. W podobnym trybie odbywać się będą zajęcia na aplikacjach prawniczych. I jest debata o plusach i minusach takiej sytuacji, a także o efektach takiego kształcenia.

01.10.2020

WSA: Uczelnia kupiła nieruchomość, ale nie zapłaci podatku

Podatki i opłaty lokalne Szkolnictwo wyższe

Uczelnia nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Na gruncie tym ma powstać obiekt służący celom dydaktycznym, naukowym i artystycznym. WSA w Łodzi podkreślił, że wolą ustawodawcy było objęcie wyłączeniem z PCC wszelkich spraw z zakresu szkolnictwa i nauki, a nie jedynie tych, które ujęte są w aktach regulujących tę materię.

30.09.2020

Trzynastu wybitnych naukowców wraca do Polski z zagranicznych uczelni

Szkolnictwo wyższe

Do pracy naukowej w polskich uczelniach i instytutach wróci z zagranicy powróci 13 wyróżniających się naukowców, m.in. z uniwersytetów w Oxfordzie czy Princeton - poinformowała w poniedziałek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), która właśnie rozstrzygnęła trzecią edycję programu Polskie Powroty.

28.09.2020

Studenci prawa na UW zapłacą trochę mniej za studia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Czesne dla studentów studiów niestacjonarnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, nawet jeśli opłacone w ratach, będzie mogło być takiej samej kwocie, gdyby student dokonał wpłaty jednorazowej - to efekt rozmów przedstawicieli samorządu studentów WPiA z władzami wydziału. Dzięki temu studenci zapłacą kilkaset złotych mniej.

25.09.2020

Coraz więcej hakerskich ataków na szkoły i uczelnie

Prawo karne Szkolnictwo wyższe Zarządzanie oświatą

W polskich szkołach i uczelniach wykrywanych jest 950 ataków hakerskich tygodniowo - wynika z raportu firmy Check Point. Aż 72 proc. z tych ataków dotyczy poczty elektronicznej. Zdaniem jego autorów, atakom sprzyja przejście na edukację zdalną i powrót do szkół.

24.09.2020

Konkurs na prace magisterskie o postępowaniu cywilnym

Szkolnictwo wyższe

Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych wraz z Komitetem Redakcyjnym kwartalnika "Polski Proces Cywilny" ogłosiło VII Konkurs o Nagrodę „Polskiego Procesu Cywilnego” za najlepszą pracę magisterską z dziedziny postępowania cywilnego. Termin zgłaszania prac upływa 30 listopada 2020 r.

24.09.2020

Opłaty za studia raczej bez zmian, ale mogą być pozwy

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Większość uczelni nie planuje obniżenia opłat za studia niestacjonarne, choć wiele zajęć w pierwszym semestrze roku akademickiego 2020/2021 prowadzonych będzie w trybie zdalnym. Studenci zapowiadają pozwy, a szkoły wyższe zapewniają, że wprowadziły konkretne wymogi i standardy dotyczących takiej formy studiów.

24.09.2020

Szef MEN: Studenci mogą odbywać praktyki w szkołach

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe Koronawirus

Nie ma zakazu odbywania przez studentów praktyk w szkołach - stwierdził minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zapowiedział, że zwróci się do dyrektorów, by umożliwili odbywanie praktyk. Zastrzegł jednak, że praktykant będzie musiał zachować takie same rygory sanitarne jak każdy pracownik szkoły.

23.09.2020

Komisja Akredytacyjna sprawdzi jakość zdalnego kształcenia

Szkolnictwo wyższe Dla studenta

Polska Komisja Akredytacyjna będzie dokonywać kontroli jakości prowadzonego kształcenia na uczelniach - zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Ale dodał, że sygnały dotyczące jakości kształcenia mogą być też kierowane do MNiSW, które będzie podejmowało działania w trybie nadzoru nad uczelniami.

22.09.2020

Ministerstwo udzieli wsparcia studenckim kołom naukowym

Szkolnictwo wyższe

Wsparcie studenckich kół naukowych działających w prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych, transferze wyników prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych do gospodarki - to cel uruchomionego właśnie programu. „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

21.09.2020
Prawo.pl