CWK budowane jest w podrzeszowskiej Jasionce, niedaleko portu lotniczego. To jedna z największych inwestycji prowadzonych przez zarząd województwa. Koszt budowy obiektu to ponad 135 mln zł, część pieniędzy pochodzi z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, dlatego centrum musi zostać ukończone do końca tego roku.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Jasionce przestawiono stan zaawansowania inwestycji.

Prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która pełni funkcję inwestora zastępczego, Janusz Fudała podkreślił, że przy tak skomplikowanej inwestycji zawsze pojawiają się problemy.

„Projekt obiektu został skonsultowany przez specjalistów zewnętrznych, dzięki temu mogliśmy zweryfikować pewne wątpliwości, które pojawiły się w trakcie budowy. Mianowicie wykonawca twierdził, że konstrukcja części wystawienniczej nie jest dość wytrzymała. Ekspertyza potwierdziła jednak prawidłowe wykonanie projektu, dlatego nie mamy wątpliwości, że obiekt został prawidłowo zaprojektowany” - zaznaczył Fudała.

Z powody tych wątpliwości wykonawca przez pewien czas nie prowadził robót budowlanych, stąd opóźnienie. Zgodnie z harmonogramem inwestycja powinna być już zrealizowana w co najmniej 50 proc., a jest w ok. 40 proc. Niedawno podpisany został plan naprawczy i ustalony nowy harmonogram.

Marszałek Ortyl powiedział, że nowy harmonogram zakłada m.in. że wykonawca będzie prowadził prace na trzy zmiany. Jego zdaniem, jeśli plan zostanie zrealizowany to inwestycja powinna został ukończona do końca tego roku.

Poinformował również, że trwa procedura wyboru operatora CWK. Ma on zostać wybrany do kwietnia br. „Już mamy kilka zgłoszeń organizacji w centrum kongresów m.in. medycznych czy różnych spotkań biznesowych. Obiekt ma znakomite położenie, tuż przy lotnisku i to jego wielki atut. Taka infrastruktura jest potrzebna w każdym województwie” - przekonywał Ortyl.

Zarząd województwa będzie zabiegał o to, aby w CWK odbył się w najbliższym czasie m.in. Kongres Polonii Amerykańskiej oraz spotkania w ramach Światowych Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Polsce.

Centrum Wystawienniczo-Kongresowe województwa podkarpackiego powstaje w pobliżu terminalu lotniczego w Jasionce, na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Będzie składać się z dwóch połączonych ze sobą budynków. W pierwszym ulokowana będzie część kongresowa, m.in. z największą na Podkarpaciu aulą na tysiąc osób. Drugi budynek będzie przeznaczony na działalność wystawienniczą i biurową. Łączna powierzchnia centrum wyniesie ponad 27,5 tys. m kw., zaś kubatura obiektu to ponad 203,7 tys. m sześc.

W założeniach samorządu województwa w centrum mają się mieścić m.in. instytucje i agendy międzynarodowe. Termin zakończenia budowy centrum i rozliczenia projektu to koniec 2015 r. Budowa centrum kosztować będzie prawie 135 mln zł, z tej kwoty ponad 64 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych, a ponad 70 mln zł wyłoży województwo podkarpackie ze swojego budżetu. Obiekt buduje konsorcjum firm Best Construction oraz Karpat-Bud. (PAP)