Usprawnienie prac geodezyjnych przyspieszy proces budowlany

Administracja publiczna Budownictwo

Wprowadzenie szczegółowych zasad wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz doprecyzowanie relacji prawnych między wykonawcami tych prac a organami administracji geodezyjnej i kartograficznej to główne rozwiązania projektu ustawy, który przyjął rząd.

15.10.2019

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji najpóźniej 12 listopada

Administracja publiczna

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów, czyli od 13 października. Dokładna data inauguracyjnych posiedzeń jeszcze nie jest znana, ale muszą się one odbyć najpóźniej 12 listopada. Tymczasem 15 października kontynuowane będzie przerwane przed wyborami ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji.

15.10.2019

Wyniki wyborów: Sejm dla PiS, Senat dla opozycji

Administracja publiczna

Ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych dają wyraźne zwycięstwo w Sejmie Prawu i Sprawiedliwości - 235 mandatów. Natomiast w Senacie większość uzyskała opozycja. Rozkład mandatów będzie 51 - 49 na korzyść bloków opozycyjnych i grupy kandydatów niezależnych.

14.10.2019

WSA: Naruszenie przepisów nie miało wpływu na nabór urzędnika

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Podczas naboru na stanowisko urzędnicze do drugiego etapu zakwalifikowano sześć osób, czyli o jedną więcej niż przewidują przepisy. Naruszenie to nie mogło mieć jednak istotnego wpływu na wynik sprawy, ponieważ nie wpłynęło na prawa i obowiązki skarżącego, którego do tego etapu nie dopuszczono – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

14.10.2019

W dobie cyfryzacji urzędnicy muszą umieć więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI

Oprócz znajomości przepisów prawa i procedur związanych ze swoimi zadaniami merytorycznymi, urzędnik musi znać system informatyczny, który wykorzystuje w swojej pracy. Eksperci podkreślają, że elektronizacja jest etapem przejściowym - czeka nas pełna automatyzacja procesów i zastępowanie pracowników.  

12.10.2019

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Finanse

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która przedłuża na lata 2020 i 2021 obecne przepisy dotyczące zasad ustalania wpłat województw do budżetu państwa i sposobu ich podziału, została podpisana przez prezydenta - poinformowała w piątek kancelaria Prezydenta RP.

11.10.2019

Program Mieszkanie plus rozpędza się

Administracja publiczna Budownictwo

Nieruchomości znajdujące się w Banku Ziemi pozwalają na wybudowanie 120 tys. mieszkań - mówi wiceszef PFR Nieruchomości Grzegorz Muszyński. Tysiąc już zbudowano, kolejny tysiąc jest w budowie, a 18 tys. w fazie projektowej.

11.10.2019

Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

UE: Ponad 4 mld dotacji wydano z naruszeniem prawa

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Z opublikowanego we wtorek przez Europejski Trybunał Obrachunkowy audytu wynika, że ponad 4 mld euro zostało wydanych w minionym roku z unijnej kasy w nieprawidłowy sposób. Wśród skrytykowanych państw znalazła się m.in. Polska.

08.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019

Młodzieżowa rada ma konsultować rządowe decyzje

Administracja publiczna

Wicepremier Piotr Gliński, jako przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, powołał w poniedziałek Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, która ma być organem opiniodawczo-doradczym tego Komitetu. Wicepremier deklaruje merytoryczną współpracę organów rządowych z nową instytucją.

07.10.2019

Loty ViP-ów: kolejne ograniczenia jawności

Administracja publiczna

Prezydent podpisał ustawę o lotach najważniejszych osób w państwie. Nie ma w niej jednak obowiązku publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej Centralnego Rejestru Lotów oraz bieżącej aktualizacji rejestru. Zdaniem Sieci Obywatelska Watchdog brak takich zapisów ogranicza jawność.

04.10.2019

Już cała opozycja popiera "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości" 

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i PSL podpisali w piątek "Pakt naprawy i reformy wymiaru sprawiedliwości". Stworzoną przez ruch Akcja Demokracja, a popieraną m.in. przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" oraz Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", deklarację wcześniej przyjęła też Lewica.

04.10.2019

Urzędy chcą się pozbyć urzędniczej nowomowy, bo będzie łatwiej i… taniej

Pacjent Administracja publiczna

Kolejne instytucje chcą upraszczać język komunikacji z obywatelami. Kancelaria premiera będzie szkolić swoich urzędników na prawdziwych próbkach ich pism. Narodowy Fundusz Zdrowia powoła korpus oficerów językowych. Ujęcie obowiązku pisania jasno to wielkie wyzwanie, ale przepisy są w planach. Tym bardziej, że eksperci podkreślają, że łatwa komunikacja to także oszczędność pieniędzy.

04.10.2019

Ministerstwo przejmuje od samorządów kolejne szkoły rolnicze

Administracja publiczna Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Powiat mogileński przekaże od 2021 roku resortowi rolnictwa prowadzenie szkoły rolniczej w Bielicach, a powiat nakielski prowadzenie szkoły rolniczej w Samostrzelu. To kolejne placówki, które ministerstwo przejmuje do prowadzenia od samorządów. Obecnie jest organem prowadzącym dla 53 szkół rolniczych w całym kraju.

02.10.2019

Aktor, dziennikarz i tłumacz wygrali z państwem spór o smog

Środowisko Administracja publiczna

Warszawski sąd rejonowy uwzględnił w wydanym we wtorek wyroku trzy pozwy - aktora Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika - którzy pozwali państwo za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza i zasądził łącznie 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.

01.10.2019

Gdzie są pieniądze na 500+ w Warszawie?

Domowe finanse Administracja publiczna

Władze Warszawy alarmują, że rząd nie zaplanował środków na wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+ w październiku, listopadzie i grudniu. Pieniądze, które trafiły do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty. Wojewoda mazowiecki zapewnia natomiast, że nie ma żadnego zagrożenia, a pieniędzy nie zabraknie - każdy mieszkaniec, któremu przysługuje świadczenie, powinien je otrzymać w terminie.

01.10.2019

Orban: Praworządność to sprawa honoru, nie prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Praworządność nie jest na Węgrzech kwestią prawną. To kwestia honoru. Ci, którzy ją kwestionują, podważają nasz honor. Radzę, by dobrze to przemyśleć - powiedział w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban w kontekście unijnego projektu wiązania funduszy pomocowych z praworządnością.

01.10.2019

Prof. Chmielnicki: Kiełbasa wyborcza rządzi polityką 

Administracja publiczna

Działania i obietnice ubiegających się o władzę polityków, mające cechy "kiełbasy wyborczej", a czasem nawet korupcji politycznej, na tyle już zdominowały debatę wyborczą w Polsce, że coraz trudniej w niej o poważną dyskusję o sprawach państwa i perspektywach jego rozwoju - twierdzi prof. Paweł Chmielnicki z Uczelni Łazarskiego.

30.09.2019

SN: Sukcesja urzędów to nie likwidacja pracodawcy

Administracja publiczna Prawo pracy

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ma zapłacić 16 tys. zł odszkodowania byłemu pracownikowi, który stracił pracę po zastąpieniu przez tę instytucję zlikwidowanej Agencji Nieruchomości Rolnych. Tak zdecydował Sąd Najwyższy, który rozpatrywał skargę kasacyjną KOWR, ale wyroki w poprzednich instancjach były także korzystne dla byłego pracownika.

30.09.2019