Sąd Apelacyjny w Krakowie ma wątpliwość, czy sądy mogą potwierdzać, że wbrew treści protokołu ze zgromadzenia akcjonariuszy spółki, a w efekcie i wbrew stanowisku spółki, za przyjęciem określonej uchwały oddano liczbę głosów wystarczającą do uznania, że uchwała została podjęta. Izba Cywilna Sądu Najwyższego podejmie uchwałę w tej sprawie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.02.2021
Prawo cywilne Spółki

Rząd wykluczył kuracjuszy, których nie stać na leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd rozporządzeniem w sprawie obostrzeń podzielił placówki prowadzące rehabilitacje. Te, które są finansowane przez NFZ w ramach leczenia uzdrowiskowego, stoją puste. Natomiast oferujące pełnopłatne turnusy - mogą przyjmować pacjentów. W efekcie tylko majętnych Polaków stać na skorzystanie z turnusów rehabilitacyjnych. Mniej zamożni, nawet jeśli przeszli Covid-19, nie pojadą do sanatorium. To nieuzasadnione wykluczenie - wskazują prawnicy.
Jolanta Ojczyk
09.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Podatnicy mogą być kontrolowani albo w trybie ordynacji podatkowej, albo przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Problem jednak w tym, że w przypadku kontroli celno-skarbowej odwołania rozpatruje ten sam organ, który wcześniej wydał decyzję. Prawnicy zwracają uwagę, że narusza to prawo do obrony i łamie, określoną w Konstytucji, zasadę dwuinstancyjności.
Krzysztof Koślicki
09.02.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Spółka Agora poinformowała w poniedziałek, że odwołała się do sądu od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakazującej jej przejęcia spółki Eurozet, która jest właścicielem Radia Zet. Według Agory decyzja ta budzi poważne zastrzeżenia co do merytorycznej poprawności.
Krzysztof Sobczak
08.02.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Eksperci nie mają wątpliwości: w dobie pandemii oraz rosnącej roli cyfryzacji i pracy zdalnej bezpieczeństwo w sieci to temat wciąż traktowany po macoszemu. Nadal otwieramy podejrzane załączniki czy ustawiamy te same i proste hasła. Jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci i jak się przed nimi chronić?
Krzysztof Koślicki
08.02.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze
CRIDO doradzało w zakresie Corporate Finance i wsparcia prawnego przy transakcji przejęcia pełnej kontroli nad Aerosol Service Sp. z o.o. Nabycie 100 proc. udziałów w spółce przez jej współwłaścicieli Damiana Piotrowskiego i Norberta Piotrowskiego nastąpiło w formie wykupu lewarowanego.
Krzysztof Koślicki
08.02.2021
Doradca podatkowy Finanse Compliance
Resort finansów rozpoczął konsultacje przepisów, które wprowadzą e-fakturę. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT. Termin skróci się dla nich o 20 dni, z 60 do 40. Uwagi można zgłaszać do 23 lutego. Od 2023 roku e-fakturowanie będzie obowiązkowe.
Krzysztof Koślicki
08.02.2021
VAT Rachunkowość
Spółka Polmass ma zapłacić 2,5 mln zł kary za zmowę i ograniczający konkurencję podział rynku pasz dla zwierząt. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jednocześnie zdecydował, że druga strona zmowy - spółka Agro-Netzwerk Polska - uniknęła odpowiedzialności, ponieważ zawiadomiła Urząd o tej zmowie.
Krzysztof Sobczak
08.02.2021
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Kolejny raz podmioty działające w specjalnych strefach ekonomicznych lub na podstawie decyzji o wsparciu mają trudniej niż „normalni” podatnicy, a o korzystanie z preferencji, które miały zapewnić im przeprowadzane inwestycje, trzeba będzie znowu walczyć przed sądem – piszą Krzysztof Koniewski i Maciej Kubica z kancelarii TLA.
Krzysztof Koniewski Maciej Kubica
08.02.2021
CIT Doradca podatkowy

Brexit - proces cywilny poza umową z UE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Z końcem ubiegłego roku zakończył się okres przejściowy wprowadzony umową o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Do tego momentu osiągnięto porozumienie w sprawie pakietu umów regulujących wzajemne. Nie zostały nimi jednak objęte kwestie odnoszące się do współpracy sądowej w sprawach cywilnych - piszą Elżbieta Żemojtel i Aleksandra Stępniewicz.
Aleksandra Stępniewicz Elżbieta Żemojtel
08.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorcy prowadzący puby, bary, kluby czy restauracje w wielu miastach mogą lekko odetchnąć, po tym jak lokalne władze zwalniają je z części, lub odraczają termin, opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu na 2021 rok. Z powodu zamknięcia przez pandemię branża znalazła się na skraju wytrzymałości finansowej, więc każda ulga ratuje.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Jeśli pozwany prowadził działalność przestępczą na szkodę Kasy – skutkującą powstaniem w jej majątku szkody o znacznej wartości, to uwzględnienie rozpoznawanej skargi nadzwyczajnej na rzecz członka Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej jest niemożliwe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.02.2021
Prawo cywilne
Podpisanie i wysłanie wniosku o subwencję finansową jest jednoznaczne z zawarciem umowy o taką subwencję z Polskim Funduszem Rozwoju. Do wniosku o wsparcie z tarczy finansowej 2.0 od razu trzeba dołączyć pełnomocnictwo opatrzone płatnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Bezpłatny profil zaufany niestety nie wystarczy.
Jolanta Ojczyk
08.02.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Śniegi i mrozy skutkują często dziurami w drogach, co kierowcy mieli ostatnio okazję zaobserwować nawet na autostradach na A1 i A2. A dziury w drogach prowadzą często do uszkodzenia samochodów. W takich przypadkach za szkody zwykle odpowiada zarządca drogi lub firma, której powierzono to zadanie. Trzeba im jednak udowodnić zaniedbania.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
Przedsiębiorców zajmujących się handlem dziełami sztuki czekają istotne zmiany. Rząd chce wprowadzić do polskich przepisów unijne regulacje i tym samym uwzględnić w działaniach zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu galerie sztuki i domy aukcyjne. Eksperci wskazują jednak na niedociągnięcia - choćby zbyt wysoką kwotę uzasadniającą zainteresowania państwa taką transakcją.
Patrycja Rojek-Socha
06.02.2021
Prawo karne Policja Finanse
Czy kierowca autobusu jest w stanie liczyć pasażerów, których wiezie? Ma wyjść i robić to na każdym przystanku? Od początku pandemii kwestie te miasta regulowały bez angażowania szoferów. Jest jednak obawa o przekroczenie limitu, gdy dzieci wrócą do szkół, bo możliwość dokładania kursów jest ograniczona. A są sygnały o próbach nakładania mandatów na miejskich kierowców.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
W czasie okresu przejściowego zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami Unii Europejskiej pozostawały bez zmian. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, zmieniła się w istotny sposób, także w odniesieniu do podróży. Samo OC komunikacyjne to za mało w podróży na Wyspy. Od 1 stycznia 2021 r. przydatna jest też Zielona Karta.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.
Paweł Stykowski
06.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
06.02.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Pod szyldem projektowanej składki od reklamy kryje się w istocie nowy podatek, dla niepoznaki nazwany tym razem „składką”, który obciążać będzie wpływy wybranej grupy przedsiębiorców z tytułu reklamy prasowej, radiowej, telewizyjnej, internetowej, a także znajdującej się na tradycyjnych nośnikach zewnętrznych - alarmuje Michał Borowski, minister ds. podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC.
Prawo.pl
05.02.2021
CIT Prawo gospodarcze
Transakcja nie zagraża konkurencji na żadnym z badanych rynków – dlatego spółki Polska Press i PKN Orlen otrzymały zgodę na połączenie - mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wydając decyzję UOKiK wziął pod uwagę udziały rynkowe łączących się przedsiębiorców i wpływ na konkurencję. Zagrożenia dla wolności słowa nie weryfikował.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Ochrona konkurencji
Od piątku 12 lutego otwarte będą hotele, kina, teatry, baseny i stoki narciarskie - ogłosił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Na otwarcie będzie musiała poczekać jeszcze gastronomia i branża fitness. Premier ostrzegł jednak, że wirus jest nieprzewidywalny, i musimy postępować bardzo ostrożnie.
Jolanta Ojczyk
05.02.2021
Koronawirus a prawo

Nowe zasady dotyczące faktur korygujących w 2021 roku

VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły nowe zasady dotyczące faktur korygujących, wynikają one z ustawy SLIM VAT (Simple, Local and Modern VAT). Głównym założeniem ustawy miało być ułatwienie rozliczeń podatkowych. Zmianie uległy zarówno korekty dotyczące zmniejszenia podstawy opodatkowania (korekta “in minus”) jak i korekty zwiększające podstawę opodatkowania (korekta “in plus”).
Jagoda Trela Krzysztof Kasprzyk
05.02.2021
VAT Rachunkowość Małe i średnie firmy
Frankowicze wpadli w kłopoty finansowe i nie byli w stanie spłacać kredytów, sądy przychyliły się jednak do pozwów banku i firmy windykacyjnej, nakazując spłatę zadłużenia i odsetek. W ocenie Prokuratora Generalnego doszło tym samym do naruszenia wolności oraz praw człowieka i obywatela. Uzasadnia, że celem umów kredytowych nie może być nadmierne wzbogacenie się kredytodawcy.
Patrycja Rojek-Socha
05.02.2021
Wymiar sprawiedliwości

Tarcza finansowa 2.0 – na co uważać

Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Rząd powiększył właśnie listę kodów PKD uprawniających do ubiegania się o pomoc z tarczy finansowej 2.0, realizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju. Przymierzając się do składania wniosku, warto do końca przeczytać regulamin. Obecne zasady różnią się od tych wiosennych. Trzeba uważać m.in. na zaległe składki czy definicję kosztów stałych. Wprowadzono też limity dofinansowania powiązane z pierwszą tarczą.
Jolanta Ojczyk
05.02.2021
Koronawirus a prawo Tarcza finansowa
Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 29 stycznia 2021 roku oddalił apelację Piotra G., który walczył przed sądem o odszkodowanie za niezgodne z prawem, jak twierdził, zwolnienie dyscyplinarne. Sąd uznał, że pracodawca nie ma obowiązku tolerowania umyślnego naruszenia podstawowych obowiązków przez pracownika, a tym bardziej sytuacji, w której pracownik ten go okłamuje.
Grażyna J. Leśniak
04.02.2021
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Jeżeli kable są elementem innego urządzenia, a nie samodzielnym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, to w takim przypadku zaklasyfikujemy je jako odpady pod kodem 16 02 16 - wyjaśnia Paweł Sosnowski, ekspert z LEX Prawo Ochrony Środowiska.
Paweł Sosnowski
04.02.2021
Środowisko

TSUE: Uczestnik postępowania administracyjnego też ma prawo do milczenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze
Osoba fizyczna, wobec której toczy się postępowanie administracyjne w sprawie czynu niedozwolonego w postaci wykorzystania informacji poufnych, ma prawo do zachowania milczenia, jeżeli jej odpowiedzi mogłyby prowadzić do pociągnięcia jej do odpowiedzialności za czyn niedozwolony zagrożony sankcjami administracyjnymi mającymi charakter karny lub odpowiedzialności karnej
Krzysztof Sobczak
04.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Spółki Prawo gospodarcze

Slim VAT skomplikował rozliczenia

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Nowelizacja, potocznie nazywana pakietem Slim VAT, miała na celu uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń w podatku od towarów i usług i odpowiadać na potrzeby przedsiębiorców. Niestety bardzo szybko okazało się, że nowe regulacje budzą więcej pytań niż odpowiedzi, a tezy o prostocie proponowanych rozwiązań można włożyć między bajki – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat.
Bartosz Kubista
04.02.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak analiz uzasadniających działania rządu, zakazywanie prowadzenia określonej działalności z dnia na dzień, bez podania kryteriów odmrożenia, brak odszkodowań za poniesione straty i informacji ile jeszcze potrwa lockdown, a przede wszystkim spóźniona i wybiórcza pomoc finansowa. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy mówią dość i otwierają swoje firmy wbrew rządowym nakazom.
Jolanta Ojczyk
04.02.2021
Koronawirus a prawo