Każdy płyn, który może zostać wykorzystany do papierosów elektronicznych sprzedawany w sklepach bądź innych punktach sprzedaży z wyrobami tytoniowymi i ich substytutami, podlega akcyzie. Sprzedawany płyn podlega też obowiązkowi banderolowania. Przypomniało o tym właśnie Ministerstwo Finansów.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
Akcyza Rachunkowość
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi, jak banki rozpatrują reklamacje konsumentów związane z kradzieżą pieniędzy z konta oraz jakie stosują mechanizmy uwierzytelniania transakcji. Wezwania do przedstawienia wyjaśnień i przekazania dokumentów w tych sprawach zostały wysłane do 18 banków.
Krzysztof Sobczak
19.07.2021
Rynek i konsument

Grupy VAT kuszące, ale projekt wymaga poprawek

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które pozwolą firmom łączyć się w grupy i wspólnie rozliczać VAT.Doradcy podatkowi pomysł chwalą, ale nie wróżą mu dużej popularności. Ich zdaniem MF powinien rozważyć jeszcze większe uproszczenie przepisów – zwłaszcza, że składanie jednolitych plików kontrolnych przez grupy VAT może być szczególnie skomplikowane.
Krzysztof Koślicki
19.07.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Frankowiczowi nieodbieranie korespondencji z banku może się opłacić

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
Przepisy wprowadzone na czas Covid-19 mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców frankowych, którzy próbują unieważnić swoje umowy. Niektórzy prawnicy radzą klientom nieodbieranie korespondencji z banku. Mogą bowiem znajdować się w niej wezwania zmierzające do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczeń banku lub wezwania zmierzające do potrącenia roszczenia banku.
Regina Skibińska
19.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Koronawirus a prawo
W niehandlową niedzielę otwarte mogą być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca i wyniesie powyżej 50 proc. przychodów. Wprowadzony zostanie też obowiązek prowadzenia ewidencji, pokazującej, jakie przychody uzyskiwane są z tej przeważającej działalności, a jakie z pozostałej – przewiduje projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele. Projekt trafił już do Sejmu i czeka na nadanie druku.
Grażyna J. Leśniak
18.07.2021
Rynek Prawo pracy Prawo gospodarcze
Niejednolite przepisy dotyczące możliwości weryfikacji osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 są znacznym utrudnieniem w działalności hoteli – twierdzi Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Według Ministerstwa Zdrowia, za przestrzeganie limitu osób odpowiedzialni są właściciel oraz personel obiektu i do ich obowiązków należy weryfikacja faktu zaszczepienia gości. UODO twierdzi, że rozporządzenie rządu nie jest do tego podstawą.
Grażyna J. Leśniak
17.07.2021
Rynek i konsument RODO Koronawirus szczepienia

Kredyty frankowe - marże banku nie mogą być dowolne

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Jeżeli mechanizm indeksacji kredytu jest wadliwy, to nie ma możliwości wyeliminowania z umowy jedynie samej marży banku. O wyrokach sądów w sprawie kredytów frankowych w GE Money Bank S.A. (obecnie BPH S.A.) mówi Radosław Górski, radca prawny specjalizujący się w kredytach frankowych.
Regina Skibińska
17.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Do budynku wielorodzinnego straż pożarna musi dojechać w razie pożaru, a to oznacza, że droga pożarowa musi mieć odpowiednie parametry. Nie wolno również zastawiać klatek schodowych ani miejsc postojowych w garażach podziemnych, a drzwi wejściowe do mieszkań nie mogą otwierać się na klatkę schodową. Z przestrzeganiem tych zasad bywa różnie, a egzekucja prawa często kuleje.
Renata Krupa-Dąbrowska
17.07.2021
Budownictwo
Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie ma być realizowana według specustawy. A więc brak uregulowanych stosunków własnościowych nie przeszkodzi w wydaniu decyzji lokalizacyjnej. Wyłączone będzie też stosowanie zamówień publicznych, skracona droga sądowa. Ustawa nakaże wypłatę odszkodowań, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia to określi je wojewoda.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.07.2021
Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo
Ministerstwo Finansów poinformował, że e-Urząd Skarbowy umożliwi wspólnikom spółki osobowej dostęp do danych identyfikacyjnych spółki. Dzięki nowej usłudze wspólnicy pół miliona spółek mogą bez przychodzenia do urzędu skarbowego, sprawdzić dane swojej firmy.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Nowe technologie Spółki
Zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego, który pod istotnymi względami będzie odpowiadał pojazdowi należącemu do poszkodowanego – stwierdziła w opublikowanym w piątek opracowaniu Komisja Nadzoru Finasowego.
Krzysztof Sobczak
16.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Brak prawidłowej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa może być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwy. Częstą formą naruszeń są działania pracowników, szczególnie tych byłych, którzy odchodząc zachowują lub zabierają ze sobą np. listę klientów, wzorów dokumentów czy metod, którymi posługiwali się u pracodawcy - pisze radca prawny dr Anna Stasiak-Apelska.
Anna Stasiak - Apelska
16.07.2021
Rynek Ochrona konkurencji
W e-KRS obecnie rozpatrywane są jedynie wnioski dotyczące m.in. rejestracji spółek przesyłane przez system S24, pozostałe są przyjmowane, ale czekają. Barierą są m.in. z opłaty i adresy, bo tych nowy system na razie nie przetwarza. Nadal jest też problem z połączeniem z Centralnym Repozytorium Elektronicznych Wypisów Notarialnych, a tym samym z rozpatrywaniem wniosków o przekształcenie spółek.
Patrycja Rojek-Socha
16.07.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze
Lubelski Urząd Skarbowy, jako wyspecjalizowany w zakresie rozliczeń podatku u źródła przez firmy działające w Polsce, zaczął wysyłać wybranym podmiotom komunikaty ostrzegające. Przypomina w nich m.in. o konieczności dochowania należytej staranności. Zdaniem doradców podatkowych, może to być zapowiedź szerokiej akcji kontrolowania rozliczeń transgranicznych.
Krzysztof Koślicki
16.07.2021
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
W czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał argumentację ze skargi Polski w sprawie decyzji zwalniającej gazociąg OPAL z niektórych przepisów tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego. Wyrok kończy wieloletni spór o zasady korzystania z tego gazociągu, stanowiącego lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek Finanse
Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję o interwencji produktowej i zakazała wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym i spełniają określone kryteria.
Regina Skibińska
15.07.2021
Rynek i konsument Finanse
Zgodnie z ustaleniami z XII Forum Cen Transferowych (FCT) Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rekomendacji w zakresie wpływu pandemii COVID-19 na ceny transferowe dla polskich podatników. Założeniem rekomendacji jest przedstawienie podatnikom jednolitych, spójnych wyjaśnień odnośnie wpływu pandemii na rozliczenia podmiotów powiązanych.
Marek Gwóźdź
15.07.2021
CIT PIT Doradca podatkowy
Szwajcarska spółka ma zakaz rozporządzania i obciążania udziałów oraz akcji w zakupionej jesienią 2019 roku firmie do czasu stwierdzenia ważności umowy sprzedaży – taką decyzję o zabezpieczeniu podjął warszawski Sąd Okręgowy, przyznając prawo wykonania praw korporacyjnych zarządcy restrukturyzacyjnemu. - To może mieć negatywny wpływ na pozycję rynkową firmy
Andrzej Mazurowski
15.07.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2021
Prawo pracy Prawo unijne
Obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele telekomunikacyjne co do zasady dotyczy tylko nowo realizowanych inwestycji. Tak wynika z informacji przedstawionej przez rząd stronie samorządowej na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST. Jednocześnie rząd zapowiada zmianę przepisów, która ma wykluczyć wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.
Robert Horbaczewski
15.07.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo
Przedsiębiorcy nie wiedzą czy mogą pytać swoich klientów lub uczestników wydarzenia o szczepienie. Wielu rezygnuje z tego i przyjmuje maksymalną dopuszczalną liczbę gości, a mogłaby większą, gdyby te przepisy były bardziej precyzyjne. Przedsiębiorcy z Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie apelują do rządu o przyjęcie regulacji, które pozwolą na skuteczne weryfikowanie, kto jest zaszczepiony.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.07.2021
Rynek i konsument Koronawirus szczepienia

ZUS: Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Ubezpieczenia społeczne Finanse
Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii COVID-19, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca, wyłącznie elektronicznie, przez PUE ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
15.07.2021
Ubezpieczenia społeczne Finanse

Realizacja celów długoterminowych ważnym czynnikiem rozwoju miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Miasta to centra rozwoju-lokomotywy - krajowe, regionalne, subregionalne i lokalne - których zadaniem jest m.in. tworzenie ponadlokalnej infrastruktury społecznej i ekonomicznej. Efektywne wykorzystanie ich potencjału rozwojowego i kształtowanie gospodarki opartej o wiedzę prowadzi do rozlewania się ich rozwoju-dyfuzji na obszary funkcjonalnie zależne
Eugeniusz Sobczak Michał Staniszewski
15.07.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pijany sprawca wypadku płaci poszkodowanym z własnej kieszeni

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja
Jeżeli z winy sprawcy prowadzącego auto po alkoholu doszło do kolizji, to zgodnie z obowiązujacym obecnie prawem ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu odszkodowanie, ale następnie występuje do sprawcy z roszczeniem regresowym. Świadczenia obejmują też rentę alimentacyjną dla dzieci ofiar śmiertelnych wypadku.
Regina Skibińska
15.07.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Policja

Podatkami zaczynają rządzić algorytmy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Algorytmy, Big Data i Machine Learning zaczynają być w podatkach odmieniane przez wszystkie przypadki. Podatki odchodzą od papieru, a dostarczanie danych w sposób odizolowany i niepozwalający na ich analizę w szerszym kontekście przechodzi do lamusa. Dzięki algorytmom organy podatkowe stają się pomału jak Google czy Facebook, wiedząc o podatnikach często może i więcej niż oni sami.
Krzysztof Koślicki
15.07.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

SN: Sędziowie rejonowi nie zauważyli, że przepis uchylono

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Uwagi sądu pierwszej instancji uszła zarówno utrata mocy obowiązującej artykułu o karach za samowolę budowlaną, jak i konieczność zakwalifikowania zachowania sprzecznego z prawem jako wykroczenia - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I umorzyła postępowanie mimo upływu terminu przedawnienia w momencie składania kasacji przez prokuratora.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.07.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo
Szesnaście organizacji branżowych wystąpiło z apelem w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta (rop) do wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki. Chodzi o implementację unijnych rozwiązań do polskiego prawa. Proponują, aby projektowanie nowego modelu ROP odbywało się w pierwszej kolejności z poziomu identyfikacji zagrożeń dla możliwości realizacji celów środowiskowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.07.2021
Środowisko Rynek
Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe dotyczące nowych wzorów JPK_V7K i JPK_V7M. Konsultowane zmiany mają związek z nowelizacją przepisów w podatku od towarów i usług, które wchodzą w życie w okresie od 1 lipca 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku. Opinie o nowych wzorach plików można zgłaszać do końca lipca.
Krzysztof Koślicki
14.07.2021
VAT Rachunkowość
Zbyt późno podjęto działania wobec klienta, który nie spłacał kredytu konsumenckiego i w efekcie część roszczeń uległa przedawnieniu. Jednak sądy dwóch instancji uznały, że do przedawnienia nie doszło. W sprawę właczył się Rzecznik Finasnowy, który skierował w tej sprawie skargę nadzywczajną do Sądu Najwyższego.
Krzysztof Sobczak
14.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument

Ćwierć miliarda złotych za naruszenie reguł konkurencji

Prawo cywilne Spółki Ochrona konkurencji
Kwotę 163,7 mln złotych wraz z odsetkami, co daje łącznie ponad 263 milionów złotych, ma zapłacić spółka Emitel na rzecz Magna Polonia jako rekompensatę za naruszenie reguł uczciwej konkurencji - zdecydował 2 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Warszawie. To prawdopodobnie największa kwota zasądzona w tego typu sprawie w polskiej praktyce sądowej.
Katarzyna Buczkiewicz
14.07.2021
Prawo cywilne Spółki Ochrona konkurencji