Nowe ministerstwo zajmie się budownictwem i turystyką

Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii będzie zajmować się budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym, mieszkalnictwem, a także gospodarką i turystyką. Taką informację przedstawił w piątek resort, który powstał z przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. To skutek wyjścia z koalicji rzadzącej Porozumienia Gowina.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Budownictwo
Projekt Polskiego Ładu dotyka wielu zagadnień podatkowych - także regulacji dotyczących podatku VAT. Na szczególną uwagę zasługuje wprowadzenie możliwości wyboru opodatkowania usług finansowych. Niewątpliwie jest to rozwiązanie rewolucyjne z perspektywy podmiotów działających w branży finansowej – piszą eksperci PwC.
Katarzyna Dobosz Wojciech Gede
13.08.2021
VAT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

Po dymisji Gowina powstaje nowe ministerstwo, praca wraca na stare miejsce

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Powstanie Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii - wynika z rozporządzeń Rady Ministrów, które zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Dział praca przechodzi do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. To skutek odejścia Porozumienia Gowina z koalicji rządowej.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo gospodarcze
Zdaniem Prokuratora Generalnego wykładnia przepisów o nieprzedawnieniu roszczeń właściciela gruntu, na którym wzniesiono budowlę prowadzi do podejmowania orzeczeń prawotwórczych przez sąd. A zatem - sprzecznych z przepisami prawa, których wykładnia językowa nie budzi wątpliwości. Wątpliwości prokuratora ma wyjaśnić uchwała sędziów Izby Cywilnej sądu Najwyższego
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ułatwień dla tzw. inwestycji covidowych mają spore kłopoty – ich budowy wstrzymano, a nierzadko w sprawę włączają się sądy karne i organy administracji skarbowej. Czy do końca legalnie? Zdania są podzielone - część prawników uważa, że organom nadzoru nic do tych spraw. Inni i same organy, że tak powinno być.
Monika Sewastianowicz
13.08.2021
Budownictwo Koronawirus a prawo
Jest oficjalna redakcja Discovery, Inc., amerykańskiego właściciela TVN, na środową nowelizację polskiej ustawy medialnej. W dniu 12 sierpnia 2021 r. Discovery Inc. oficjalnie zawiadomiło polskie władze o możliwości podjęcia działań prawnych na podstawie Traktatu o stosunkach handlowych i gospodarczych między Polską a USA.
Agnieszka Matłacz
12.08.2021
Prawo gospodarcze
Zamierzamy wypracować jeszcze bardziej korzystne mechanizmy promujące grupy producenckie - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Chodzi nam o to, żeby rolnicy się dogadywali między sobą, i żeby ich racje były na wierzchu - tłumaczył. W ramach Krajowego Planu Odbudowy będziemy wspierać mniejszych przetwórców – dodał minister rolnictwa Grzegorz Puda.
Krzysztof Sobczak
12.08.2021
Małe i średnie firmy

Adwokaci chcą prawa do niższej stawki ryczałtu

Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład
W ramach Polskiego Ładu Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku wprowadzić niższe stawki ryczałtu. Przedstawiciele zawodów medycznych będą mogli się rozliczać w oparciu o 14-proc. stawkę podatku (obecnie 17 proc.). Obniżona stawka będzie miała zastosowanie także dla zawodów technicznych (m.in. architektów). Adwokaci apelują, by obniżony ryczałt można było stosować także do usług prawniczych.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
Prawnicy PIT Doradca podatkowy Polski Ład
LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.
Katarzyna Redmerska
12.08.2021
Opieka zdrowotna

Nierealny termin na ustalenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej

PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Ogromną zmianą, praktycznie nierealną do zrealizowania w wielu firmach niezależnie od ich wielkości, będzie termin ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy. Czym jest to spowodowane? Nowelizacja art. 81 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zmieni dla zdecydowanej większości przedsiębiorców sposób wyliczania składki zdrowotnej
Izabela Leśniewska Jacek Leśniewski
12.08.2021
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
To straszne, że polski ustawodawca postanowił walczyć z inwestycjami w nieruchomości. W czasach rekordowo niskich stóp procentowych był to dotychczas najbezpieczniejszy i najlepszy sposób lokowania kapitału. Polski Ład tymczasem obiera sobie inwestorów za wroga i próbuje uszczelnić system tam, gdzie nie ma takiej potrzeby. To obłęd – pisze Bartosz Kubista, doradca podatkowy.
Bartosz Kubista
12.08.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Przepisy dotyczące uproszczonej restrukturyzacji są dziurawe, co wykorzystują nieuczciwi dłużnicy, by nie regulować swoich zobowiązań oraz utrudnić egzekucję. A to oznacza, że prawo daje większą ochronę dłużnikom w złej wierze, aniżeli samym wierzycielom. Tak nie powinno być - twierdzą Krzysztof Żuradzki i ​Joanna Boroń z KBZ Żuradzka & Wspólnicy.
Joanna Boroń Krzysztof Żuradzki
12.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek
Projekt Polskiego Ładu przewiduje kilka rozwiązań mających zachęcać Polaków do przenoszenia rezydencji do kraju i płacenia tu podatku dochodowego. Pomysł jest ciekawy, jednak każdy, kto będzie chciał skorzystać z preferencji, będzie musiał spełnić szereg trudnych i wymagających warunków - m.in. udowodnić, że przez ostatnie lata nie było się polskim rezydentem podatkowym.
Krzysztof Koślicki
12.08.2021
PIT Polski Ład
Sejm przyjął w środę jedną z poprawek Senatu do głośnej nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczącej możliwości kwestionowania ważności decyzji administracyjnych związanych z m.in. reprywatyzacją. Odrzucił jednak dwie inne, w tym wydłużenie vacatio legis. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.08.2021
Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda w środę odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Wystąpił o to dzień wcześniej premier Mateusz Morawiecki, który argumentował, że Gowin podważa działania rządu i Polski Ład. Partia Porozumienie zdecydowała w tej sytuacji o wystąpieniu z koalicji Zjednoczonej Prawicy, a jej wiceministrowie podali się do dymisji.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
Administracja publiczna Polski Ład
Jak wynika z badania KPMG, najistotniejszą zmianą wprowadzoną w tym roku w CIT jest obowiązek sporządzania i publikowania informacji z realizacji strategii podatkowej. Duże znaczenie miało również odroczenie mechanizmu pay and refund w podatku u źródła, które już po przeprowadzeniu badania zostało ponownie przesunięte z 30 czerwca na 31 grudnia 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
11.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Wiceminister nauki poda się do dymisji

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Wiceminister nauki Wojciech Murdzek, członek partii Porozumienie Jarosława Gowina, poda się do dymisji. Ma to związek z odwołaniem Jarosława Gowina z funkcji w rządzie. Do dymisji podali się także wiceministrowie pracy, rozwoju i technologii Iwona Michałek oraz Andrzej Gut-Mostowy.
Monika Sewastianowicz
11.08.2021
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Ochrona konsumentów, czyli zapewnienie im profesjonalnej i etycznej obsługi poprzez przekazywanie informacji przez kompetentne, wykwalifikowane i należycie upoważnione osoby - zawierają normy etyczne europejskich podmiotów oferujących hipotekę odwróconą. Są w nich też zasady dotyczące warunków spłaty, swobody klientów w zakresie niezbędnych modernizacji czy prawa do wcześniejszego wykupu i rozwiązania umowy.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Prawo cywilne Domowe finanse

Wystartował rządowy portal wymiany informacji między biznesem a nauką

Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców uruchomiło witrynę informacyjną dotyczącą współpracy nauki i biznesu. Ma ona stanowić platformę informacyjną dla przedsiębiorców, bazę wiedzy na temat źródeł finansowania badań naukowych i zachęcić do podejmowania inicjatyw ze środowiskiem naukowym.
Robert Horbaczewski
11.08.2021
Nowe technologie Małe i średnie firmy Szkolnictwo wyższe

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rynku mocy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona nasze prawo do przepisów unijnych i wprowadza specjalne rozwiązania dla odbiorców energochłonnych, jak m.in. możliwość obniżenia opłaty mocowej.
Grażyna J. Leśniak
11.08.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo unijne
Przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zastrzega jednak, że te wątpliwości nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji
Przedstawiona w projekcie Polskiego Ładu „historyczna obniżka podatków” jest tylko pozorną obniżką. W praktyce wzrost danin dotknie podmioty prowadzące działalność gospodarczą w istotny sposób. Można powiedzieć, że MF osiągnęło pewnego rodzaju mistrzostwo w faktycznym podwyższaniu należności publicznoprawnych, czyniąc to bez podwyższania stawek podatku – pisze Maciej Kubica, radca prawny w TLA.
Maciej Kubica
11.08.2021
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Projektowana ustawa o radiofonii i telewizji naruszy konstytucyjną wolność mediów i słowa - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I oddaje, że zmiana „reguł gry” dla nadawców to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały. Autorzy projektu odwołują się wprawdzie do klauzuli „bezpieczeństwa państwa”, ale nie precyzują, jak zmiana miałaby je poprawić.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.08.2021
Finanse publiczne Prawo gospodarcze
Wakacje już za półmetkiem. Niska liczba zakażeń, łagodniejsze restrykcje i rosnąca liczba zaszczepionych zachęciły do zaplanowania letniego urlopu. To, że Polacy ruszyli na wakacje, widać również po rosnącej liczbie realizowanych Polskich Bonów Turystycznych. Z danych ZUS wynika, że ponad 2,7 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na około 2,4 mld zł.
Agnieszka Matłacz
11.08.2021
Domowe finanse

Firmy wolą uproszczoną restrukturyzację, także te nieuczciwe

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy
Uproszczona restrukturyzacja to prawdziwy hit. Niestety, korzystają z niej nie tylko przedsiębiorcy, którzy chcą wyjść na prostą z problemów finansowych, ale i tacy, którzy roszczeń spłacać nie chcą. To dzięki niej również coraz rzadziej firmy decydują się na ogłoszenie upadłości. Częściej natomiast korzystają z niej konsumenci, którym widmo bankructwa zajrzało w oczy.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Spółki Małe i średnie firmy

Surowa kara dla byłego członka zarządu GetBack

Prawo karne Rynek i konsument Finanse
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o nałożeniu na Piotra Trybuchowskiego, byłego członka zarządu firmy GetBack, kary w wysokości 850 tys. zł. Kara dotyczy naruszenia obowiązków informacyjnych przy sporządzaniu raportów okresowych spółki. Wcześniej KNF nałożyła karę w wysokości 550 tys. zł na Marka Patułę, także byłego członka zarządu GetBack.
Krzysztof Sobczak
10.08.2021
Prawo karne Rynek i konsument Finanse

Premier zabiera pełnomocnika ds. MŚP z ministerstwa rozwoju

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw będzie sekretarz albo podsekretarz stanu wyznaczony przez premiera - stanowi opublikowane we wtorek rozporządzenie Rady Ministrów. Według dotychczas obowiązującego rozporządzenia pełnomocnikiem był sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.
Krzysztof Sobczak
10.08.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rada Przedsiębiorczości protestuje przeciwko Lex TVN

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Nie chcemy żyć w kraju z jedyną słuszną linią przekazu medialnego, w kraju, w którym za nic ma się wolność gospodarczą i bezpieczeństwo narodowe - stwierdziła w opublikowanym we wtorek oświadczeniu Rada Przedsiębiorczości, która po raz kolejny zaprotestowała przeciwko procedowanym przez PiS zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.
Krzysztof Sobczak
10.08.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Przedsiębiorcy zgodnie protestują przeciwko zmianom proponowanym przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Argumentują, że są grupą, która na rozwiązaniach planowanych od 2022 roku straci najwięcej. W szczególności nie zgadzają się z nową metodą kalkulowania składek zdrowotnych oraz ze zniesieniem możliwości odliczenia tej składki od podatku – pisze Sylwia Kulczycka, doradca podatkowy.
Sylwia Kulczycka
10.08.2021
CIT PIT Polski Ład