rozporządzeniu dotyczącym utworzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii napisano, że "tworzy się Ministerstwo Rozwoju i Technologii w drodze przekształcenia dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii". Jest w nim także stwierdzenie, przekształcenie, polega na wyłączeniu z dotychczasowego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii działu praca i włączeniu go ponownie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do resortu rodziny i polityki społecznej przechodzą też pracownicy obsługujący sprawy tego działu.

Inne rozporządzenia dotyczą rozszerzenia kompetencji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a także w sprawie szczegółowego zakresu działania obu resortów. Wskazano w nich, że minister rozwoju i technologii jest dysponentem części 18, 20 i 40 budżetu państwa, a minister rodziny i polityki społecznej jest dysponentem części 63, 44 i 31 budżetu państwa.

Rozporządzenia wchodzą w życie z dniem ogłoszenia tj. 12 sierpnia br.

Porozumienie wyszło z koalicji rządzącej

Opublikowane w czwartek decyzje to skutek odwołąnia Jarosława Gowina z rządu. We wtorek 10 sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Następnie w środę 11 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera odwołał Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. W środę rano zarząd Porozumienia zdecydował o opuszczeniu koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Więcej: Jarosław Gowin już nie jest wicepremierem i ministrem>>