Jak przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, minister Adam Niedzielski udzielił zgody dla LUX MED Onkologia na wykonywanie czynności transplantacyjnych. Wniosek podmiotu pozytywnie zaopiniowała Krajowa Rada Transplantacyjna.

Zgoda udzielona na okres 5 lat

Zgoda na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych została udzielona 4 sierpnia br. na okres pięciu lat na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

LUX MED Onkologia będzie mogła wykonywać pobieranie od żywego dawcy komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej - w celu ich przeszczepiania w układzie autologicznym lub alogenicznym; przeszczepianie komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej w układzie autologicznym lub alogenicznym; pobieranie od żywego dawcy limfocytów krwi obwodowej - w celu ich zastosowania w układzie alogenicznym do procedury infuzji limfocytów dawcy (DLI); zastosowanie limfocytów krwi obwodowej w układzie alogenicznym do procedury infuzji limfocytów dawcy (DLI); przeszczepianie komórek krwiotwórczych krwi pępowinowej w układzie autologicznym lub alogenicznym.

Czytaj: Zapaść polskiej transplantologii, konieczne pilne zmiany>>
 

Powstanie Centrum Terapii Komórkowych

Jak poinformowała na Twitterze prezes Grupy LUX MED, Anna Rulkiewicz, otrzymanie pozwolenia na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych, zainicjowało rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które już w 2022 roku będzie mogło zakwalifikować do zabiegów pierwszych chorych. Pracami zespołu Centrum Terapii Komórkowych pokieruje dr hab. nauk medycznych Emilian Snarski - członek Europejskiego Towarzystwa Przeszczepiania Szpiku (EBMT - European Society for Blood and Marrow Transplantation).

Przeszczepy szpiku w nowoczesnych terapiach chorób z autoagresji

W ostatnich latach przeszczepy szpiku znalazły zastosowanie w nowoczesnych terapiach chorób z autoagresji - zwłaszcza w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz twardziny układowej. Od wielu lat stosowane są z powodzeniem między innymi w leczeniu szpiczaka plazmocytowego, ostrych białaczek, a także aplazji szpiku. Terapie komórkowe stosowane są coraz częściej w chorobach degeneracyjnych, terapii nowotworów (CAR-T) oraz w przypadkach poważnych zaburzeń immunologicznych.