Interpretacja ogólna ministra finansów z 23 lutego 2023 r., nr DD2.8202.3.2022, w sprawie ujmowania w księdze przychodów i rozchodów kosztów uzyskania przychodów wyjaśnia zasady potrącania kosztów uzyskania przychodów przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Sprawdź w LEX: Obowiązek prowadzenia PKPiR na przykładach >>>

Wskazano w niej, że zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniami), koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Zasada ta dotyczy również podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, o ile nie zdecydują się na stosowanie zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów stosowanych u podatników prowadzących księgi rachunkowe. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, mogą stosować zasady potrącania kosztów uzyskania przychodów określone w art. 22 ust. 5–5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (stosowane u podatników prowadzących księgi rachunkowe), pod warunkiem że w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Sprawdź PROCEDURĘ w LEX: Koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej >>>

Zobacz również: Szwedzki stół dla pracowników bez PIT >>

Ważny dzień poniesienia kosztu

W przypadku podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów (z określonymi ustawą zastrzeżeniami) uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych jest wpisywany do księgi, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, a w przypadku prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym, na podstawie dowodów przekazywanych przez podatnika, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem.

Czytaj w LEX: Koszty uzyskania przychodu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na przykładach >>

 


Potrącanie kosztów w roku podatkowym

Przepis art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że koszty uzyskania przychodów są potrącane w roku podatkowym, w którym zostały poniesione (z ustawowymi zastrzeżeniami). Przepisy art. 22 ust. 5–5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują na potrącalność kosztów uzyskania przychodów w określonym roku podatkowym. Jak czytamy w interpretacji, przepisy te nie wskazują na inny okres rozliczeniowy niż rok podatkowy. Przepis art. 22 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu przez podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, co pozwala na rozliczenie tego kosztu w konkretnym roku podatkowym.

PORADNIK w LEX: Zagubienie, zniszczenie i inne przyczyny braku faktury – praktyczne wskazówki na gruncie podatków i rachunkowości >

 

 

Zgodnie z interpretacją, powyższy przepis nie oznacza więc, że tylko w dniu wystawienia dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, podatnik ma prawo do potrącenia tego kosztu. Dowód stanowiący podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu uzyskania przychodu otrzymany przez podatnika lub przekazany do biura rachunkowego w późniejszym terminie, może być zaksięgowany (ujęty) w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w miesiącu, w którym został otrzymany przez podatnika bądź przekazany do biura rachunkowego. Powinno to nastąpić do końca roku podatkowego, w którym koszt ten może być potrącony.