O tym, że z końcem marca kończy się możliwość pobrania bonu turystycznego, poinformował Kamil Bortniczuk, minister sportu w odpowiedzi na interpelację poselską. 

Dwa pytania zadał ministrowi poseł Bartosz Kownacki. Interesowało go: czy rząd zauważa zagrożenie brakiem możliwości wykorzystania bonu przez część społeczeństwa oraz czy zamierza się pochylić nad ewentualnym wydłużeniem terminu wykorzystania bona?

Czytaj też: Bon turystyczny można pobrać tylko do 31 marca 2023 r.>>

Kolejne przedłużenie? Nie zrealizowano 600 tys. bonów

Zdaniem posła Bartosza Kownackiego, bon turystyczny można realizować do końca marca 2023 r.  - W związku z obecną sytuacją ekonomiczną w Polsce wnioskuję o wydłużenie jego czasu realizacji. Inflacja dotyka społeczeństwo w postaci podwyżek cen zakupu jedzenia, podstawowych środków utrzymania, czynszów oraz najmu mieszkań. W efekcie społeczeństwo wydaje znacznie więcej na podstawowe utrzymanie rodziny, co powoduje uszczuplenie lub całkowity brak środków na wyjazdy właśnie teraz - pisze poseł. 

Według niego nadal niewykorzystanych jest około 600 tysięcy bonów, co będzie działać negatywnie tylko i wyłącznie na beneficjentów - dzieci. Pieniądze w formie bonów były zabezpieczone dla dzieci, dla których bon był jedną możliwością podwyższenia standardu życia i tym samym kształcenia ogólnego rozwoju.

Sprawdź w LEX: Czy jeśli w koloniach będzie uczestniczyło tylko jedno dziecko, to czy rodzic może opłacić je z bonu drugiego dziecka? >

Kiedyś musi być koniec 

W odpowiedzi na interpelację minister sportu poinformował, że "biorąc pod uwagę prognozy wykorzystania i aktualny stan aktywacji bonów, a także możliwości zapewnienia finansowania z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 kolejna inicjatywa legislacyjna nad wydłużeniem ważności skorzystania z Polskiego Bonu Turystycznego nie będzie podejmowana". 

Uspokoił jednak, że wprawdzie termin obowiązywania programu upływa z końcem marca tego roku, jednak beneficjenci mogą opłacić bonem usługę turystyczną, która odbędzie się w terminie późniejszym, nawet w trakcie „majówki” czy kolejnych wakacji – ważne jest, aby płatność bonem nastąpiła do 31 marca 2023 r.

Sprawdź w LEX: Czy marszałkowie województw są uprawnieni do kontrolowania zasadności przyjmowania przez przedsiębiorców bonów turystycznych oraz zgodności realizacji bonów turystycznych z ich przeznaczeniem? >

 

- Polska Organizacja Turystyczna kontynuuje działania informacyjne skierowane do beneficjentów dotyczące terminu i zasad wykorzystania bonu, jak również do samorządów lokalnych i przedsiębiorców zachęcając do podejmowania działań mających na celu przygotowanie specjalnych ofert i zachęcenie beneficjentów do wykorzystania przysługującego im świadczenia, korzystania z wyjazdów, wycieczek i zajęć rekreacyjnych, które również można nim opłacić - tłumaczy.

Sprawdź w LEX: Czy rodzice dzieci mogą przekazywać środki na kolonie dzieci w formie bonu turystycznego? >

Jest na co wydać, nic się nie zmarnuje

Minister sportu twierdzi również, że nie ma takiego niebezpieczeństwa, że część bonów nigdy nie zostanie wykorzystana, choć jednocześnie przyznaje, że w styczniu 2023 r. około 594 tys. rodzin posiadało nadal  tzw. nieaktywne bony. Według niego program na przestrzeni ostatnich lat podlegał jednak korektom, które miały na celu maksymalizację wykorzystania założonych środków. Minister wyliczył też kolejne nowele ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. 

Art. 23 ustawy z 21 stycznia 2021 r. nowelizującej ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadził możliwość  płatności bonem za imprezy turystyczne jednodniowe, które nie obejmują noclegu.  - Tym samym zwiększono możliwości wykorzystania bonu turystycznego oraz liczbę przedsiębiorców turystycznych biorących udział w Programie Polski Bon Turystyczny. Ponadto operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego uzyskali możliwość dowolnego kompletowania pakietów usług, włączając w to, m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Kolejne zmiany dotyczyły wydłużenia okresu ważności programu - wylicza minister.

Drugą zmianę w programie wprowadziła nowelizacja z 13 stycznia 2022 r. ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Przepisy te wydłużyły m.in. termin na dokonywanie płatności za pomocą  bonu – do 30 września 2022 r. Podobną zmianę wprowadziła ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze, w ramach której wydłużono termin płatności  bonem do 31 marca 2023 r.

- Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu w takim wymiarze wskazywały we wspólnym stanowisku z 15 lipca 2022 r. Rada Polskiej Organizacji Turystycznej i Rada Ekspertów do spraw Turystyki przy ministrze właściwym do spraw turystyki. Wg stanu na 30 stycznia 2023 r. aktywowano blisko 4 mln (3,86 mln) bonów, co stanowi prawie 87 proc.  wszystkich wygenerowanych bonów - tłumaczy minister. 

Sprawdź w LEX: Czy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest jednostką uprawnioną do udostępniania danych osobowych w odpowiedzi na wnioski kierowane przez Polską Organizację Turystyczną? >