Aby rodziny mogły korzystać z bonu turystycznego wynoszącego 500 zł na każde dziecko uprawione do 500 plus, w pierwszej kolejności musi powstać baza firm, które mogą przyjmować płatności za swoje usługi w takiej formie. W środę Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju podał, że zainteresowani przystąpieniem do programu będą mogli rejestrować się od soboty 25 lipca. Tego dnia ma ruszyć moduł rejestracji na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Prawo.pl ustaliło, że pierwotnie miało to nastąpić już 24 lipca. Taki komunikat otrzymali pracownicy ZUS. Rodzice dzieci rodzice dzieci do 18. roku życia będą mogli rejestrować się PUE ZUS i składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego od 31 lipca. To oznacza, że niewiele osób skorzysta z wirtualnych pieniędzy w te wakacje. Dlaczego? Po pierwsze niewiele firm zdąży się zarejestrować na platformie PUE. Po drugie nie wszyscy uprawnieni do bonu mają konto na PUE, a bez niego nie będzie można skorzystać z bonu. Po trzecie, rodzice dzieci z niepełnosprawnościami muszą składać oświadczenia wraz ze skanem orzeczenia, by dostać dodatkowe 500 zł.

Czytaj w LEX: Platforma Usług Elektronicznych ZUS >

 

By wydać bon, najpierw ZUS musi stworzyć listę firm turystycznych

- W ZUS dobiegają końca prace nad uruchomieniem Polskiego Bonu Turystycznego. Infrastruktura informatyczna na stronie zus.pl jest już gotowa, a obecnie trwają prace nad jej uruchomieniem i udostępnieniem klientom i firmom turystycznym – mówi oficjalnie Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy dolnośląskiego ZUS. Tyle, że aby osoby uprawnione, czyli rodzice pobierający 500 plus, mogli skorzystać z bonu, musi powstać lista firm przyjmująca płatności wirtualnymi pieniędzmi. Usługodawcy muszą więc zarejestrować się w PUE.

Problem w tym, że wiele firm jeszcze nie wie. – Nie mamy informacji, jak i od kiedy ruszy rejestracja firm, które chcą skorzystać z bonu turystycznego – mówi w poniedziałek Prawo.pl Łukasz Adamowicz, wiceprezes  Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel SOIT, członek Sztabu Kryzysowego branży MICE (z ang, Meetings, Incentives, Conferences and Exhibitions Industry, inaczej turystki biznesowej), członek sztabu kryzysowego turystyki. I dodaje, że najpierw powinien się pojawić oficjalny komunikat Ministerstwa Rozwoju w tej sprawie. Z ankiety przeprowadzonej przez poartal noclegi.pl wynika, że aż 78 proc respondentów nie wie, w jaki sposób ubiegać się o status obiektu, który może rozliczać bony turystyczne.

Czytaj w LEX: Rozliczanie straty podatkowej wywołanej przez koronawirusa >

– Chciałbym jak najszybciej figurować na liście firm mających prawo do przyjmowania płatności w formie bonu, przeczytałem nawet dokładnie ustawę, ale wciąż nie wiem jak i gdzie mam się zarejestrować. Mówi się, że listę ma prowadzić Polska Organizacja Turystyki, ale na jej stronie nie ma żadnych informacji – mówi właściciel wypożyczalni kajaków i organizator spływów, który chce pozostać anonimowy.

Czytaj w LEX: Tarcza 4.0 – przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej z powodu COVID-19 >

By jednak trafić na listę POT, najpierw trzeba będzie dokonać rejestracji w PUE. - Podstawową rolą POT jest prowadzenie listy przedsiębiorców, u których będzie można zrealizować bon, ale listę będzie generował system teleinformatyczny ZUS – potwierdza Martyna Rozesłaniec z POT. W praktyce oznacza to, że POT na swojej stronie opublikuje listę przedsiębiorców, którą przygotuje ZUS. Lista firm będzie też widoczna na profilu PUE. Nie wiadomo jednak, czy będzie łatwo ją przeszukać, by sprawdzić, czy wybrany usługodawca może przyjmować płatności bonem. Łukasz Adamowicz podkreśla jednak, że z punktu widzenia branży kluczowe jest, aby bon wygenerował nowe zamówienia w turystyce, zarówno dla hoteli jak i organizatorów wyjazdów. Polska Organizacja Turystyki i Ministerstwo Rozwoju szacują, że do programu przystąpi ok. 100 tys. przedsiębiorców i organizacji pozarządowych oferujących imprezy turystyczne i usługi hotelarskie.

 


Chcesz bon turystyczny, załóż konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Z kolei osoby uprawnione do bonu, które chcą z niego skorzystać, muszą posiadać profil na PUE. Bon bowiem będzie dokumentem elektronicznym dostępnym tylko na PUE.  Bez konta w systemie ZUS nie będzie można aktywować wirtualnych pieniędzy. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że takiego konta nie ma około 3,1 milionów uprawnionych.  Należy pamiętać, że uprawnionymi do bonu turystycznego będą również osoby spoza systemu ZUS, np. rolnicy, żołnierze. One też muszą zarejestrować się na platformie ZUS. - To ogromne wyzwanie dla zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury - mówi prezes prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Obecnie z PUE korzysta 4,5 miliona Polaków. Za sprawą bonu ich liczba zwiększy się o blisko 70 proc., co może powodować zawieszanie systemu. ZUS zapewnia jednak, że będzie pomagał wszystkim w zakładaniu profilu. Można to zrobić przez ePUAP lub bankowość elektroniczną.

Czytaj w LEX: Pomoc publiczna udzielana w związku z koronawirusem >

Jak zadziała płatność bonem w praktyce

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami poprzez podanie aktualnych danych kontaktowych (adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego). Jak ustaliliśmy w ZUS po wejściu na konto PUE, będzie od razu widoczna zakładka „Polski Bon Turystyczny”. Będą w niej informacje o prawie do bonu i lista firm, w których można nim płacić. Płatności będą realizowane w oparciu o komunikację SMS. Na podany numer telefonu uprawniony otrzyma specjalny numer i jednorazowy kod autoryzacyjny przypisany do bonu, który pokaże usługodawcy. Po jego wykorzystaniu ZUS zrealizuje płatność za bon w terminie 14 dni od dnia jej przyjęcia.

Czytaj w LEX: Poddanie określonej osoby przymusowej kwarantannie podczas epidemii koronawirusa - konsekwencje prawne >

Tak prosto nie zadziała to jednak w przypadku bonu na dziecko z niepełnosprawnością. Rodzice, którzy będą chcieli skorzystać z tego dodatkowego wsparcia, będą musieli najpierw przez PUE ZUS złożyć oświadczenie. Do oświadczenia będzie trzeba dołączyć kopię elektroniczną orzeczenia o niepełnosprawności. To oznacza, że w ich przypadku dodatkowe 500 zł nie będzie przyznawane automatycznie.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że bon można wykorzystać aż do marca 2022 roku na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju. I dodaje, że wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. - Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r. te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. - dodaje.