Spółka uznawana na podstawie ustaw o podatkach dochodowych za spółkę nieruchomościową ma obowiązek złożyć elektronicznie do właściwego urzędu skarbowego informację o jej wspólnikach za poprzedni rok podatkowy (odpowiednio na formularzach CIT-N1 i PIT-N1) do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu jej roku podatkowego (odpowiednio roku obrotowego w przypadku podmiotów niebędących podatnikami CIT). Podatnicy – wspólnicy takiej spółki nieruchomościowej, są zobowiązani w tym samym terminie złożyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej informację o posiadanych udziałach lub innych uprawnieniach właścicielskich (formularze CIT-N2 lub PIT-N2). Jeżeli zatem rok podatkowy lub obrotowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym, termin ten upływa już 31 marca 2023 r.

DD5.8203.7.2022 - Pismo wydane przez: Ministerstwo Finansów >>

Co wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów

Aktualne stanowisko jest szczególnie istotne dla bezpośrednich lub pośrednich wspólników spółek nieruchomościowych, którzy nigdy dotąd nie posiadali w Polsce obowiązku podatkowego. Nie będą oni mogli bowiem złożyć elektronicznej informacji CIT-N2 lub PIT-N2 bez wcześniejszej rejestracji dla celów podatkowych w Polsce i otrzymania NIP. Do końca marca pozostało zatem takim podatnikom niewiele czasu. 

WZORY dokumentów w LEX:

 

Warto zaznaczyć, że niezłożenie lub nieterminowe złożenie informacji podatkowej może skutkować nałożeniem na zobowiązanego kary grzywny. Aby uniknąć sankcji, zobowiązany powinien wraz z dopełnieniem obowiązków informacyjnych złożyć oświadczenie zwane czynnym żalem zanim organ podatkowy dopatrzy się uchybienia w tym zakresie. 

Jest to istotne w kontekście wskazania w interpretacji ogólnej szerokiego rozumienia pojęcia „podatnik” na potrzeby tych regulacji. Według ministra finansów, obowiązek raportowy jest niezależny od uzyskania na terytorium Polski przychodu (w praktyce nie tylko z tytułu bezpośredniego lub pośredniego udziału w spółce nieruchomościowej, lecz również z jakiegokolwiek innego tytułu). Przepisy te powinny być w ocenie MF interpretowane przede wszystkim zgodnie z ich celem, którym jest ułatwienie dochodzenia należności podatkowych w odniesieniu do dochodu ze zbycia udziałów (akcji) w spółkach nieruchomościowych (nawet jeżeli wnioski te, wbrew opinii MF, nie znajdują wyraźnego oparcia w literalnym brzmieniu przepisów).

Czytaj też: Opodatkowanie spółek nieruchomościowych od 1 stycznia 2021 r. - PORADNIK w LEX >>>

Zobacz również: Obowiązki podatkowe spółek nieruchomościowych >>

Z kolei za korzystne rozstrzygnięcie należy uznać potwierdzenie tą interpretacją ogólną, że posiadanie praw do spółki nieruchomościowej w sposób pośredni odnosi się wyłącznie do tych wspólników, którzy są pierwszymi podatnikami podatku dochodowego w łańcuchu powiązań właścicielskich ze spółką nieruchomościową. Innymi słowy, pośredni udział w spółce nieruchomościowej oznacza na potrzeby tych regulacji udział w podmiocie transparentnym podatkowo, będącym bezpośrednim wspólnikiem spółki nieruchomościowej, lub w kolejnych transparentnych podmiotach. Równocześnie, rozpoznanie takiego obowiązku informacyjnego w stosunku do określonego podatnika CIT oznacza, że nie ma konieczności raportowania w tym zakresie również wszystkich jego bezpośrednich lub pośrednich wspólników, u których obliczony odpowiednio udział pośredni w spółce nieruchomościowej przekracza próg 5 proc.

Sprawdź też: Obowiązki spółki nieruchomościowej - PROCEDURA w LEX >>>

Sprawdź też: Ustanowienie przedstawiciela podatkowego spółki nieruchomościowej - PROCEDURA w LEX >>>

 

Hanna Elżbieta Litwińczuk

Sprawdź  

W przypadku, gdy bezpośrednim lub pośrednim wspólnikiem spółki nieruchomościowej jest podatnik zwolniony podmiotowo z CIT (np. niektóre fundusze inwestycyjne, a niebawem zapewne fundacje rodzinne), wówczas obowiązek informacyjny w odniesieniu do takiego wspólnika spoczywa tylko na spółce nieruchomościowej, ale już nie na samym podatniku (FI, FR). Minister finansów przypomina, że obowiązek raportowy nie odnosi się  do podatkowej grupy kapitałowej (jako specjalnego podatnika CIT), lecz osobno do jej uczestników.

Czytaj też: Opodatkowanie zysków ze sprzedaży polskich spółek nieruchomościowych - nowe obowiązki spółek i ich wspólników >>>

Interpretacja ogólna stwierdza również, że próg bezpośredniego lub pośredniego udziału oceniany jest według stanu na ostatni dzień roku podatkowego (odpowiednio roku obrotowego) spółki nieruchomościowej. Jeżeli natomiast wspólnik posiada w spółce nieruchomościowej równocześnie udział bezpośredni i pośredni, to celem określenia czy przekroczył on minimalny próg 5 proc. należy zsumować stosunek praw posiadanych bezpośrednio i pośrednio.

Sprawdź w LEX: Czy aby złożyć deklaracje CIT-N1 i CIT-N2, spółka duńska, która jest jedynym udziałowcem, musi posiadać polski identyfikator podatkowy NIP? >>

 

 

Jak działać po interpretacji MF

W przypadku zagranicznego wspólnika, który nie zdąży z dopełnieniem obowiązku raportowego najpraktyczniejszym rozwiązaniem wydaje się złożenie deklaracji po terminie wraz z zgłoszeniem spełniającym wymogi tzw. czynnego żalu.  W takich i bardziej złożonych sytuacja może być wskazane podjęcie działań procesowych w odpowiedniej sekwencji. 

Piotr Dąbrowski, senior associate w Enodo Advisors