NSA: Zestawiając ceny na wywieszce apteka naruszyła zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Produkty były oznaczone starą, wyższą, ceną, jak i nową, która była niższa oraz zapisana większą czcionką. Taki sposób oznakowania produktów dawał jasny przekaz, że apteka oferuje je po obniżonych cenach. Była to więc wyraźna zachęta do ich nabywania, która miała przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i obrotów placówki. Działania te zostały uznane za niedozwoloną reklamę.

02.01.2021

Dostęp do szczepień w Polsce utrudniony

Pacjent Opieka zdrowotna

UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.

15.12.2020

Szczepionka przeciwko Covid-19 nie dla dzieci

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dzieci nie będą na razie szczepione przeciw COVID-19. Żadna szczepionka, nie została bowiem w sposób skuteczny przetestowana na dzieciach. Zaniepokojona tym faktem jest Amerykańska Akademia Pediatryczna, której przedstawiciele wystosowali apel do producentów szczepionek, by włączyli dzieci do badań klinicznych.

12.12.2020

Specjaliści nieprędko wypiszą bezpłatne leki seniorom

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Przez brak odpowiedniego oprogramowania w przychodniach i szpitalach pacjenci, którzy ukończyli 75 lat, muszą drożej płacić za leki. Za darmo mogą im je przepisać tylko lekarze rodzinni. Przepisy, które takie uprawnienia przyznały także specjalistom, choć obowiązują od lipca, praktycznie są martwe. Ministerstwo Zdrowia nie zrobiło nic, aby wymusić podłączenie wszystkich specjalistów do systemu.

10.12.2020

Nadal nie wiadomo ile testów na COVID-19 kupił rząd

Pacjent Opieka zdrowotna

Agencja Rezerw Materiałowych zapytana przez Fundację Watchgdog Polska o testy na koronavirusa, po wygranej w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nadal nie udziela informacji publicznej w tej sprawie. Choć sąd ocenił, że brak odpowiedzi to błędna interpretacja ustawy, a nie lekceważenie problemu.

08.12.2020

TSUE: Przekonania religijne nie mają znaczenia przy wydawaniu zgody na leczenie za granicą

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo europejskie

Dziecko miało przejść operację, której miała towarzyszyć transfuzja krwi. Nie pozwalały na nią jednak przekonania religijne, więc ojciec sprzeciwił się przeprowadzeniu zabiegu na Łotwie i rozpoczął starania o zgodę na leczenie w Polsce. Jego wnioski spotkały się z odmową, którą uznał za przejaw dyskryminacji. Trybunał Sprawiedliwości UE nie przyznał mu racji.

28.11.2020

Wszyscy leczą zakażonych, ale nie każdy dostanie za to pieniądze

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rząd obiecał medykom drugą pensję za pracę przy pacjentach z COVID-19. Teraz okazuje się, że dodatkowe pieniądze dostaną tylko lekarze, pielęgniarki i ratownicy pracujący na oddziałach covidowych, choć w szpitalach w zasadzie nie ma oddziału, przez który nie przewinąłby się ktoś chory z koronawirusem.

23.11.2020

Lekarze z nocnych przychodni też zlecą testy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa jest od piątku rozszerzony m.in. o lekarzy nocnej i świątecznej opieki medycznej, hospicyjnej i opieki długoterminowej. Mogą oni skierować pacjenta podejrzanego o zakażenie/zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie testu RT-PCR.

20.11.2020

Drastycznie spada wykrywalność nowotworów

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W czasie epidemii o 30 proc. spadła liczba wydawanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. Lekarze rodzinni i onkolodzy alarmują, że oznacza to mniejszą wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są większe.

12.11.2020

MZ wyjaśnia zasady kwarantanny i obowiązki w jej trakcie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia przypomina, że zazwyczaj kwarantanna trwa trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Za czas kwarantanny należy się zasiłek chorobowy, który ZUS wypłaca automatycznie bez konieczności dostarczania zwolnienia od lekarza.

05.11.2020

Lekarze zostają automatycznie specjalistami

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lekarze, którzy zdali jedną część egzaminu specjalizacyjnego albo zostali zakwalifikowani do części egzaminu organizowanego przez europejskie towarzystwa naukowe, ale finalnie nie zdali wszystkich egzaminów potwierdzających uzyskanie specjalizacji, zostają automatycznie uznani za specjalistów.

02.11.2020

Wyjazdy do sanatoriów zawieszone z powodu epidemii, ale są wyjątki

Pacjent Ubezpieczenia społeczne

Od dnia 24 października 2020 r. do odwołania uzdrowiska zawiesiły czasowo swoją działalność. Kuracjusze, którzy są już w sanatoriach, dokończą swoje turnusy, ale osoby, które otrzymały skierowania na leczenie uzdrowiskowe rozpoczynające się od tego dnia, nie rozpoczną nowego turnusu. Wyjątkiem jest wczesna rehabilitacja powypadkowa dla osób, które podczas wypadku, w szczególności wypadku przy pracy, doznały urazu narządu ruchu. Tu rehabilitacja może być prowadzona.

28.10.2020

Wszystkie siły do walki z pandemią i rosnące zagrożenia dla innych pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W szpitalach zaczyna brakować już miejsc dla pacjentów z COVID-19. Pozostali chorzy, którzy mieli zaplanowane zabiegi, choćby ortopedyczne, mogą o nich w najbliższym czasie zapomnieć. Leczyć planowo mają tylko szpitale onkologiczne. Lekarze martwią się o skutki tej sytuacji zarówno dla ofiar koronawirusa, jak i dla osób mających inne problemy zdrowotne.

19.10.2020

GIS radzi, co zrobić kiedy pojawią się objawy COVID-19

Pacjent Koronawirus

Gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku to objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, jak się zachować, gdy podejrzewamy, że możemy być nim zakażeni. Przede wszystkim: nie idźmy do pracy, pozostańmy w domu i umówmy telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ.

17.10.2020

Ustawa podpisana - zmiany w szkoleniach dla pracowników ratownictwa

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prezydent podpisał w czwartek nowelę ustawy z 17 września 2020 r. o systemie powiadamiania ratunkowego. Wprowadza ona m.in. zmiany mające na celu reorganizację systemu szkoleń pracowników centrów powiadamiania ratunkowego. Ustawa zmienia też zasady zatrudniania personelu centrów powiadamiania ratunkowego.

15.10.2020

WSA: Apteka nie może dyżurować na telefon

Samorząd terytorialny Pacjent Farmacja

W porze nocnej leki w dyżurnych aptekach są wydawane przez niewielkie okienka lub pacjenci sygnalizują swoje przybycie dzwonkiem alarmowym. Rozwiązania te nie ograniczają dostępności do usług aptecznych w istotny sposób. Nie można jednak tego powiedzieć o wymogu uprzedniego skontaktowania się przez telefon. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.10.2020

Szpitale dwóch prędkości - nie wszystkie dojadą do końca kontraktu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Większość placówek medycznych, z powodu pandemii i izolacji, nie będzie w stanie zrealizować w 100 proc. kontraktu w tym roku. Uda się to dużym i specjalistycznym szpitalom z nowoczesnym sprzętem, które wiosną nie miały przestoju. Inne będą miały problemy. Chociaż minister zdrowia uważa, że szpitale są w stanie nadrobić te świadczenia.

24.09.2020

Minister: Trzeba robić ewolucję, a nie rewolucję w systemie opieki zdrowotnej

Pacjent Opieka zdrowotna

Zagadnienie jakości opieki zdrowotnej  jest fundamentalną rzeczą. Jestem zwolennikiem ewolucji w systemie opieki zdrowia, a nie robienia rewolucji, z której wynikają koszty. Zagadnienie jakości powinno być tym co skoncentruje nasze działania na najbliższe lata - powiedział Adam Niedzielski minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej przez Wolters Kluwer.

22.09.2020

WSA nie zajmie się skargą na nieprzekazanie sprzeciwu od opinii lekarskiej

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i skarżący byli w sporze, który dotyczył przekazania sprzeciwu od opinii lekarskiej. Sprawą nie zajmie się jednak sąd administracyjny, ponieważ jest to czynność, na którą nie przysługuje skarga. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2020