Rzecznik GIS: Można się z tym nie zgadzać, ale maseczki to obowiązek

Pacjent Koronawirus

Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych, tam gdzie nie można utrzymać zasad dystansu społecznego, jest koniecznością - powiedział w sobotę Jan Bondar rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodał, że jest grupa osób, która kwestionuje występowanie pandemii, ale reżim sanitarny obowiązuje i trzeba go przestrzegać.

12.09.2020

Lekarze rodzinni chcą większej autonomii w testach na COVID-19

Pacjent Koronawirus

Pod koniec września planowane jest spotkanie przedstawicieli lekarzy rodzinnych z ministrem zdrowia. Chcą zaproponować zmiany, które dadzą im większą elastyczność w kwalifikowaniu pacjenta z podejrzeniem koronawirusem na test. Nie zadawala ich obecne uregulowanie - jednoczesne występowanie czterech objawów.

12.09.2020

SN: Dentyści okazali się nierzetelni przy wykonywaniu protezy

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Do złamania prawa i zasad etyki zawodu doszło w trakcie sporządzania mostka pacjentce - było to spowodowane zaniechaniem leczenia pozostałych zębów. Lekarze słusznie zostali uznani za winnych i ukarani karą finansową, gdyż nie zbadali dokładnie leczonej kobiety i nie wykorzystali wszelkiej dostępnej wiedzy - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego.

05.09.2020

Co trzeci pacjent z odwołaną wizytą u specjalisty

Pacjent Opieka zdrowotna

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 30 proc. pacjentów z powodu epidemii COVID-19 miało odwołaną bądź przełożoną wizytę u specjalisty, a 24 proc. - u internisty. Na ograniczenia z dostępem do świadczeń Polacy skarżą się od dawna.

03.09.2020

Maseczki od 12 roku życia

Pacjent

Dzieci powyżej 12 roku życia powinny nosić maseczkę ochronną jak dorośli, szczególnie w sytuacji, gdy nie mogą zachować minimalnego dystansu społecznego, a liczba zarażeń koronawirusem w ich regionie jest wysoka - taka opinia widnieje w nowych wytycznych WHO, opracowanych we współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

01.09.2020

Centrum e-Zdrowie: wystawiono milion e-skierowań

Pacjent Opieka zdrowotna

W całym kraju wystawiono już milion e-skierowań, które otrzymało blisko 750 tysięcy pacjentów. Każdy z nich historię swoich e-skierowań może sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta – poinformowało Centrum e-Zdrowia w zamieszczonym, w czwartek, wpisie na Twitterze.

27.08.2020

Drożeją usługi i artykuły zdrowotne

Pacjent Opieka zdrowotna

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik inflacji w przypadku zdrowia wyniósł w lipcu br. 5,3 proc. Liderem wzrostu cen są usługi stomatologiczne. Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach już nie powinno być tak szybkiego tempa wzrostu cen w tym segmencie rynku.

25.08.2020

Finansowanie szczepionek tylko dla wybranych

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja

Rząd będzie refundował szczepionki przeciwko grypie lekarzowi, pielęgniarce, ratownikowi medycznemu i farmaceucie. Nie włącza jednak do tego kręgu służb mundurowych czy nauczycieli, którzy także są narażeni na zarażenia i przenoszenie wirusów. To błąd - wskazują eksperci.

24.08.2020

SN: Uniewinnienie w sprawie nielegalnego obrotu refundowanymi lekami

Pacjent Farmacja

Jeśli opis zachowania aptekarza nie spełnia warunków właściwych dla czynu zabronionego, to taką osobę trzeba uniewinnić - orzekł w wyroku Sąd Najwyższy rozpoznając kasację kierownika apteki. Zarzuty były bardzo poważne i dotyczyły odsprzedaży leku refundowanego przychodni lekarskiej za ponad 8 mln zł, która nie mogła takiego środka aplikować pacjentom.

12.08.2020

ZUS wznawia wyjazdy do sanatoriów

Pacjent Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Można pojechać do sanatorium z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wysyła ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Z programu mogą skorzystać osoby zagrożone utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyskają po rehabilitacji.

10.08.2020

NSA: Kamera na sali zabiegowej narusza intymność pacjenta

Pacjent Opieka zdrowotna

Bez zgody pacjenta nie można monitorować sal operacyjnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - Praca kamery narusza prawo pacjenta do intymności i godności, a niemożność identyfikacji osoby nie jest wystarczającym wytłumaczeniem - dodał sąd i orzekł, że szpital naruszył zbiorowe prawa pacjentów.

16.07.2020

TSUE: Farmaceuci nie dostaną bezpłatnych próbek leków na receptę

Pacjent Farmacja

Unijne prawo nie zezwala na bezpłatną dystrybucję wśród farmaceutów próbek produktów leczniczych wymagających recepty. Powinny one bowiem być przepisywane przez uprawnione do tego osoby, czyli lekarzy. Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił, że nie wyklucza to bezpłatnej dystrybucji produktów leczniczych niewymagających recepty.

15.07.2020

WSA: Lekarz dyżurny na telefon to naruszenie praw pacjentów

Pacjent Opieka zdrowotna

Niedostępność lekarza na oddziale chirurgii i dyżur po godzinie 15 pod telefonem, jest naruszeniem zbiorowych praw pacjenta - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Poparł w ten sposób decyzję Rzecznika Praw Pacjenta, który nakazał szpitalowi wprowadzić całodobowy dyżur lekarski, mimo, że na oddziale jest tylko sześć łóżek.

03.07.2020

Zamknięcie szkół wysłało rodziców na zwolnienia lekarskie

Pacjent Prawo pracy Opieka zdrowotna

Liczba zarejestrowanych zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w marcu 2020 roku wyniosła ponad 3,3 miliony. Było to o 36 procent więcej niż w lutym. Ponad 323 tysięcy zwolnień miało datę wystawienia 16 marca - dzień, w którym z powodu epidemii koronawirusa zamknięto wszystkie szkoły w Polsce.

16.06.2020

TSUE: Instrukcja dawkowania nie do każdego homeopatycznego produktu leczniczego

Pacjent Farmacja

Ulotka homeopatycznego produktu leczniczego, który został zarejestrowany w ramach specjalnej, uproszonej procedury nie może zawierać instrukcji dawkowania. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że skutkowałoby to niejasnością i niepewnością oraz mogłoby wprowadzić użytkowników w błąd.

19.05.2020

W aptekach nie ma kto dyżurować, bo personel w kwarantannie lub opiekuje się dziećmi

Pacjent Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Farmaceuci zarażają się koronawirusem i udają się na kwarantannę. W tym czasie nie ma komu zastąpić ich w pełnieniu nocnych dyżurów. Donosy na niedziałające apteki trafiają do prokuratury i inspekcji farmaceutycznej. Ta ostatnia jednak podchodzi z wyrozumiałością do przepracowanych aptekarzy.

02.04.2020

Hotele i sanatoria będą zamienione na izolatoria

Pacjent Finansowanie oświaty Koronawirus

Część hoteli, akademików, sanatoriów mocą decyzji wojewody zmienią się w specjalne izolatoria. Będą w nich przebywać m.in. osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu, aby nie narażać na zakażenie koronawirusem najbliższych. Rozporządzenie w sprawie izolatoriów przygotowało ministerstwo zdrowia. W piątek skierowano je do opublikowania. 

27.03.2020

Nawet 10 lat więzienia za ukrywanie koronawirusa

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Prokuratura Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Sejm szybko zaostrza przepisy kodeksu karnego. Jeśli pakiet antykryzysowy wejdzie w życie, osobie z koronawirusem, która zatai to i pojedzie do szpitala gdzie zakazi personel medyczny, grozić będzie nawet 10 lat pozbawienia wolności. Kary drastyczne, a przy obecnej pracy sądów nie do realizacji - alarmują Rzecznik Praw Obywatelskich, prawnicy i lekarze.

27.03.2020

Sanepid nie może odmówić zrobienia testu na koronawirusa

Pacjent Opieka zdrowotna

Osoby podejrzewające u siebie koronawirusa miewają problemy z wyegzekwowaniem w sanepidzie zrobienia im testów. Główny Inspektor Sanitarny twierdzi jednak, że służby sanitarne nie mają teraz prawa odmawiać. Najlepiej jednak, aby o konieczności zrobienia testu poinformował sanepid lekarz rodzinny.

26.03.2020