Błędy przy poprawianiu urody, a w tle spory lekarzy z kosmetyczkami

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Zarówno lekarze jak i kosmetyczki, którzy wykonują zabiegi medycyny estetycznej, dopuszczają się błędów. Ci pierwsi dają jednak większą gwarancję bezpieczeństwa dla poszkodowanych, bo można na nich zgłaszać skargi do lekarskich rzeczników odpowiedzialności zawodowej. Jednak w odniesieniu do praw i obowiązków w tej dziedzinie obu zawodów jest wciąż wiele niejasności.

10.02.2020

Na psychiatrię dziecięcą zaczynają płynąć pieniądze

Pacjent

Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs, który wyłoni nowe ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży dla pierwszego poziomu referencyjnego. Przeznaczy na ten cel prawie 38 mln zł.

05.02.2020

Zgoda pacjenta służy także do jego przygotowania do badania i zabiegu

Pacjent Opieka zdrowotna

Zgoda pacjenta, czyli zgoda na przeprowadzenia badania, zabiegu lub innej procedury medycznej, jest aktem ściśle regulowanym. W jaki sposób może na poprawiać wyniki leczenia - tłumaczy dr Piotr Lodziński z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

02.02.2020

SN: Słuszna kara dla lekarza za awanturę z pielęgniarką podczas reanimacji pacjenta

Prawo karne Pacjent Zawody medyczne

Każdy lekarz powinien odnosić się z szacunkiem do personelu medycznego. Lekarz popełnił delikt dyscyplinarny, bo nie miał prawa w czasie ratowania życia pacjenta atakować słownie pielęgniarki i jej męża - orzekł Sąd Najwyższy i utrzymał w mocy karę upomnienia. Potwierdził, że przewinienie miało związek z wykonywaniem zawodu.

01.02.2020

Sztuczna inteligencja to narzędzie wspomagające, a nie zastępujące lekarzy

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję najszybciej w medycynie rozwijać się będą w diagnostyce. Przykładem może być zastosowanie sztucznej inteligencji, czyli automatycznych systemów wspomagających diagnostykę, w kardiologii, gdzie badania potwierdzają nawet 91 proc. skuteczność w wykrywaniu arytmii – twierdzi dr Sebastian Sikorski

25.01.2020

Będzie więcej ratunkowych zespołów motocyklowych 

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ma być więcej ratunkowych zespołów motocyklowych, pojawić się mają także specjalne zespoły ratownicze zwane randez-vous i planowana jest także nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym - takie plany na 2020 roku ma Ministerstwo Zdrowia. Zapowiedział je Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

22.01.2020

NFZ zapłaci za chemioterapię podawaną w domu

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce, by część chorych na nowotwory przyjmowało chemioterapię w domu. Dzięki temu pacjenci nie będą musieli po dwa dni leżeć w szpitalu, ale także system powinien na tym zaoszczędzić. Po operacji raka jelita grubego pacjent musi odbyć 12 cykli chemioterapii co dwa tygodnie.

22.01.2020

Minimalne normy zatrudnienia i konsultacje pacjentów w projekcie ustawy o farmaceutach

Pacjent Finanse samorządów

Farmaceuci będą mogli prowadzić konsultacje farmaceutyczne i przeglądy leków, które przyjmują pacjenci – to zmiany, które wprowadza projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, którą we wtorek przyjął rząd. Projekt przewiduje także minimalną normę zatrudnienia farmaceutów w aptekach szpitalnych. Szacuję się, że to oznacza konieczność obsadzenia ok. 115 etatów farmaceuty w aptekach szpitalnych.

21.01.2020

WSA: Ustalenie choroby zawodowej zależy od momentu wystąpienia objawów

Pacjent Opieka zdrowotna

Skarżąca twierdziła, że cierpi na chorobę zawodową. Okoliczności tej jednak nie wykazała. Objawy choroby wystąpiły u niej dopiero po 7 latach od zakończenia pracy. Nie było więc związku między schorzeniem badanej a warunkami jej pracy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

21.01.2020

Szpitale naszpikowane aparaturą - konieczny inżynier medyczny

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

W szpitalach jest coraz więcej aparatury. Lecznice w krajach europejskich i USA wprowadzają całodobowe dyżury inżyniera medycznego, który odpowiada za bezpieczeństwo pacjentów w przypadku jej wykorzystania czy awarii. Resort zdrowia podkreśla, że przepisy do niektórych świadczeń już wymagają obecności takich specjalistów, ale nie myślą o powszechnym obowiązku ich zatrudniania.

21.01.2020

Narodowa Strategia Onkologii na finiszu, ale są uwagi do podniesienia akcyzy na papierosy

Pacjent Finansowanie zdrowia

Jesteśmy na ostatni etapie przygotowań Narodowej Strategii Onkologicznej - podał prezydent Andrzej Duda. W trakcie konsultacji międzyresortowych zastrzeżenia do projektu zgłosiły: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Finansów. Uwagi dotyczą: wprowadzenia nowego przedmiotu wiedzy o zdrowiu o zdrowiu oraz podsienia akcyzy na papierosy do 75 proc. do 2028 roku.

20.01.2020

Polskie start-upy przodują w medycznych innowacjach

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Program komputerowy pomaga pacjentom wybrać właściwego specjalistę na podstawie dolegliwości. Dzięki odpowiedziom na pytania dotyczące objawów system szacuje prawdopodobieństwo jednostek chorobowych i kieruje użytkownika do odpowiedniego lekarza - taki start-up medyczny działa już w Polsce.

18.01.2020

Ministerstwo twierdzi, że porozumienie zrealizowało, rezydenci nie widzą poprawy

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo zdrowia podkreśla, że zrealizowało porozumienie dwa lata temu zawarte z rezydentami. Podaje, że zgodnie z nim wzrosły pensje lekarzy i rezydentów oraz nakłady na ochronę zdrowia. Porozumienie Rezydentów OZZL uważa, że resort operuje liczbami, które mają udowodnić, że jest lepiej, ale w ich opinii wcale nie jest. Kolejne spotkanie 3 lutego.

17.01.2020

Lekarz w przychodni oceni natężenie bólu i zaplanuje jego leczenie

Pacjent Opieka zdrowotna

Ból przewlekły u pacjentów w poradniach lekarzy rodzinnych oraz przychodniach specjalistycznych ma być monitorowany i leczony. Powstanie standard organizacyjny dotyczący takiej opieki. Placówki będą musiały sporządzać karty oceny natężenia bólu jako część dokumentacji medycznej.

17.01.2020

Producenci: Podatek od reklam suplementów to dyskryminacja i złamanie swobody działalności gospodarczej

Pacjent Opieka zdrowotna

Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty (PASMI) uważa, że wprowadzenie podatku od reklam suplementów diety ma charakter stricte fiskalny i ma na celu zasilenie budżetu. Organizacja podkreśla, że wprowadzenie dodatkowej opłaty w zdecydowany sposób negatywnie wpływa na rynek suplementów diety, dyskredytując w zupełności tę kategorię żywności.

17.01.2020

NFZ zapłaci za karetki, które przewiozą pacjentów między szpitalami

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia zacznie w tym roku płacić za nową usługę: transport pacjenta do innego szpitala, by np. pilnie wykonać operację. To powinno zakończyć spory między szpitalami, kto ma płacić za transport - ta placówka, która wysyła pacjenta na zabieg czy ta, która go operuje. Fundusz proponuje trzy tysiące zł/dobę za gotowość karetki z obsadą. Te stawki mogą skusić prywatne firmy, które wypadły z rynku po upaństwowieniu ratownictwa.

16.01.2020

Bezwzględne więzienie za błąd medyczny nadal możliwe

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

W TK czeka na rozpatrzenie nowela Kodeksu karnego, zgodnie z którą lekarzowi za błąd medyczny grozić będzie bezwzględne więzienie. Ministerstwo Sprawiedliwości po ostrej krytyce przygotowało zmianę, ale podczas poprzedniej kadencji utknęła w Sejmie - musi być ponownie wniesiona. Na razie resort milczy, a samorząd lekarski nieoficjalnie mówi o bacie, który nad lekarzami nadal wisi.

16.01.2020

Konieczna zmiana wycen, bo szpitale do każdej pacjentki z rakiem piersi dopłacają kilka tysięcy złotych

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zdaniem szefów lecznic biorących udział w pilotażu sieci onkologicznej, który wprowadza nowy model opieki nad pacjentami z nowotworami, koszty związane z koordynacją opieki w ich województwie przewyższały to, co otrzymali od NFZ po uwzględnieniu wskaźników korygujących. W opinii szefów lecznic konieczna jest zmiana wycen procedur w onkologii.

15.01.2020