AOTMiT opublikowała właśnie rekomendacje dotyczące kolejnego etapu reformy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Reforma POZ to flagowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Projekt nowelizujący rozporządzenie Ministra Zdrowia  w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jest obecnie w konsultacjach społecznych.

Czytaj także na Prawo.pl: Wielka reforma leczenia w POZ za niewielkie pieniądze>>
ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE: Założenia reformy POZ – co czeka przychodnie? >>>

Szanse budżetu powierzonego

Od 1 października pacjenci mają mieć dostęp do szerszego katalogu badań już na etapie wizyty w poradni POZ (niektóre już są dostępne od 1 lipca) – rozszerzony zostanie bowiem wykaz świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ. Dodatkowo opieka koordynowana zakłada, że osoba chorująca przewlekle będzie prowadzona przez proces leczenia. Będzie miała indywidualny plan leczenia a koordynator będzie pilnował terminów kolejnych wizyt. Budżet powierzony przewiduje też konsultacje specjalistyczne m.in. lekarza POZ ze specjalistą danej dziedziny. Do tego dochodzą porady dietetyczne i edukacja.

Czytaj też: Lipcowe zmiany w finansowaniu POZ, SOR, NiŚOP oraz izb przyjęć >>>

 

Lekarze POZ od początku podkreślali, że to od wyceny diagnostyki i konsultacji, będzie zależeć powodzenie całego projektu.  Ta wciąż nie została podana do publicznej wiadomości, a jak zaznaczają eksperci nie chodzi jedynie o kwestię jednostkowych świadczeń, ale także skalę i sposób limitowania. Znany jest co prawda projekt rozporządzenia i ogólne założone koszty, ale zasady realizacji budżetu powierzonego zostaną dopiero określone w zarządzeniu prezesa NFZ.

. - Szczątkowe informacje, jakie docierają do mnie wskazują, że może być niestety „piękna katastrofa” – pisał już po posiedzeniu rady przejrzystości AOTMiT w sprawie budżetu powierzonego, która odbyła się 16 sierpnia (rekomendacje opublikowano 29 sierpnia) Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego. – Piszę niestety, bo wolałbym być uczestnikiem historycznego sukcesu w rozwoju medycyny rodzinnej w Polsce. Dla dobra pacjentów – zaznaczył.

Czytaj też: Dokumentacja gabinetu lekarza POZ. Wzory pism, Komentarz i orzecznictwo >>>

Rekomendacja AOTMiT z zastrzeżeniami

Jakie jest stanowisko AOTMiT? Prezes agencji Roman Topór-Mądry rekomenduje zakwalifikowanie do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu POZ wybranych badań, porad i konsultacji specjalistycznych, finansowanych ze środków budżetu powierzonego. Do proponowanych zmian pozytywnie odniósł się także ekspert kliniczny – czytamy w rekomendacji. Jednak zdaniem eksperta, rzeczywisty skutek finansowy dla systemu ochrony zdrowia może być inny niż wskazano w ocenie skutków regulacji.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Zdrowia założyło, że roczny koszt wyniesie około 902,4 mln zł (świadczenia – 777,7 mln zł; koordynatorzy- 124,7 mln zł). W pierwszym roku funkcjonowania opieki koordynowanej jej świadczeniami będą objęci chorzy na cukrzycę, choroby układu krążenia lub choroby tarczycy, czyli ok.  3,2 mln pacjentów. To 35 proc. wszystkich leczonych w POZ na choroby objęte rozszerzonym budżetem powierzonym.

Czytaj też: Rola koordynatora w przychodni POZ >>>

Na koszty jednak – jak zaznacza ekspert kliniczny w rekomendacji AOTMiT – wpłyną:

  • powszechny kryzys kadrowy w ochronie zdrowia (przede wszystkim w mniejszym miastach i na wsi),
  • niechęć wielu  specjalistów do pracy w systemie płatnika publicznego
  • brak wiedzy i praktyki w zlecaniu i wykonywaniu oraz interpretacji określonych badań diagnostycznych
  • wycena badań poniżej cen rynkowych uniemożliwiająca ich zakontraktowanie

To problemy, na które zwracają lekarze POZ.  O tym, że dostęp do większe liczby bezpłatnych badań w ramach tzw. małego budżetu powierzonego pacjenci mają tylko w teorii, pisaliśmy w połowie sierpnia. Okazało się, że wzrosły ceny testów i badań, dlatego część placówek POZ w ogóle nie decyduje się na realizację świadczeń w ramach tego budżetu. Jest on bowiem na granicy rentowności. Pytanie kluczowe więc brzmi: jak Ministerstwo Zdrowia podejdzie rekomendacji AOTMiT i czy uwzględni głosy płynące ze środowiska lekarskiego. 

 

Budżet powierzony od 1 października

Pacjent POZ ma mieć dostęp do:

  • badań diagnostycznych z obszaru kardiologii, diabetologii, chorób płuc, alergologii oraz endokrynologii 
  • konsultacji specjalistycznych: kardiologa, diabetologa, chorób płuc, alergologa, endokrynologa
  • wizyt kompleksowych z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej 
  • porad edukacyjnych  prowadzonych przez pielęgniarki 
  • porad dietetycznych - realizowanych przez dietetyków

Lekarze POZ zaznaczają, że w trudniejszej sytuacji są małe poradnie w niedużych miejscowościach, co z resztą potwierdza ekspert kliniczny AOTMiT. Dodatkowo Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" jak i Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia zgodnie krytykują nową  wycenę świadczeń POZ, która obowiązuje od lipca tego roku. Wzrosła bowiem zaledwie o 6,3 proc. a więc poniżej aktualnego wskaźnika inflacji.