Aplikację mojeIKP zainstalowano już przeszło 3,5 mln razy.

Jak wynika z danych NFZ i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły Polak (powyżej 15 lat) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W Polsce zauważalny jest wzrost osób borykających się z otyłością. Obecnie po pandemii COVOD-19, która wymuszała pracę zdalną i spędzanie czasu w domach, wielu osobom przybyło kilka dodatkowych kilogramów. NFZ postanowiło wyjść naprzeciw problemowi i zmotywować Polaków to ruchu.

Czytaj także na Prawo.pl: Internetowe Konto Pacjenta – zaloguj się i sprawdź, co o Tobie wie NFZ>>

 

NFZ pomoże w walce z otyłością

Dla wszystkich, którzy chcą zadbać o formę, stworzony został program „8 tygodni do zdrowia” – bezpłatny plan bezpiecznych treningów. Z programu mogą korzystać osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z ćwiczeniami, te od dawna ćwiczące, jak i osoby, które mierzą się z różnego rodzaju przewlekłymi schorzeniami.

W aplikacji mojeIKP jest już dostępny program NFZ – „8 tygodni do zdrowia” – aplikacja w kilka tygodni, krok po kroku, poprowadzi w kierunku poprawy kondycji i zdrowia. Poza planami treningowymi aplikacja zapewnia dodatkowe opcje, które pozwolą ocenić, w jakiej jest się kondycji, lub czy jest konieczność odbycia konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem ćwiczeń. Chodzi o test wydolnościowy, test chodu Rockport, ankietę PAR-Q oraz skalę Borga. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikowi.

Chcąc rozpocząć program wystarczy uruchomić w swoim telefonie bezpłatną aplikację mojeIKP. Po zalogowaniu wybrać zakładkę „profilaktyka”, a następnie kliknąć „8 tygodni do zdrowia”. Na ekranie pojawi się plan treningów na każdy tydzień wraz z instruktażem video. Każdy zestaw zaczyna się od rozgrzewki, a kończy rozciąganiem. Kolejne tygodnie ćwiczeń będą zależeć od postępów i stanu zdrowia ćwiczącego.

Aplikacja nie tylko do ćwiczeń

Aplikację mojeIKP można otrzymać w sklepie PLAY bądź App Store. Instalacja trwa kilkanaście sekund; jest bezpłatna; oprócz ćwiczeń, zapewnia m.in. dostęp do e-recept i e-skierowań. Aplikacja umożliwia także wykupienie leku w aptece bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL – wystarczy pokazać kodu QR; dzięki niej można ustawić przypomnienia o przyjmowanych medykamentach, udostępnić swoje dane medyczne bliskim i wybranym medykom. Dzięki aplikacji można ponadto umówić się na szczepienie przeciw COVID-19 oraz pobrać Unijny Certyfikat COVID.