- Rozstrzygnęliśmy konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. W jego wyniku na kardiochirurgicznych salach operacyjnych i na Odcinku Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej pracuje obecnie 11-osobowy zespół doświadczonych anestezjologów. Lekarze już znieczulają pacjentów do zabiegów i zapewniają kompleksową opiekę pooperacyjną - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik ICZMP Adam Czerwiński.

Jak dodał, rozstrzygnięcie konkursu to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, ponieważ w najbliższym czasie placówka będzie mogła wykonywać więcej operacji kardiochirurgicznych niż w ostatnich latach.

 

Według zapewnień Czerwińskiego, wśród zatrudnionych w Klinice Kardiochirurgii anestezjologów są doświadczeni specjaliści, którzy już wcześniej zajmowali się małymi pacjentami z chorobami serca. Dodatkowo zobowiązali się oni do szkolenia w klinice młodszych lekarzy - rezydentów, dzięki czemu grono kardioanestezjologów będzie się w ICZMP systematycznie powiększać.

Interwencje w sprawie braków kadrowych 

W sprawie braków kadrowych w placówce we wrześniu interweniowała u ministra zdrowia Okręgowa Rada Lekarska w Łodzi a także Fundacja Najdroższa Blizna, natomiast pierwsze doniesienia o problemach z zapewnieniem odpowiedniej opieki anestezjologicznej w ICZMP pojawiły się już w czerwcu.

Były one związane z zakończeniem współpracy Instytutu z zewnętrzną firmą zatrudniającą kilkudziesięciu lekarzy. Grupa kilku anestezjologów specjalizujących się w opiece nad pacjentami kardiochirurgicznymi nie była zainteresowana zawieraniem indywidualnych umów ze szpitalem, dlatego w lipcu, sierpniu i wrześniu opiekę nad pacjentami przejęli inni anestezjolodzy, pracujący w ICZMP na kontraktach.

Samorząd lekarski i reprezentująca rodziców dzieci z chorobami serca fundacja alarmowały, że z powodu braku kardioanestezjologów odwoływane są operacje serca u dzieci i że wykonuje się ich o połowę mniej niż przed odejściem lekarzy.

Czytaj także na Prawo.pl: Zapaść w chirurgii przez niskie zarobki i złe warunki pracy