– Potrzebujemy kilku szybkich działań: wpisania neurologii na listę priorytetowych dziedzin w strategii zdrowotnej państwa, uczynienie ze specjalizacji z neurologii specjalizacji priorytetowej – mówi prof. Jarosław Sławek, członek Krajowej Rady ds. Neurologii powołanej przez ministra zdrowia.

Pacjentów z chorobami neurologicznymi będzie przybywać

Jednym z największych problemów zdrowotnych w Polsce, są choroby neurologiczne mierzone różnymi wskaźnikami. Przykładowo wśród kluczowych problemów identyfikowanych wskaźnikiem DALY (ang. disability adjusted life-years) – lat życia skorygowanych niesprawnością, znajdują się udary mózgu i bóle dolnego odcinka kręgosłupa. Inny wskaźnik YLD (ang. years lived with disability) – lat życia z obniżoną sprawnością, na czele listy znalazły się bóle kręgosłupa, ponadto zespoły bólów głowy, a także urazy w zdarzeniach drogowych, które wywołują bardzo liczne następstwa neurologiczne.

Czytaj także na Prawo.pl: Otwarto pierwszą w Polsce przykliniczna poradnię leczenia migreny>>

Czytaj w LEX: Struktury organizacyjne w podmiotach leczniczych >>>

 

W opinii ekspertów ogromnym wyzwaniem jest zabezpieczenie potrzeb chorych, których będzie systematycznie przybywać. Jak wskazują, wiele chorób neurologicznych to choroby przewlekłe, mobilizujące system opieki zdrowotnej do aktywności w bardzo długim okresie. Pacjentów z chorobami neurologicznymi jest w Polsce ponad 5 mln – podają dane NFZ.  Potrzebne jest opracowanie strategicznych kierunków zmian, które poprawią jakość opieki neurologicznej w Polsce – podkreślają eksperci.

Neurologia polska - są sukcesy i wyzwania

Jak mówi prof. Jarosław Sławek, neurologia polska mocno zmieniła się w ostatnich latach. – Mamy sukcesy: wprowadzenie nowych leków na stwardnienie rozsiane, migrenę, chorobę Parkinsona, choroby rzadkie (choroba Fabry'ego, rdzeniowy zanik mięśni) do programów lekowych (a więc umożliwienie chorym terapii lekami drogimi w sposób bezpłatny), wprowadzenie pilotażowego programu leczenia trombektomią mechaniczną chorych w ostrej fazie udaru mózgu niemal we wszystkich regionach Polski, stworzenie sieci ponad 170 oddziałów udarowych w Polsce – tłumaczy.

Sprawdź pytanie i odpowiedź eksperta w LEX:

Czy lekarz neurolog może przeprowadzać badanie audiometrii? >>>

Czy wartość zamówień na usługę lekarza psychiatry oraz lekarza neurologa należy ustalać łącznie? >>>

 

 

Jednocześnie polska neurologia boryka się z niedoborami kadrowymi, szczególnie w lecznictwie szpitalnym. – Zamykane są kolejno oddziały w wielu regionach Polski z powodu braku kadry, co wynika z niedostatecznego finansowania szpitali, braku istotnych różnic między lecznictwem otwartym i zamkniętym – zaznacza i wymienia dalej:

­– Przeciążenia obowiązkami (wszystkie programy lekowe przypisane są dodatkowo także oddziałom szpitalnym), koniecznością obsadzenia 24h dyżurów, obciążeniami administracyjnymi - historia chorego to niezliczone dokumenty, zgody, wpisy – 50 proc. czasu poświęcanego przez lekarza na pracę, zwiększone ryzyko skarg i roszczeń prawnych (brak ochrony lekarza przed roszczeniami wynikającymi z normalnych powikłań chorób czy terapii a nie zaniedbań, tu niestety niechlubna jest rola środowisk prawniczych, które na siłę szukają "błędów", aby oskarżyć lekarza czy inny personel).

Czytaj także na Prawo.pl: Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy>>

Jak wskazuje prof. Sławek, potrzebni są asystenci medyczni (koordynatorzy), którzy nie muszą być lekarzami; potrzeba lepszej wyceny świadczeń szpitalnych, a także lepszej organizacji pracy. – Postulujemy o zmiany organizacyjne i zlikwidowanie np. sztucznych narzuconych przez płatnika czasów pobytu w szpitalu np. w udarze mózgu 8 dób.

Na lepszej organizacji można wiele zaoszczędzić, uwolnić "mocy przerobowych". Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Nie będzie zatem za chwilę kadry, zastępowalności pokoleń – mówi ekspert.

Listopad 2022 r. z ochroną zdrowia - Redakcja LEX poleca >>>

Stworzenie systemu z jasną ścieżką diagnostyczną i terapeutyczną dla pacjentów  

Krajowa Rada ds. Neurologii została powołana przez Ministerstwo Zdrowia 23 lutego br., po kilkuletniej kampanii, którą prowadziło Polskie Towarzystwo Neurologiczne na rzecz priorytetyzacji tej dziedziny medycyny. Jak wskazuje prof. Jarosław Sławek, na choroby mózgu (neurologia, psychiatria) wydaje się w Europie więcej pieniędzy niż na kardiologię, onkologię i diabetologię razem wzięte.

Na udar mózgu choruje, co roku w Polsce 80tys osób. Na otępienia (w tym chorobę Alzheimera) choruje około 400-500tys osób. Wszystkie choroby neurologiczne to kilka milionów. Zatem choroby neurologiczne mają charakter społeczny, epidemiologia mówi sama za siebie. Chorzy to jedna grupa, opiekunowie to kolejne miliony zaangażowanych osób, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych (po udarze mózgu, chorobach Alzheimera, Parkinsona).

PTN wraz z Uczelnią Łazarskiego przygotował "Strategię (ponad 200 stronicowy dokument) dla polskiej neurologii do roku 2030", która była podstawą powołania Rady. – Obecnie Rada pracuje nad wdrożeniem w życie założeń "Strategii" – wyjaśnia prof. Sławek.

– Potrzebujemy kilku szybkich działań:

  • wpisania neurologii na listę priorytetowych dziedzin w strategii zdrowotnej państwa,
  • uczynienie ze specjalizacji z neurologii specjalizacji priorytetowej,
  • przywrócenie specjalizacji z pielęgniarstwa neurologicznego (dramatycznie brakuje pielęgniarek! Trzeba im lepiej płacić na oddziałach neurologicznych, bo fizycznie i psychicznie to znacznie bardziej wyczerpująca praca),
  • zmiana taryfikacji (wyceny) procedur neurologicznych

- Walczymy o stworzenie systemu z jasną ścieżką diagnostyczną i terapeutyczną dla pacjentów, poprzez stworzenie ośrodków referencyjnych i jasne nakreślenie drogi chorego po wstępnym rozpoznaniu. Chcemy, aby także w obszarze neuronauk zwiększone było finansowanie dla projektów naukowych, kształcenia młodej kadry (stypendia). Mamy nadzieję, że uda się te zmiany wdrożyć jak najszybciej – podsumowuje.