RPO: Trybunał nie musi już wydawać wyroku w sprawie emerytur służb PRL

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje, by sądy podjęły sprawy zawieszone w oczekiwaniu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Mimo przeprowadzenia dwóch rozpraw Trybunał nadal odraczał wydanie decyzji. I wydawać jej nie musi - uważa rzecznik. Dlatego, że z orzecznictwa płynie jednoznaczny wniosek, że postępowanie przed TK stało się nieaktualne.

21.01.2021

Rodziny zmarłych lekarzy na Covid-19 otrzymają wsparcie finansowe

Emerytury i renty Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia zorganizuje wsparcie finansowe dla rodzin lekarzy, którzy zmarli na COVID-19, a zakażenie wirusem miało związek z wykonywaniem zawodu. By otrzymać pomoc, należy zgłosić się do właściwej okręgowej izby lekarskiej.

18.01.2021

Po śmierci funkcjonariuszy ich sprawy o emeryturę toczą się nadal

Emerytury i renty

Państwo spiera się z funkcjonariuszami z okresu PRL nawet po ich śmieci. Dyrekcje biur emerytalnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości (Służba Więzienna) składają apelacje od orzeczeń sądowych w sprawie obniżonych świadczeń emerytalnych i prowadzą procesy, mimo, że funkcjonariusze już nie żyją.

15.01.2021

IE: Wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat to konieczność

Emerytury i renty Prawo pracy Finanse

W 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353,8 tys. osób, a w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. Oznacza to, że w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy zniknie 1 mln osób, a do 2038 roku – około 2,3 mln osób. Zdaniem ekspertów Instytutu Emerytalnego, konieczne jest stopniowe wyrównanie i podniesienie wieku emerytalnego do poziomu 67 lat.

13.01.2021

Senat proponuje dodatek do emerytury dla strażaków ochotników

Emerytury i renty

Wprowadzenie dodatku do emerytury dla strażaków ochotników w wysokości 20 zł miesięcznie za każdy udokumentowany rok bycia strażakiem OSP, przez co najmniej 20 lat, przewiduje senacki projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu. Dodatek strażacki ma być dodatkiem do emerytury w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych oraz w systemie ubezpieczenia społecznego rolników, zwolnionym z PIT.

12.01.2021

Ustawa obniżająca emerytury b. funkcjonariuszom PRL nie ukarała tych, których miała ukarać

Emerytury i renty

Uchwalona w grudniu 2016 roku ustawa miała "karnie" obniżyć emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL, ale w praktyce okazało się, że boleśnie dotknęła głównie tych pozytywnie zweryfikowanych po zmianie ustroju. Ci, którzy nie poddali się weryfikacji i sami odeszli ze służby oraz ci negatywnie zweryfikowani, żyją teraz z emerytur wypłacanych przez ZUS, których rząd PiS im nie obniżył.

11.01.2021

Państwo pozwoliło na zniszczenie dokumentów, a teraz brakuje ich do ustalania emerytur

Emerytury i renty

Osoby pracujące w latach 70., 80. czy 90. mają problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia i zarobków koniecznych do ustalenia wysokości emerytury lub renty. W wielu przypadkach tych dokumentów już nie ma, bo zostały zniszczone. Państwo nie zadbało o zasady przechowywania tej dokumentacji, a ZUS oblicza teraz świadczenia od płacy minimalnej.

08.01.2021

Ostatnie dni na złożenie wniosku dla rocznika 1953

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które urodziły się w 1953 r. i nadal pobierają wcześniejszą emeryturę, mogą jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na korzystnych zasadach. Na złożenie wniosku pozostało już tylko kilka dni. Termin upływa bowiem w najbliższy poniedziałek, 11 stycznia 2021 roku.

07.01.2021

Od listopada 2020 r. w Polsce jest ponad 6 mln emerytów w ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Listopad 2020 roku był wyjątkowy pod kilkoma względami. Liczba emerytów, którym ZUS wypłaca świadczenie przekroczyła psychologiczną barierę 6 mln osób. Po raz pierwszy od grudnia 2019 r. zwiększyła się też liczba ubezpieczonych w ZUS – do ponad 16,61 mln osób. Wypłacono też 40,3 tys. zasiłków pogrzebowych – najwięcej w całym 2020 r.

07.01.2021

PFR: Partycypacja w PPK tylko ok. 30 proc., a nie 35-40 proc., jak planował rząd

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Od 1 stycznia 2021 r., w ostatniej, czwartej fali wdrażania PPK, do systemu powszechnego oszczędzania będą przystępować - oprócz około 790 tys. najmniejszych firm zatrudniających do 19 osób - także urzędy centralne, administracja wojewódzka i samorządowa oraz jednostki samorządowe, czyli np. szkoły, przedszkola, szpitale czy przychodnie. W sumie to ok. 830 tys. podmiotów zatrudniających ok. 6 mln osób.

04.01.2021

Weryfikacja poziomu partycypacji w PPE pozwoli uniknąć obowiązku tworzenia PPK

Emerytury i renty Finanse PPK

Przyszedł czas weryfikacji poziomu partycypacji uczestnictwa w PPE. Na dzień 1 stycznia 2021 roku pracodawcy powinni więc ustalić, czy nadal spełniają ustawowe przesłanki zwalniające z obowiązku tworzenia PPK, a mianowicie, czy finansują składkę podstawową do PPE w wysokości co najmniej 3.5 proc. - określoną w umowie zakładowej, oraz czy poziom partycypacji przekracza 25 proc. osób zatrudnionych.

01.01.2021

BCC ma pomysł na wydłużenie aktywności zawodowej Polaków

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Spadająca relacja osób pracujących do rosnącej populacji emerytów i rencistów powoduje, że konieczne jest wydłużanie aktywności zawodowej - ocenia BCC. Z przygotowanego przez przedsiębiorców raportu dotyczącego ubezpieczeń społecznych wynika, że powinno się to odbywać poprzez zachęty podatkowe lub finansowe i promocję aktywnego oszczędzania na cele emerytalne.

30.12.2020

WSA: Niełatwo uzyskać prawo do renty rodzinnej w trybie wyjątkowym

Emerytury i renty

Prawo do renty rodzinnej w drodze wyjątku nie zależy wyłącznie od trudnej sytuacji wnioskodawcy - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Przypomniał, że świadczenie w drodze wyjątku nie może być uznane za świadczenie socjalne przyznawane wyłącznie według potrzeb związanych z trudną sytuacją materialną strony.

30.12.2020

Emerytury i renty jeszcze przed świętami

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści, którzy otrzymują swoje świadczenia 25. dnia miesiąca, w grudniu - wzorem lat poprzednich - dostaną pieniądze wcześniej. Podobnie jak ci, którzy swoje świadczenia otrzymują 1. dnia miesiąca i powinni je otrzymać 1 stycznia 2021 roku. Emerytury doręczane przez listonoszy trafią na pocztę już 28, a konta w banku - 29. i 30. grudnia – zapewnia ZUS.

18.12.2020

Wyższa emerytura dla rocznika 1953 – czas na złożenie wniosku kończy się

Emerytury i renty

W styczniu 2021 roku ZUS rozpocznie przeliczanie emerytur już wcześniej przyznanych osobom z rocznika 1953. Ci, którzy jeszcze do tej pory nie przeszli na emeryturę, muszą złożyć wniosek o przeliczenie swojej przyszłej emerytury. Mają na to czas do 11 stycznia 2021 roku. Wniosku nie muszą natomiast składać ci, którzy mają przyznaną emeryturę, bo ZUS z urzędu przeliczy już wypłacane świadczenie.

18.12.2020

Wybór instytucji obsługującej PPK wymaga porozumienia z przedstawicielami załogi

Finanse samorządów Emerytury i renty PPK

To wójt decyduje, czy wyboru instytucji finansowej, która będzie zarządzała pracowniczymi planami kapitałowymi każda jednostka organizacyjna gminy, dokona samodzielnie, czy też zostanie przeprowadzony jeden, wspólny wybór takiej jednostki. Od 1 stycznia 2021 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie jednostki sektora finansów publicznych.

18.12.2020

ZUS: Emerytury i renty będą na kontach najpóźniej 23 grudnia

Emerytury i renty

Emeryci i renciści, którzy zwykle swoje pieniądze dostają 25 dnia każdego miesiąca, nie muszą się martwić, że w grudniu dostaną je dopiero po Świętach Bożego Narodzenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zadbał o to, by emerytury i renty były na kontach najpóźniej 23 grudnia.

17.12.2020

SN: Nie było dokumentacji, oddalona skarga nadzwyczajna w sprawie renty wojskowej

Emerytury i renty BHP Ubezpieczenia społeczne

Jeśli wypadek doznany w trakcie służby wojskowej nie znalazł potwierdzenia w dokumentacji medycznej, to nie można uznać, że żołnierzowi należy się renta wojskowa - stwierdziła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Uznała, więc że skarga Prokuratora Generalnego nie jest zasadna, a zaskarżone orzeczenie nie narusza zasad państwa prawnego.

15.12.2020