Wraca likwidacja OFE. Reforma ruszy w czerwcu

Domowe finanse Emerytury i renty

Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną przekształcone w IKE+, ale na wniosek członka OFE środki mogą zostać przekazane do ZUS. Jeśli wybierze IKE+, zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa – to najważniejsze zapisy projektu ustawy likwidującej OFE, który został w czwartek zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.

18.02.2021

WSA: Trzeba ocenić celowość ściągania zaległych składek od osoby bez majątku i pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS powinien dokładnie sprawdzić, czy egzekucja nieopłaconych składek będzie skuteczna, z jakich praw majątkowych można ją prowadzić, jakie są prognozy jej efektywności i związane z nią koszty. Organ powinien mieć też na uwadze, czy postępowanie nie doprowadzi wnioskodawcy i jego rodziny do ruiny. Szczególnie, że osoba ta praktycznie nie posiadała żadnego majątku i nie pracowała.

18.02.2021

ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Szacuje się, że liczba głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu. Z myślą o nich ZUS uruchomił wideorozmowy w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Od 16 lutego osoby niesłyszące mają więc szansę na samodzielne załatwienie sprawy w ZUS bez konieczności wychodzenia z domu.

17.02.2021

Nie wszystkie osoby z rocznika 1953 dostaną wyższe emerytury

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS podał, że 68,2 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało już wyrównanie emerytury. Niektóre osoby otrzymają nawet kilkunastotysięczne wyrównanie, ale nie wszyscy. Po zestawieniu liczby 68,2 tys. podwyższonych emerytur z liczbą rozpatrzonych wniosków (100 tys.) wyraźnie widać, że tylko u nieco ponad połowy osób nowo przeliczona emerytura wyszła wyższa niż otrzymywana do tej pory.

15.02.2021

O zmianie adresu trzeba poinformować ZUS

Emerytury i renty

Osoby zmieniające adres zamieszkania albo adres email powinny poinformować o tym ZUS. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń. Zdarza się, że renta bądź emerytura wraca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo klient nie powiadomił o zmianie miejsca zamieszkania – przypomina ZUS.

12.02.2021

Polska zbliża się do przyjętego przez MOP minimalnego poziomu zabezpieczenia emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty

Na koniec 2020 roku stopa zastąpienia, czyli stosunek między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą, spadła do 42,4 proc. – alarmują eksperci Instytutu Emerytalnego. Prognozują, że w najbliższych latach wysokość nowo przyznanych świadczeń dla osób odchodzących z rynku pracy będzie często wynosiła poniżej 40 proc. ostatniego wynagrodzenia.

12.02.2021

Ponad 68 tys. osób z rocznika 1953 otrzymało wyrównanie emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył już ponad 100 tys. emerytur osób z rocznika 1953. Wyrównanie emerytury otrzymało 68,2 tys. osób. Emerytura osób urodzonych w 1953 r. wzrosła przeciętnie o 260 zł, a łączna kwota wyrównania to 749 mln zł. Zdecydowana większość spraw dotyczyła kobiet - aż 96 proc.

12.02.2021

ZUS przeliczy świadczenie tylko raz w roku, a pracujący emeryt mniej zyska

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, których świadczenie naliczano według zarobków i stażu, ale po przejściu na emeryturę lub rentę nadal pracują, utracą prawo do podwyższenia świadczenia poprzez przeliczenie podstawy jego wymiaru. Nie będzie też można wydłużyć stażu okresami nieskładkowymi. Ponadto emeryturę będzie można przeliczać raz na rok, a nie jak obecnie - co kwartał. Zdaniem ekspertów, to nie jest wyrównywanie systemów, lecz ograniczanie wydatków na emerytury.

11.02.2021

Osoby zatrudnione w małych firmach też mogą oszczędzać w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty PPK

Z tworzenia pracowniczych planów kapitałowych zwolnieni są mikroprzedsiębiorcy, u których wszystkie osoby zatrudnione nie są zainteresowane oszczędzaniem w PPK. Jeśli jednak choć jedna z nich będzie chciała być uczestnikiem tego programu, przedsiębiorca będzie musiał jej to umożliwić.

09.02.2021

Jak rząd chce zmusić do założenia konta w banku osoby wykluczone cyfrowo?

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Świadczenia długoterminowe, głównie emerytury i renty, do których prawo zostanie przyznane po 1 stycznia 2022 r., będą wypłacane bezgotówkowo. Wyjątkiem będzie szczególnie uzasadniony interes osoby uprawnionej i zgoda ZUS, by wypłata przychodziła w formie przekazu pocztowego. Zdaniem ekspertów, świadczeniobiorcy powinni mieć wybór - jak osoby otrzymujące wynagrodzenia za pracę.

04.02.2021

ZUS: E-wizyta w sprawie emerytur i rent międzynarodowych jest już możliwa

Emerytury i renty Prawo pracy

Osoby, które pracowały za granicą i zbliżając się do wieku emerytalnego zastanawiają się, czy otrzymają polską, czy zagraniczną emeryturę, a także te starające się o rentę międzynarodową, mogą teraz w tych sprawach skonsultować się z ekspertem ZUS poprzez wideorozmowę. ZUS uruchomił bowiem e-wizyty w zakresie emerytur i rent międzynarodowych.

03.02.2021

Służby w administracji - sposób na wyższą emeryturę

Emerytury i renty Administracja publiczna Policja Prawo pracy

Funkcjonariusze służb pracują w administracji publicznej na kierowniczych, często eksponowanych stanowiskach. Są tam oddelegowanymi funkcjonariuszami służb mundurowych lub emerytami mundurowymi. Dzięki temu mogą sobie podwyższyć emeryturę albo pobierać i emeryturę, i wynagrodzenie. Zdaniem ekspertów, to korzystanie z systemu i zabieranie miejsc pracy urzędnikom. Bez konkursów i oficjalnych naborów.

01.02.2021

ZUS nie wyśle już emerytom i rencistom decyzji waloryzacyjnych - trudniej będzie się odwołać

Emerytury i renty

Resort rodziny i polityki społecznej proponuje rezygnację z doręczania przez ZUS decyzji o wysokości zwaloryzowanych świadczeń i trzynastej emerytury lub renty. Zamiast tego chce wprowadzić fikcję doręczenia, a emeryt który taką decyzję będzie chciał otrzymać, będzie musiał sam o nią zawnioskować. Zdaniem ekspertów utrudni to skontrolowanie, czy waloryzacja nie była za niska, a wskaźnik prawidłowy.

29.01.2021

NBP proponuje dożywotnią rentę waloryzowaną inflacją

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo europejskie

Wśród opinii do projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych znalazł się pomysł Narodowego Banku Polskiego wprowadzenia świadczeń emerytalnych w formie dożywotniej renty waloryzowanej inflacją. Chodzi o umożliwienie polskim emerytom wypłaty środków z dobrowolnej części systemu emerytalnego w formie renty dożywotniej.

28.01.2021

Nie można samemu dokonywać wpłat na PPK

Emerytury i renty PPK

Uczestnik Pracowniczego Programu Kapitałowego, który przechodzi na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, ale nadal będzie pracował, nie może samodzielnie dokonywać wpłat do PPK. Może to robić tylko podmiot zatrudniający na podstawie umowy o zarządzanie i tylko za osoby zatrudnione, czyli pracowników lub obowiązkowo oskładkowanych zleceniobiorców.

28.01.2021

WSA: Nie każdy majątek zaspokoi należności wobec ZUS

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek. Wskazywał, że zobowiązana ma samochód i nieruchomość. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach zaznaczył jednak, że nie każdy majątek nadaje się do tego, aby przeprowadzić z niego egzekucję. Należy bowiem rozważyć skuteczność postępowania oraz czy nie dojdzie do ruiny finansowej i życiowej dłużnika.

28.01.2021

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

Emerytury i renty PIT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę ok. 9,5 mln deklaracji podatkowych PIT za 2020 r. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Deklaracje będą wysyłane na przełomie stycznia i lutego – informuje Zakład.

25.01.2021

Co roku coraz więcej będziemy dokładać z podatków do emerytur

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Zgodnie z prognozą ZUS, do końca 2025 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o 800 tys. osób - z 22,79 mln osób na koniec 2020 roku do 21,97 mln. Już w 2021 r. w FUS zabraknie 63 mld złotych. Zdaniem ekspertów oznacza to, że w ciągu pięciu najbliższych lat, z podatków będzie trzeba sfinansować dodatkowo - oprócz składek - ponad 340 mld złotych.

22.01.2021