W piątek, 3 września 2021 r., opublikowana została w Dzienniku Ustaw ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1621), która rozwiązuje problem czerwcowych emerytur. Ale nie wszystkich, bo jak już pisaliśmy, nowe zasady ich ustalania – zgodnie z art. 17 tej ustawy – będą miały zastosowanie wyłącznie do emerytur przyznanych na wniosek zgłoszony po dniu 31 maja 2021 r. lub przyznanych na podstawie art. 24a ustawy zmienianej w art. 3  (czyli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) osobom, które wiek emerytalny ukończyły po dniu 31 maja 2021 r., oraz do rent rodzinnych przyznanych po osobach zmarłych po dniu 31 maja 2021 r. Nowe przepisy nie obejmą natomiast osób, które w latach wcześniejszych przeszły na emeryturę właśnie w czerwcu.

Czytaj również: Waloryzacja emerytur czerwcowych może być korzystniejsza, ale starych krzywd nie naprawi>>

Komu ZUS sam przeliczy emerytury?

Zdaniem Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, dzięki tym przepisom zastosowanie do tych emerytur czerwcowych będą miały dodatkowe waloryzacje kwartalne, które dotąd nie przysługiwały przy ustalaniu emerytury w czerwcu. - Kluczowe jest to, że waloryzacje kwartalne, w szczególności za I kwartał roku, są bardziej korzystne niż waloryzacja roczna – tłumaczy prezes Zakładu.

Jak podkreśla ZUS, ustawa zmienia zasady wyliczania emerytur na stałe, dlatego w przyszłości osoby kończące wiek emerytalny w czerwcu będą mogły bez obaw składać wnioski o świadczenia w tym miesiącu. Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. - Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu (czyli bez wniosku klienta, po rencie z tytułu niezdolności do pracy) – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Zgodnie z ustawą, osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku,  świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

 


Emerytury czerwcowe były problemem od lat

ZUS przypomina, że w poprzednich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby wystąpiły z takim wnioskiem np. w maju lub lipcu. Wyliczenia ZUS wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury.

- Co roku informowaliśmy i doradzaliśmy naszym klientom, aby - jeśli to możliwe - nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. Nasze działania przynosiły efekty, ponieważ swoją decyzję o przechodzeniu na emeryturę w czerwcu przekładało kilkanaście tysięcy osób rocznie – informuje rzeczniczka. W ostatnich dwóch latach (2018-2019) liczba osób przechodzących w czerwcu na emeryturę stanowiła ok. 1 proc. ogółu przyznanych w danym roku emerytur.

Korzystniejsze zasady ustalania emerytur czerwcowych wprowadzono po raz pierwszy w 2020 r., w ramach Tarczy Antykryzysowej, ale dotyczyły tylko osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2020 roku.