Zmiany w egzekucji sądowej - zaproszenie na szkolenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Postępowanie egzekucyjne i współpraca z komornikami sądowymi po wejściu w życie w 2019 r. nowych ustaw komorniczych - to temat szkolenia on-lie, które 14 czerwca przeprowadzi Marcin Świtkowski, doświadczony komornik sądowy z Warszawy.

30.05.2019

Unieważniona umowa o kredyt walutowy to nie zawsze zwycięstwo

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Po ogłoszeniu opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej powróciło pytanie: co dzieje się po unieważnieniu umowy? Odpowiedź zależy od rozstrzygnięcia sądu, a jego wyroki są różne. W najgorszym scenariuszu może się okazać, że konsument musi nagle spłacić pozostałą część kredytu lub rozpocząć kolejne procesy z bankiem.

30.05.2019

Niedobór kadr, nie procedury słabą stroną sądów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Przyczyną niewydolności sądownictwa powszechnego nie jest słabość procedury cywilnej, ale braki kadrowe. Żadne uproszczenie procedur nie usunie tego problemu. Trzeba rozbudowywać kadry, tak jak rozbudowujemy metro, by wszyscy wygodnie i szybko mogli nim jeździć - twierdzi pisze Piotr Jeżółkowski z kancelarii Patpol Legal.

29.05.2019

SN: Nieważna klauzula ubezpieczenia od ognia

Prawo cywilne

Zapisy ogólnych warunków ubezpieczeń, wprowadzające możliwość proporcjonalnego obniżenia odszkodowania z powodu zaniżenia wartości ubezpieczonego mienia są nieważne - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Dlatego, że byłoby to krzywdzące dla ubezpieczonego i nie odpowiadało wpłaconym składkom - dodał sąd.

29.05.2019

SN: Błędy sądu nie mogą obciążyć strony działającej bez pełnomocnika

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ubezpieczony deklarował chęć wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku sądu. W terminie do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, złożył natomiast wniosek o doręczenie odpisu orzeczenia. Sąd okręgowy powinien był wezwać go do sprecyzowania żądania wniosku, skoro ubezpieczony w procesie działał osobiście – orzekł Sąd Najwyższy.

28.05.2019

Rzecznik TSUE dał frankowiczom diabelską alternatywę

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Rzecznik w swojej opinii w sprawie Dziubak dał wybór między upadkiem umowy ze wszystkimi tego konsekwencjami lub utrzymania jej przy życiu razem z nieuczciwym warunkiem. Wyboru ma dokonać kredytobiorca poinformowany przez sąd. Tyle, że taka procedura w polskich realiach, jest obecnie niewykonalna - ocenia Michał Jabłoński, adwokat z kancelarii Dentons.

27.05.2019

Nie kradnij - to sens dyrektywy autorskiej

Prawo cywilne

Dyrektywa autorska, którą zaskarżył polski rząd do TSUE nie zagraża wolności wypowiedzi, zwłaszcza w internecie, gdyż prawo to wmontowane jest od dawna w prawa autorskie i orzecznictwo europejskie - uspakajają prawnicy. - Dyrektywa ma na celu zapewnić godziwą rekompensatę twórcom - podkreślają.

25.05.2019

SN: Parafia zasiedziała budynek z gruntem w złej wierze

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Przeprowadzony remont generalny budynku za pieniądze skarbu państwa nie pozbawił parafii posiadania nieruchomości. Dlatego, że objęcie na pewien czas przez właściciela nie oznaczało objęcia w celu władania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził prawidłowość zasiedzenia ze szkodą dla Poznania.

25.05.2019

Proboszcz odpowiada cywilnie i karnie za prawidłowe prowadzenie interesów parafii

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Proboszcz jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie spraw majątkowych parafii i przed decyzją o sprzedaży ziemi rolnej powinien powołać rzeczoznawcę majątkowego, aby określić rynkową wartość tego gruntu tak, aby osiągnąć z tej transakcji cenę, która byłaby zgodna z interesem parafii - uważa radca prawny Mariusz Łątkowski.

25.05.2019

SA: Kto „czyści” cudze konto bankowe, ten jest bezpodstawnie wzbogacony

Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse

Skoro córka pozyskała z lokaty matki pieniądze, to musi je zwrócić. Powódka nie chciała bowiem przekazać córce swoich oszczędności w formie darowizny. Gdy dowiedziała się ona, że zgromadzone środki zostały wypłacone, była wzburzona. Wola obdarowania musi być zaś wyrażona jednoznacznie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

25.05.2019

Polska skarży do TSUE dyrektywę o prawach autorskich

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich. Według ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego chodzi o artykuł 17 dyrektywy, który "zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści".

24.05.2019

SN: Zawieszenie wspólnika to brak głosu na zgromadzeniu

Prawo cywilne Spółki

Uchwały spółki podjęte bez formalnego zwołania zgromadzenia wspólników są ważne, mimo że kapitał zawieszonego w prawach wspólnika nie był reprezentowany - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Zdaniem SN jest to możliwe gdy chodzi o zabezpieczenie, a wspólnik jest zawieszony w swoich prawach.

24.05.2019

RPO: Za szybkie przedawnienie przy roszczeniach w trybie karnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli ktoś chce w trybie karnym wystąpić o odszkodowanie i zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za niesłuszne skazanie, aresztowanie lub zatrzymanie, to ma to tylko rok. Tymczasem w procedurze cywilnej obowiązuje trzyletni okres przedawnienia podobnych roszczeń.

23.05.2019

Dziecko dziedziczyło długi po ojcu - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną RPO

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Adoptowane dziecko nie dziedziczy po biologicznych rodzicach, jeśli w chwili tzw. otwarcia spadku - czyli śmierci spadkodawcy - orzeczenie o adopcji było już prawomocne. Przez błąd jednego sądu drugi orzekł, że dziecko dziedziczy także długi. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

23.05.2019

Piebiak: Skuteczna mediacja to szybciej rozstrzygane spory

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza kolejnych propozycji zmian legislacyjnych w zakresie mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I dodaje, że chodzi o takie rozwiązania, które w przyszłości pozwolą kierować do niej jeszcze więcej spraw.

23.05.2019

SN: Zasiedzenie służebności w złej wierze, bo bez aktu notarialnego

Prawo cywilne

Wybudowanie urządzeń przesyłowych na gruncie osoby trzeciej za jej zgodą wyrażoną bez zachowania formy aktu notarialnego świadczy o złej wierze posiadacza służebności - tak brzmi uchwała trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W efekcie zasiedzenie nieruchomości przez zakład energetyczny nastąpi dopiero za dwa lata.

23.05.2019

Szybko zmieniony kodeks z licznymi wadami

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Już kilkadziesiąt wad znaleźli eksperci w uchwalonej niedawno przez Sejm i czekającej na przyjęcie przez Senat nowelizacji kodeksu karnego. To efekt stanowienia prawa na łeb na szyję, bez analiz i konsultacji, nawet bez solidnej pracy w komisjach sejmowych. Bo było polityczne zapotrzebowanie na szybką reakcję na głośne wydarzenie.

22.05.2019

Nie warto pozbawiać się szansy na wznowienie postępowania po orzeczeniu TSUE

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Coraz głośniej mówi się, że dopuszczalne będzie wznowienie sprawy cywilnej po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie frankowej, mimo braku wyraźniej podstawy prawnej. Jest to możliwe w bliźniaczej procedurze sądowoadministracyjnej. Do składania takich wniosków zachęca radca prawny Damian Nartowski

22.05.2019

SA: Ze skargą na przewlekłość postępowania nie należy zwlekać

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Gdy postępowanie sądowe zakończy się prawomocnie, to strona nie może już złożyć skutecznej skargi na przewlekłość postępowania. Badanie tego czy proces jest prowadzony opieszale jest zastrzeżony jedynie dla spraw będących w toku. W orzecznictwie uznaje się, że nie można przywrócić terminu do złożenia skargi - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu.

21.05.2019