Zmienia się charakter sporów o granice twórczości artystycznej

Prawo cywilne

Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.

29.03.2019

Nagrody Przeglądu Sądowego za książki o procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Doktorzy habilitowani Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku. Nagrodę specjalną otrzymał Michał Piotr Ziemiak.

28.03.2019

SN: Tłumacz nie może decydować o sensie dyrektywy unijnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dla stwierdzenia bezprawności działaniań przedsiębiorcy naruszających zbiorowe interesy konsumentów bez znaczenia jest jego wina i nawet świadomość czy nieświadomość łamania przepisów - orzekł Sąd Najwyższy. Spór dotyczył interpretacji dyrektywy źle przetłumaczonej na język polski.

27.03.2019

MIiR: Rzeczoznawcy potrzebują standardów zawodowych

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Rozbieżne podejście rzeczoznawców oraz brak jednolitych wskazówek metodycznych to przyczyna diametralnych różnic w wycenie nieruchomości, a błędy dotykają wszystkich - zarówno osoby prywatne jak i jednostki sektora finansów publicznych - tak Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uzasadnia projekt nowego standardu zawodowego.

25.03.2019

Dyrektywa autorska pozwoli na memy i linki, ale rząd jest przeciwny

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Już w najbliższy wtorek 26 marca Parlament Europejski będzie głosował nad dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Rząd polski zachęci swoich europosłów, by głosowali przeciwko, gdyż, jak twierdzi wiceminister kultury - Paweł Lewandowski - zagraża ona wolności internetu.

22.03.2019

SN ocenia, czy przegląd prasy jest utworem chronionym prawem autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Wydawnictwa "Infor" Sp. z o.o., Sąd Najwyższy na rozprawie 21 marca br. powziął wątpliwość, czy można bezpłatnie korzystać ze skanów całych artykułów z gazety pod szyldem przeglądów prasy. Polskie sądy orzekły, że tak, ale przeczy temu dyrektywa unijna i orzeczenia TSUE.

22.03.2019

Dyrektywa autorska korzystniejsza dla twórców niż serwisów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Wszystko wskazuje na to, że przygotowywana na forum Unii Europejskiej nowa dyrektywa o ochronie praw autorskich w internecie będzie korzystna dla właścicieli treści, szczególnie producentów i wydawców, a trudna dla podmiotów prowadzących serwisy internetowe - twierdzi Paweł Lipski, partner w zespole własności intelektualnej warszawskiego biura Bird & Bird.

20.03.2019

Sukcesja spółek będzie łatwiejsza, zachowek mniej groźny

Prawo cywilne Spółki

Ministerstwo przedsiębiorczości przygotowało zmiany ułatwiające sukcesję firm. Pozwolą one prowadzić spółkę po śmierci jednego z udziałowców, zrzec się zachowku lub rozłożyć jego zapłatę na raty, a także przekazać udziały w spółce osobowej zapisem windykacyjnym. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry kierunek.

20.03.2019

Kolejny ważny wyrok TSUE w sprawie frankowiczów i unieważnienia umowy

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Konsument nie musi być związany nieuczciwą klauzulą. Umowa, którą ją zawiera, może być unieważniona w całości, o ile bez niej nie może dalej obowiązywać. Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie węgierskiego frankowicza.

18.03.2019

SN: Nadużycie pełnomocnictwa powoduje, że umowa jest nieważna

Prawo cywilne

Podstawową zasadą pełnomocnictwa jest zaufanie, a więc działanie pełnomocnika nie może godzić w interesy mocodawców - orzekł Sąd Najwyższy. W wyroku z 14 marca 2019 roku SN potwierdził, że umowa sprzedaży spadku jest nieważna, gdyż jej zapisy naruszały zasady współżycia społecznego i interes spadkobierców.

18.03.2019

Spór współwłaścicieli bez wpływu na legalizację kominka

Prawo cywilne Budownictwo

Współwłaściciele nie byli zgodni, co do legalizacji kominka. Rozpoznający sprawę WSA w Krakowie uznał, że kwestia ta nie miała znaczenia, ponieważ jest przesunięta w całości do postępowania cywilnego. Wynika z tego, że roboty budowlane mogą być zgodne z prawem z punktu widzenia prawa administracyjnego, co nie oznacza, że jednocześnie nie naruszają praw współwłaścicieli.

17.03.2019

Rząd chce złagodzić przepisy o obrocie ziemią

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy przewiduje złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne.

12.03.2019

SN: Brak wpisu do KRS nie zwalnia prezesa z odpowiedzialności

Prawo cywilne Spółki

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki spoczywa na rzeczywistych członkach zarządu, niezależnie od wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym - orzekł Sąd Najwyższy. Jeśli inne nazwisko prezesa figuruje w rejestrze, a inne w podjętych uchwałach, to liczą się uchwały o powołaniu - dodał.

12.03.2019

SA: Konkubent remontujący dom partnerki ma prawo do rozliczenia nakładów

Prawo cywilne Domowe finanse

Powód nieodpłatnie brał udział w pracach remontowych swojej konkubiny. Później jednak rozstali się. Pozwana jest bezpodstawnie wzbogacona kosztem powoda w takim zakresie, w jakim zaoszczędziła sobie wydatków na ekipę remontową - uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

12.03.2019

Egzamin komorniczy z egzekucji środków pieniężnych

Prawo cywilne Prawnicy

Zakończyły się egzaminy komornicze. Według nieoficjalnych danych, do egzaminu przystąpiło 150 zdających, a zatem 99 procent spośród 152 osób, które zostały dopuszczone. Oficjalne dane ze sprawdzianu będą znane na początku kwietnia.

11.03.2019

Pytania do SN - na posiedzeniu jawnym: Dane hejterów objęte tajemnicą

Prawo cywilne Prawo gospodarcze RODO

Sąd Najwyższy nie odpowiada na pytania sądów powszechnych w ważnych i trudnych kwestiach prawnych z powodu procedowania przez sądy pytające na posiedzeniu niejawnym. Skoro jawna jest rozprawa, to i treść pytania powinna być sformułowana na posiedzeniu jawnym. Jeśli tego warunku sąd nie spełnia - wniosek jest odrzucony.

11.03.2019