TK sprawę odmowy wykonania usługi rozpatrzy bez sędziego Wyrembaka

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sędzia Jarosław Wyrembak nie znajdzie się w składzie orzekającym w sprawie zgodności z konstytucją karania za odmowę usługi ze względu na światopogląd. Powodem jest jego opinia, jeszcze jako pracownika Biura Analiz Sejmowych, w której wyraziście przedstawił swój stosunek do problemu.

12.04.2019

SN: Newsweek ma opublikować sprostowanie senatora Biereckiego

Prawo cywilne

Jeśli liczymy objętość sprostowania prasowego, to bierzemy pod uwagę tylko meritum, a nie wymienianie autorów, tytułu publikacji i numeru gazety - orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną redaktora naczelnego "Newsweeka", który odmawiał publikacji sprostowania tekstu o SKOK-ach.

12.04.2019

SN: Dobra wiara przy wpisie do księgi wieczystej

Prawo cywilne

Dla oceny dobrej lub złej wiary osoby, na rzecz której nastąpiło ustanowienie albo przeniesienie prawa użytkowania wieczystego, rozstrzygająca jest chwila złożenia wniosku o wpis tego prawa do księgi wieczystej - stwierdza uchwała Sądu Najwyższego.

12.04.2019

Prof. Ereciński: Szczególna zdolność sądowa wyzwaniem dla orzecznictwa

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przybywa podmiotów posiadających szczególną zdolność sądową, co utrudnia stosowanie tej instytucji - twierdzi prof. Tadeusz Ereciński. Ale jako pozytywny przykład podaje uchwałę Sądu Najwyższego, na podstawie której w sporach prasowych pozywany jest redaktor naczelny jako funkcja, a nie konkretna osoba.

11.04.2019

SN: Sędzia frankowicz może orzekać w sprawie frankowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Po raz pierwszy Sąd Najwyższy jasno wskazał, że sędziowie, którzy mają kredyty frankowe, nie muszą wyłączać się od orzekania w takich sprawach. Jednocześnie uchylił wyrok korzystny dla kredytobiorcy. Ale wypowiedział się wprost o skutkach niedozwolonej klauzuli w umowie.

10.04.2019

Komputer pomoże zastosować przepisy, ale prawnika nie zastąpi

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy

Sztuczna inteligencja pomoże prawnikowi przeanalizować sprawę i zaplanować strategię postępowania. Jak jednak zapewnia Kamil Stępniak, doktorant w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który pracuje nad takim systemem, prawnicze, abstrakcyjne myślenie zawsze będzie w cenie. Programy mają jedynie ułatwiać prawnikom pracę.

10.04.2019

SA: Nutridrinki nie pomagają na urazy kręgosłupa

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Powódka uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w którym doznała urazu kręgosłupa. Przed sądem domagała się przyznania jej odszkodowania obejmującego zwrot poniesionych wydatków na leczenie. Część z przedstawionych wydatków nie mogła być rozliczona przez pozwanego, gdyż nie miały one związku z doznanym urazem - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

09.04.2019

SA rozstrzygnie, czy pomoc sędziego SN przy pisaniu skargi to korupcja i nadużycie władzy

Prawo cywilne Prawnicy

Sprawa jest precedensowa - sędzia SN pozywa redaktora naczelnego za publikację prasową. Dopiero 3 czerwca br. Sąd Apelacyjny po dopuszczeniu dowodu z programu telewizyjnego, rozstrzygnie, czy doszło do naruszenia dóbr osobistych sędziego, posądzonego o płatną protekcję i nadużycie władzy. A jeśli tak, to czy pozwany działał bezprawnie?

08.04.2019

Sąd: Popieranie pozwu po zawarciu ugody pozasądowej? To się nie opłaca

Prawo cywilne Rynek i konsument

Powód procesował się z SKOK o odszkodowanie. W toku procesu przyjął od pozwanej część żądanej kwoty i zrzekł się powództwa. Później jednak powód domagał się przed sądem przyznania całości żądanej kwoty. W takiej sytuacji jego żądanie należało uznać za niezasadne - orzekł Sąd Rejonowy w Gdyni.

08.04.2019

Minister osądza sędziego - będzie pozew

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeżeli ktoś potrafi w sposób tak bezczelny, w sposób zuchwały, bez zmrużenia oka okłamywać wszystkich wokół, to w sposób całkowity dyskwalifikuje go jako człowieka, który posiadałby pewne elementarne zdolności moralne do tego, by być sędzią - powiedział Zbigniew Ziobro o Wojciechu Łączewskim.

05.04.2019

Sąd: Parafa to jeszcze nie podpis

Prawo cywilne

Wierzyciel nie podpisał w sposób prawidłowy wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. W takim przypadku sąd powinien wezwać go do uzupełnienia braku formalnego pisma. Brak podpisu uniemożliwia bowiem nadanie biegu sprawie - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

05.04.2019

Uczestnik postępowania nieprocesowego wyzwaniem dla sędziów

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Status i miejsce uczestnika postępowania nieprocesowego to jeden z najczęściej występujących problemów w polskich sądach, szczególnie rejonowych - twierdzi dr hab. Piotr Rylski z Uniwersytetu Warszawskiego, który właśnie został nagrodzony za praktyczną książkę na ten temat.

03.04.2019

SN: Przejęcie długu nie powoduje wygaśnięcia zabezpieczenia

Prawo cywilne

Hipoteka ustanowiona przez dłużnika na użytkowaniu wieczystym nie wygasa z chwilą przejęcia długu, gdy użytkowanie wieczyste zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej według art. 525 kodeksu cywilnego - brzmi uchwała Sądu Najwyższego, która została podjęta w Izbie Cywilnej.

01.04.2019

Gmina odpowiada za wypadek, bo źle oznakowała niebezpieczny łuk drogi

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Brak oświetlenia, nieprawidłowa geometra łuku drogi a przede wszystkim złe oznakowanie miejsca niebezpiecznego spowodowały, że gmina odpowiada ze wypadek motocyklisty. Nadmierna prędkość kierującego była współprzyczyną - potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.

30.03.2019

Strasburg: Za niskie zadośćuczynienie za śmierć w izbie wytrzeźwień

Prawo karne Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.

29.03.2019

SN: Podział majątku małżonków z pominięciem obciążenia hipotecznego

Prawo cywilne

W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków - ustala jej wartość, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.

29.03.2019

Zmienia się charakter sporów o granice twórczości artystycznej

Prawo cywilne

Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.

29.03.2019

Nagrody Przeglądu Sądowego za książki o procedurze cywilnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Doktorzy habilitowani Piotr Rylski i Tadeusz Zembrzuski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zostali nagrodzeni za książki prawnicze najbardziej przydatne dla praktyki wymiaru sprawiedliwości w 2017 roku. Nagrodę specjalną otrzymał Michał Piotr Ziemiak.

28.03.2019