Strasburg: Komisja od "afery Rywina" mogła wymienić b. prezesa TVP

Prawo cywilne

Europejski Trybunał Praw Człowieka decyzją z 23 kwietnia 2019 r. uznał niedopuszczalność skargi byłego prezesa zarządu TVP Roberta Kwiatkowskiego w związku z rzekomym naruszeniem jego dóbr osobistych w sprawozdaniu sejmowej komisji śledczej w "sprawie Rywina".

20.05.2019

Sąd: Nie każdy znak graficzny to podpis

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Każdy wniosek skierowany do sądu należy podpisać. O ile podpisać można się samym nazwiskiem lub jego skróconą formą, to jednak nie można poprzestać na uczynieniu na piśmie znaku, który nawet nie stanowi parafy. Gdy brak jest właściwego podpisu, sprawie nie można nadać biegu - orzekł Sąd Okręgowy w Gliwicach.

20.05.2019

Rada Legislacyjna: Walka z lichwą, nie oznacza udzielania kredytów osobom niewypłacalnym

Prawo cywilne Rynek i konsument

Rządowy projekt ustawy zwalczającej lichwę zmierza do osiągnięcia pożądanych celów, ale ma wiele wad i błędów - stwierdzili eksperci Rady Legislacyjnej. Zauważają, że projekt dopuszcza udzielanie kredytów osobom niewypłacalnym. Według autorów opinii poprawić też należy m.in. przepisy o zamkniętym katalogu kosztów pozaodsetkowych.

20.05.2019

W prawie kościelnym ofiara jest tylko świadkiem

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W karnym procesie kanonicznym ofiara molestowania nie ma statusu strony, nie może więc składać wniosków dowodowych. Ale kuria ma obowiązek powiadomienia organów ścigania o takim przestępstwie - mówi ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kanonista, konsultor rady prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

18.05.2019

SN: Polisolokata działała na szkodę ubezpieczonego klienta

Prawo cywilne Rynek i konsument Ubezpieczenia

W momencie powstania zobowiązania, treść stosunku zobowiązaniowego powinna być określona, albo co najmniej znane powinny być obiektywne kryteria, pozwalające określić w przyszłości treść świadczenia - uważa Sąd Okręgowy, a Sąd Najwyższy uznał, że ta konkluzja jest słuszna.

18.05.2019

Strasburg: Państwo i Kościół odpowiadają za czyny księdza-pedofila

Prawo cywilne Szkoła i uczeń

Bez autorytetu, jakim ciszy się Kościół, wieloletnie ukrywanie pedofilii nie byłoby możliwe. Zwolnienie tej instytucji z odpowiedzialności cywilnej względem ofiar byłoby więc głęboko nieetyczne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - wynika z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

17.05.2019

Po wyroku TSUE sądy będą musiały zmienić część orzeczeń w sprawie kredytów we frankach

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Skoro sąd nie może uzupełnić luki w umowie po usunięciu z niej niedozwolonej klauzuli, to nie może też zlecać biegłym ustalenia kursu rynkowego, tzw. kursu sprawiedliwego. Te opinie są zbędne. Ale gdy zapadł wyrok, w którym sąd pozwolił sobie na uzupełnienie umowy, to takie rozstrzygnięcie powinno być zmienione - twierdzi radca prawny Tomasz Konieczny.

16.05.2019

Bezprawne klauzule powinny skutkować unieważnieniem umowy o kredyt denominowany

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe

Eliminacja postanowień dotyczących przeliczeń walutowych w umowach o kredyt denominowany powoduje, że niemożliwe jest obliczenie kwoty w złotych, którą bank zobowiązał się oddać do dyspozycji kredytobiorcy. To powinno powodować nieważność umowy. Inaczej będzie w przypadku umów o kredyt indeksowany – mówi Marcin Szymański

15.05.2019

NIK: Restrykcyjna ustawa zahamowała obrót ziemią

Prawo cywilne Budownictwo

Zmiany w przepisach o obrocie gruntami rolnymi spowodowały zmniejszenie liczby transakcji sprzedaży, zahamowały tempo wzrostu cen ziemi oraz doprowadziły do obniżenia wysokości czynszu dzierżawnego gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - wynika z raportu NIK. Według jego autorów czekająca na podpis prezydenta nowelizacja może odwrócić te trendy.

15.05.2019

Opinia rzecznika TSUE korzystna dla frankowiczów

Prawo cywilne Finanse Kredyty frankowe

Sąd nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonego postanowienia, ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, bo będzie to korzystniejsze dla kredytobiorcy. To konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego lepsze. Tak uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE.

14.05.2019

Nie będzie rozmów z Izraelem o zwrocie mienia

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że odwołało wizytę grupy izraelskich urzędników, ponieważ dokonana w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmiana składu delegacji mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia ofiar Holokaustu.

13.05.2019

Zegarek Mega czy Omega - renomowany znak chroniony także w internecie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przy towarowym znaku renomowanym obowiązuje niższy stopień podobieństwa - orzekł Sąd Najwyższy. - Omega to jest znak renomowany, a podobieństwo do innych znaków należy rozpatrywać nie tylko w warstwie znaczeniowej, ale także - wizualnej i fonetycznej. W tym używanej w domenie internetowej - uznał SN.

13.05.2019

SN: Nadużycie prawa przez profesora AGH, który katastrofę potraktował jak blef

Prawo cywilne Szkolnictwo wyższe

Dochodzenie roszczeń z tytułu naruszenia dóbr osobistych jest nadużyciem prawa przez naukowca, który potraktował katastrofę smoleńską w kategoriach gry - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy. - Uczelnia popełniła błędy proceduralne przy zawieszeniu profesora w czynnościach, ale są to uchybienia niewspółmierne w stosunku do wagi jego wypowiedzi - stwierdził SN.

09.05.2019

SN: Skarga nadzwyczajna uwzględniona - milion złotych odsetek to błąd sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego uznała, że do 31 grudnia 2015 roku nie było dopuszczalne zastosowanie odsetek wyższych niż odsetki maksymalne. A sąd, który przyjął odsetki umowne w wysokości dwóch procent dziennie popełnił błąd - dodał SN w orzeczeniu z 8 maja br.

09.05.2019

Ukarany przez pomyłkę kierowca jednak dostanie odszkodowanie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Policja

Starosta odebrał kierowcy prawo jazdy bo sąd skazał go za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Była to pomyłka, więc sąd przyznał kierowcy odszkodowanie, co zaskarżyła Prokuratoria Generalna. Jednak sąd apelacyjny oddalił tę apelację uznając, że tę pomyłkę organy ścigania powinny od razu wykryć i naprawić jej skutki. 

08.05.2019

Umowa zawarta podstępem - klasyka nieuczciwej praktyki rynkowej

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Telekomunikacja Polska Dzień Dobry; Dzień dobry, tu Twoja Telekomunikacja; Dzień dobry, tu Polska Telefonia Stacjonarna; Dzień dobry, Dzwonię z gazowni… Tak rozpoczynają się często rozmowy telefoniczne z konsumentami, zmierzające do podstępnego zawarcia z nimi umowy. O sposobach chronienia się przed tym pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

07.05.2019

Czy ubezpieczyciel zwróci koszty opieki przez członka rodziny?

Prawo cywilne Finanse

Nie wszyscy ubezpieczyciele, i nie wszystkie sądy uważają, że należy się odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym. Zdaniem Rzecznika Finansowego tak nie powinno być. Dlatego na wniosek Aleksandry Wiktorow rozbieżności w orzecznictwie ma rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

06.05.2019

Kaczyński: Nam są winni za II wojnę, my nic nikomu

Prawo cywilne Administracja publiczna

W związku z II wojną światową są zobowiązania finansowe, ale wobec Polski i Polaków. To nam niektórzy na zachód od naszych granic są winni setki miliardów euro czy dolarów, może więcej niż bilion, a nie my; my nie jesteśmy nikomu nic winni - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

06.05.2019

Ubezwłasnowolnienie wymaga zmian, ale prace idą wolno

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna zapowiada zastąpienie instytucji ubezwłasnowolnienia innymi formami opieki nad osobą dorosłą. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie systemu zindywidualizowanego wspierania podejmowania decyzji przez osoby obecnie ubezwłasnowolnione - uważa rzecznik praw obywatelskich

04.05.2019

Niekorzystną umowę lepiej zerwać, ale uwaga na konsekwencje

Prawo cywilne Rynek i konsument

Nieuczciwe praktyki rynkowe przedsiębiorców stawiają konsumentów w sytuacji, w której albo mogą realizować niekorzystną dla siebie umowę zawartą w wyniku wprowadzenia w błąd, albo podjąć próbę zakończenia takiego stosunku prawnego - pisze Małgorzata Miś, prezes Stowarzyszenia Aquila.

01.05.2019