Prawo.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że wyrok skazujący za wypowiedź, w której skarżąca sugerowała pedofilne skłonności u islamskiego proroka Mahometa, nie stanowił naruszenia prawa do wolności wyrażania opinii skarżącej.
Katarzyna Warecka
21.11.2018
Prawo karne
Nie przyczynia się do powstania szkody dwulatek, który ulega wypadkowi, jako pasażer pojazdu prowadzonego przez swojego nietrzeźwego ojca. W takiej sytuacji nie można również żądać zmniejszenia odszkodowania powołując się na zawiniony przez rodziców brak należytego nadzoru. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie.
Marek Sondej
21.11.2018
Prawo cywilne
Sprawa dotyczy adoptowanej dziewczynki, która ma odziedziczyć długi po biologicznym ojcu - ustaliło Prawo.pl. W ocenie RPO to efekt błędu sądu rejonowego, który jako bezprzedmiotowy oddalił wniosek matki adopcyjnej o odrzucenie spadku. Rzecznik wniósł skargę - bo jak uzasadnił - to jedyna szansa, by uchronić dziecko przed komornikiem.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2018
Prawo cywilne
Dla oceny dorobku naukowego kandydata na profesora potrzeba wziąć pod uwagę wszystkie publikacje, badania i wykłady przeprowadzone przed i po habilitacji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił przy tym wyrok i decyzję wcześniejszą z powodu nieścisłości w liczbie prac naukowych i braku recenzji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.11.2018
Szkolnictwo wyższe
Widzę potrzebę doregulowania przepisów krajowych do potrzeb RODO. Szczególnie, jeśli chodzi o pracę kuratorów. Dziś mają oni problemy z uzyskaniem informacji od instytucji zobowiązanych do współpracy z nimi – mówi sędzia Jacek Saramaga prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu.
Robert Horbaczewski
21.11.2018
Wymiar sprawiedliwości RODO
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych (CUS), które mają być jednostkami organizacyjnymi gmin i zarazem nowymi instytucjami lokalnej polityki społecznej.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Kolejny sąd administracyjny - tym razem we Wrocławiu - stwierdził nieważność części uchwały tamtejszej rady miejskiej dotyczącej opłat za holowanie i przechowywanie aut na parkingach strzeżonych. Śledczy podnosili, że są one zbyt wysokie i nie uwzględniają rzeczywistych kosztów.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2018
Prawo cywilne
Pozwana dentystka pozostawiła w zębie pacjentki ułamany fragment narzędzia. Nie odpowiada za to, gdyż mieściło się to w ryzyku związanym z leczeniem. Jednak za nieuprzedzenie o możliwości takiego powikłania, lekarka zapłaci zadośćuczynienie i pisemnie przeprosi powódkę - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
20.11.2018
Gdy w trakcie postępowania upadłościowego wytoczonego przez upadłego przystępuje do niego syndyk, to może domagać się zasądzenia świadczenia na swoją rzecz - orzekł Sąd Najwyższy. Upadły nie jest stroną, bo nie zarządza swoim majątkiem.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2018
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Nie ma bardziej atrakcyjnej dziedziny prawa niż prawo autorskie, które daje możliwość obcowania także ze sztuką i z twórcami - mówi prof. Ryszard Markiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że specyfiką tego prawa jest ciągłe poszukiwanie równowagi z przemianami społecznymi, kulturowymi i technologicznymi.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Prawo cywilne
Jeszcze w grudniu Ministerstwo Sprawiedliwości chce skierować do konsultacji publicznych i międzyresortowych projekt zmian dotyczących kuratorów sądowych. Regulacja ma rozwiązać problemy związane z obsługą biurową, różnicą w etatach i uregulować kwestie dotyczące delegowania.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Działające od siedmiu lat komisje ds. błędów medycznych miały szybko stwierdzać, że doszło do błędu i pacjent lub spadkobiercy mieli otrzymać odszkodowanie. To miało odciążyć sądy, ale tak się jednak nie stało. O zmianę przepisów, by usprawnić proces orzekania o zdarzeniach medycznych, do ministra zdrowia zaapelował Rzecznik Praw Pacjenta. Zmiany popierają także przewodniczący i członkowie wojewódzkich komisji.  
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
20.11.2018
Opieka zdrowotna
Dzieci pochodzące ze związków jednopłciowych, które urodziły się za granicą, znajdują się w Polsce w próżni prawnej, faktycznie są bezpaństwowcami. Ale dzięki dwóm niedawnym wyrokom NSA jest szansa, że ich status prawny zostanie uporządkowany - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która reprezentowała w tych sprawach Rzecznika Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
20.11.2018
Administracja publiczna
Nie będzie obowiązku przenoszenia matematyki i fizyki na wcześniejsze godziny lekcyjne. MEN wycofało się z pomysłu wprowadzenia takiego przepisu. Nowe rozporządzenie zobowiąże natomiast wszystkich pracowników szkoły do odbycia kursów udzielania pierwszej pomocy.
Monika Sewastianowicz
20.11.2018
Kadry w oświacie Szkoła i uczeń
Zdaniem Rzecznika Finansowego ubezpieczyciel, który zaniżył wypłatę z OC komunikacyjnego powinien...
Jolanta Ojczyk
19.11.2018
Prawo cywilne Finanse
Utworzenie Izby Dyscyplinarnej w ramach struktury organizacyjnej Sądu Najwyższego spowodowało zwiększenie zainteresowania opinii publicznej odpowiedzialnością prawną osób wykonujących zawody zaufania publicznego.
Mateusz Woiński
19.11.2018
Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.
Paulina Zawadzka-Filipczyk
19.11.2018
Emerytury i renty Prawo pracy
Dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2018
Prawo gospodarcze
Resort sprawiedliwości nie widzi konieczności zmian w zakresie dostępu do adwokata i ocenia, że polskie przepisy spełniają międzynarodowe standardy. Luki uderzające w prawa człowieka dostrzegają jednak RPO i prawnicy. Adwokaci przygotowują projekt zakładający możliwość skorzystania z ich pomocy na każdym etapie - prace mają zakończyć się w grudniu.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2018
Wymiar sprawiedliwości
Do podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży firmy zalicza się także dodatnią wartość, czyli tzw. goodwill - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Anna Olbrych
19.11.2018
Prawo gospodarcze
Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie w sprawie sytuacji rodziców i dzieci z niepełnosprawnościami, zostali laureatami VII Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy, prawnika zasłużonego dla obrony praw człowieka.
Robert Horbaczewski
18.11.2018
Organizatorzy protestów StopACTA2 zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o sprzeciw w sprawie "Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym" i podjęcie starań o odrzucenie jej w kolejnej rundzie negocjacji. 
Krzysztof Sobczak
18.11.2018
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Minister sprawiedliwości zwrócił się do prezesów sądów apelacyjnych w Krakowie i Katowicach z prośbą o ograniczenie do niezbędnego minimum konwojów podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach. MSWiA chciało znaczenie więcej - zwróciło się do resortu także o ograniczenie przepustek, nie tylko z zakładów karnych ale też poprawczych.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2018
Wymiar sprawiedliwości Policja
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o umowach międzynarodowych. Celem nowelizacji ma być wprowadzenie pojęcia „utraty mocy obowiązującej umowy międzynarodowej", które obecnie w ustawie nie występuje.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Zdaniem Rady Legislacyjnej ustalenie maksymalnej wysokości stawek opłat za gospodarowanie odpadami jedynie wobec właścicieli nieruchomości z domkami letniskowymi lub wykorzystywanych na cele wypoczynkowe jest niezgodne z Konstytucją - oceniła Rada projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Środowisko
Sąd Najwyższy rozstrzygnie w składzie siedmiu sędziów kwestię, w jakim zakresie upadłość powinna objąć cały majątek małżonków. Czy objęcie postępowaniem upadłościowym majątku obojga nie będzie pokrzywdzeniem jednego z nich, który o długach nie wiedział, a zostaje z niczym?
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Prawo cywilne
Latem przyszłego roku powinien być gotowy projekt zmian w zasadach etycznych dla adwokatów. Czy będzie nowelizacją obecnie obowiązującego kodeksu, czy nową kodyfikacją, jeszcze nie wiadomo. Ma jednak - w odróżnieniu od obecnego - odnosić się bezpośrednio do zachowań prawników, a zasady dotyczące prowadzenia kancelarii zostaną z niego usunięte.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2018
Prawnicy
Nie wystarczy dowieść błędu lekarza w błędnym określeniu wieku ciąży, by domagać się odszkodowania...
Marek Sondej
17.11.2018
Opieka zdrowotna
Osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego na podstawie umowy użyczenia, zawartej z najemcą lokalu bez zgody wynajmującego, jest lokatorem - orzekł Sąd Najwyższy. Konsekwencją tej uchwały jest obowiązek gminy przydzielenia takiemu podnajemcy lokalu socjalnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.11.2018
Prawo cywilne Administracja publiczna
W przyszłym roku osoby fizyczne, które zarobią ponad milion złotych zapłacą daninę solidarnościową w wysokości 4 procent podstawy jej obliczenia, którą stanowić będzie nadwyżka ponad te sumę dochodów.
Krzysztof Sobczak
16.11.2018
Domowe finanse PIT