Prawo.pl
Dokument rozwodowy sporządzony przez urzędnika stanu cywilnego w państwie członkowskim, który zawiera porozumienie w sprawie rozwodu zawarte przez małżonków i potwierdzone przez nich przed tym urzędnikiem zgodnie z uregulowaniami tego państwa, stanowi „orzeczenie” w rozumieniu rozporządzenia Bruksela II bis - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Prawo rodzinne Prawo europejskie
Dostawca usług płatniczych, czyli np. bank, ma obowiązek niezwłocznie zwrócić płatnikowi kwotę transakcji, jeżeli została dokonana bez jego zgody. Dopuszczalne wyjątki to uzasadnione podejrzenie próby oszustwa ze strony płatnika oraz zgłoszenie po upływie 13 miesięcy od transakcji. Takie zasady ogłosił właśnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Syndyk masy upadłości Idea Bank S.A. pozwał LC Corp B.V., spółkę Leszka Czarneckiego z siedzibą w Amsterdamie, w trybie skargi pauliańskiej. Wartość sporu to blisko pół miliarda złotych, a sprawa dotyczy wyprowadzenia z upadłego Idea Bank S.A. aktywów w postaci akcji spółki zależnej - IDEA Getin Leasing S.A.
Katarzyna Buczkiewicz
16.11.2022
Prawo cywilne Finanse
Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków gromadzonych w tym programie. Jeśli jednak wycofa je przed osiągnięciem 60. roku życia, co do zasady będzie się to wiązać z pomniejszeniami. Chyba że zwrot będzie dotyczył środków przypadających po zmarłym uczestniku PPK lub otrzymanych w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.
Joanna Gawęda
16.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty PPK
Okazjonalna praca zdalna będzie odpowiednikiem dzisiejszej pracy z domu, czyli home-office, (HO), która już jest traktowana jako forma benefitu przysługującego pracownikom. Natomiast docelowo będzie to uprawnienie pracownicze wynikające bezpośrednio z nowych przepisów wdrożonych do Kodeksu Pracy – pisze Hubert Kowalski z firmy doradczej zajmującej się planowaniem czasu pracy.
Hubert Kowalski
16.11.2022
Prawo pracy
Od 16 listopada 2022 r. obowiązuje Akt o Usługach Cyfrowych, ale większość jego przepisów wejdzie w życie w pierwszym kwartale 2024 r., dając tym samym czas dostawcom usług pośrednich w internecie na przygotowanie się do nowych regulacji. AUC dotyczy bowiem dostawców usług pośrednich oraz ich odpowiedzialności za rozpowszechniane treści.
Agata Witkowska
16.11.2022
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

Już wkrótce pozwolenia na budowę tylko cyfrowe - budzi to protest rynku

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii proponuje, by całkowicie zrezygnować z tradycyjnej formy załatwiania formalności budowlanych, czyli papierowej. Dozwolona ma być jedynie forma cyfrowa. Nikomu jednak taki pomysł się nie podoba. Pozbawiłby bowiem miliony Polaków możliwości legalnej budowy. Nie są też do tego przygotowane urzędy. Resort nie chce się jednak wycofać ze swojego pomysłu.
Renata Krupa-Dąbrowska
16.11.2022
Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie
Propozycja zorganizowania okrągłego stołu, którego celem byłoby wypracowanie rozwiązań zmierzających do wyjścia z obecnego kryzysu w wymiarze sprawiedliwości brzmi interesująco, ale nie bardzo wierzę w jej powodzenie – mówi dr Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną. I zastanawia się, czy jest ktoś cieszący się powszechnym zaufaniem, kto mógłby moderować takie prace.
Krzysztof Sobczak
16.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Polskie władze analizują czy po eksplozji w powiecie hrubieszowskim, w której zginęły dwie osoby, są przesłanki do uruchomienia procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Takie konsultacje odbyły się m.in. w lutym br., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i oświadczeniem Władimira Putina o rozpoczęciu "operacji specjalnej w Donbasie".
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
15.11.2022
Administracja publiczna

Nowa ustawa ma uregulować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Polskie prawo ma być dostosowane do unijnych regulacji ustanowionych w Europejskim kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy będą kompleksowo obejmować funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w naszym kraju. Wprowadzona zostanie także możliwość otrzymania przez abonentów prepaid zwrotu pozostałych na koncie środków z doładowań, w przypadku wygaśnięcia ważności konta.
Krzysztof Sobczak
15.11.2022
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze

FPP: Dobrowolny ZUS to zły pomysł - grozi zdemolowaniem systemu emerytalnego

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Federacja Przedsiębiorców Polskich stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce dobrowolności w podleganiu ubezpieczeniu emerytalnemu przez przedsiębiorców. Stanowiłoby to zaprzeczenie fundamentalnej zasady ubezpieczeń społecznych - powszechności. Jeśli ta zasada zostanie złamana, nastąpi masowe tworzenie fikcyjnych działalności gospodarczych, założonych jedynie dla uniknięcia płacenia składek.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, zajmującego się wspieraniem rozwoju języka polskiego za granicą – poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Administracja publiczna
Problem przedłużających się procesów scaleniowych ma rozwiązać ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów, którą 14 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda.
Robert Horbaczewski
15.11.2022
Samorząd terytorialny
Według Komendanta Stołecznego Policji demonstracja „Przeciw faszyzmowi" z 15 sierpnia 2022 r. nie była „zgromadzeniem spontanicznym", bo jej uczestnicy „nawoływali się do gromadzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych”. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich wcześniejsze komunikowanie się uczestników zgromadzenia publicznego nie może przesądzać, że nie ma ono charakteru spontanicznego.
Krzysztof Sobczak
15.11.2022
Policja
Zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę - twierdzą zgodnie eksperci. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym w obliczu starzejącego się społeczeństwa polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia.
Grażyna J. Leśniak
15.11.2022
Rynek Prawo pracy

NSA: Przyznawanie świadczeń pielęgnacyjnych dla innych osób niż spokrewnione w I stopniu, uzależnione od orzeczenia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu, jest legitymowanie się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka albo rodziców - orzekł w uchwale 14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
15.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepełnosprawność
Ogromne braki kadrowe wśród lekarzy powodują, że pogarsza się dostępność do świadczeń, coraz dłużej trzeba czekać na wizytę albo szukać pomocy medycznej w odległej często miejscowości. Efektem zaniedbania problemów systemu opieki zdrowotnej jest też praktyczna prywatyzacja świadczeń. Lekarze odchodzą z nieprzyjaznego i przeciążonego publicznego systemu do udzielania usług prywatnych.
Józef Kielar
15.11.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Lokalizacja przetwarzanych danych ważna dla ich bezpieczeństwa

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO
Aż 73 proc. firm musi przetwarzać dane we własnym kraju lub regionie – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę WithSecure. Rezydencja danych, czyli ich fizyczna lokalizacja, to kwestia, o którą przedsiębiorstwa muszą dbać zarówno ze względów prawnych, jak i związanych z cyberbezpieczeństwem. 
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy RODO
Rynek pracy nadal się kurczy. Pracodawcy w październiku opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracę w ujęciu r/r i o 10 proc. mniej w stosunku do września. Pesymizm pracodawców jest szczególnie widoczny w tworzeniu nowych miejsc pracy – świeżo uruchomionych procesów rekrutacyjnych za pośrednictwem OLX w październiku było aż o 20 proc. mniej r/r. Rośnie za to liczba poszukujących i liczby odpowiedzi na ogłoszenia.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Rynek Prawo pracy

SN: Partie polityczne angażują pieniądze z szarej strefy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Odrzucenie sprawozdania finansowego przez Państową Komisję Wyborczą nastąpiło w wyniku ustalenia, że działalność komitetu wyborczego danej partii za lata 2020 i 2019 finansowana była ze środków niepochodzących z Funduszu Wyborczego. A oddalenie skargi przez Sąd Najwyższy wynikało z nietrafnych argumentów związanych z nieterminowością złożenia tych sprawozdań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Wybory
Co zrobić, aby legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy w Polsce? Zasady związane z zatrudnieniem i wymagania dla pracodawców znajdą się w specjalnym podręczniku. Konfederacja Lewiatan przygotowuje go dla przedsiębiorców zainteresowanych angażowaniem pracowników z Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Rynek Prawo pracy Ukraina
Brak ustawowej podstawy, aby przy kontroli koncentracji na rynku mediów uwzględniać kwestie ochrony wolności i pluralizmu środków społecznego przekazu, to istotna luka prawna, która ujawniła się w sprawie koncentracji spółki PKN Orlen S.A., należącej do Skarbu Państwa i spółki Polska Press Sp. z o.o. - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich i postuluje odpowiednie zmiany w prawie.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Podstawowym dokumentem potwierdzającym staż pracy jest na pewno świadectwo pracy, ale nie oznacza to, że jest on jedyny. Przepisy nie ograniczają zakresu dokumentów, którym mogą zostać wykazane okresy zatrudnienia, a zatem może to być każdy dokument, z którego w wiarygodny sposób wynikało co najmniej, że dana osoba pozostawała w zatrudnieniu w ramach stosunku pracy oraz okresy tego zatrudnienia.
Marek Rotkiewicz
14.11.2022
Prawo pracy
Stowarzyszenie Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę postulowało zrównanie prawa do świadczeń osób pracujących przymusowo w III Rzeszy z tymi, które takim represjom podlegały w ZSRR w latach 1939-1956. Deportowani do pracy przymusowej w ZSRR mogą wybrać uprawnienia. Osoby wysłane do pracy przymusowej w III Rzeszy takiego wyboru nie mają. RPO popiera projekt ustawy, nad którym pracuje senacka komisja.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Pierwsze paszporty w nowym systemie zostały już skutecznie wydane. Dzisiaj będzie pierwsze "przetarcie” nowej wersji już w urzędach z obywatelami - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Dodał, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Zanim jednak zmiany zostały wprowadzone, przez kilka dni była przerwa w wydawaniu paszportów.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Administracja publiczna
Frankowicze z Getin Noble Banku nadal nie wiedzą, na czym stoją. Ich sytuacja w różnych sądach jest bardzo zróżnicowana i dopiero kształtują się kierunki, w których podążają poszczególne składy orzekające. Dla kredytobiorców dobrą wiadomością jest jednak to, że na razie główne postępowania sądowe są rozpoznawane w normalnym trybie.
Regina Skibińska
14.11.2022
Banki Kredyty frankowe
Ponieważ od czasu wprowadzenia obecnego podziału kraju na okręgi wyborcze do parlamentu nastąpiły istotne migracje ludności, ustawodawca jest zobowiązany skorygować liczby mandatów w niektórych z nich, by głosy wyborców w każdym miały podobną siłę. Powinien to zrobić bez analizowania ewentualnych politycznych strat i korzyści – uważa prof. Ryszard Piotrowski.
Krzysztof Sobczak
14.11.2022
Administracja publiczna Wybory
Wywiad środowiskowy związany z ustaleniem odpłatności w DPS musi być przeprowadzony zgodnie z procedurą, również odnośnie miejsca wywiadu i jego formy. Niezgłoszenie się zatem w terminie na wywiad nie jest zawsze tożsame z odmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. W szczególności, gdy zobowiązanego usprawiedliwiają okoliczności takie jak wcześniejsze, rażące naruszenie procedury.
Marek Sondej
14.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Rząd chce obniżyć kwotę wynagrodzenia, od której pracodawca będzie miał obowiązek płacić składki na Fundusz Pracy. Zamiast obecnej kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, ma to być połowa tej kwoty. Zdaniem przedsiębiorców zmiana będzie oznaczała wzrost kosztów zatrudnienia. Do tego ma ona charakter fiskalny, bo środki funduszu są wydawane na inne cele niż związane z polityką rynku pracy.
Grażyna J. Leśniak
14.11.2022
Prawo pracy

Rząd przekonuje, że to KE chce łamać polską konstytucję

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Są linie, których przekroczyć nie można. Nie można wprowadzić żadnych elementów, które byłyby niezgodne z konstytucją, które kwestionowałyby prerogatywę prezydenta do nominowania sędziów – tak swoje stanowisko w sporze z Komisją Europejską określa polski rząd. Tymczasem to Komisja broni nas przed łamaniem przez ten rząd konstytucji.
Krzysztof Sobczak
12.11.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie