Prawo.pl
Zabójca Pawła Adamowicza już czwarty rok przebywa w areszcie, a wyroku nawet w pierwszej instancji nie ma. Trzy lata toczyło się śledztwo prokuratorskie. Skazano już ochroniarza, który wpuścił sprawcę na scenę, gdzie rozegrała się tragedia. Dlaczego to tak długo trwa, przecież wszyscy widzieli, kto zabił? Główny problem to zbadanie i ocenienie stopnia poczytalności sprawcy - oceniają prawnicy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
W przypadku gdy partnerzy postanowili przenieść na rzecz partnerki udział byłego partnera w prawie własności nieruchomości, tak by stała się ona wyłączną jej właścicielką, podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn będzie stanowiła wartość rynkowa nabywanego udziału pomniejszona o połowę kwoty hipoteki i kwotę wolną od podatku. Tak korzystnie uznały organy skarbowe.
Wiesława Moczydłowska
04.06.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Wytoczenie przez rodzica w imieniu dziecka powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko drugiemu z rodziców tego dziecka jest czynnością z zakresu reprezentacji dziecka - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na pytanie krakowskiego sądu. Powództwo w imieniu dziecka przysługuje drugiemu rodzicowi w sytuacji braku zainteresowania nim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.06.2022
Prawo cywilne Prawo rodzinne
W cieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego toczy się walka tysięcy ludzi. Rząd przekazuje do mediów wizję, w której obecni właściciele nieruchomości winni być usatysfakcjonowani z proponowanych odszkodowań. Zgodnie z tym widzeniem problemu, tylko nieliczne jednostki kreują negatywny wizerunek inwestycji. O co zatem chodzi? Kto ma rację; inwestor publiczny, czy właściciele nieruchomości?
Mirosław Ochojski
04.06.2022
Nieruchomości
Grupowe ważenie uczniów i głośne podawanie wyników to nie tylko wykazywanie się wrażliwością godną głazu narzutowego i fundowanie dzieciom, których waga odbiega od normy, tygodni głupich docinków, a potencjalnie i zaburzeń odżywiania. To postępowanie niezgodne z prawem - choćby z RODO, ponieważ parametry zdrowotne to dane wrażliwe.
Monika Sewastianowicz
04.06.2022
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna RODO
Do wykazu Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Ma on zrównać w skutkach prawnych dokumenty elektroniczne z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej. Aplikacja mObywatel ma być mobilnym odpowiednikiem dowodu osobistego.
Robert Horbaczewski
04.06.2022
Administracja publiczna Nowe technologie
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy dystrybutorzy prawidłowo udostępniają produkty na rynku, oraz czy deklaracje marketingowe, które znajdują się na opakowaniach kosmetyków, są prawdziwe. W efekcie prawie 300 kontroli, ponad 1800 produktów, m.in. szamponów, kremów, żeli antybakteryjnych i mydeł, nieprawidłowości wykryto w co trzecim sklepie i w prawie co trzecim kosmetyku.
Krzysztof Sobczak
03.06.2022
Rynek i konsument

Gminy łatwiej zweryfikują uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego, ale nie wiadomo kiedy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od obywateli na komplikacje wynikające z kolizji uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego. ZUS też dostrzega problem i proponuje działania naprawcze. A Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że uruchomi usługę elektronicznej weryfikacji uprawnień do świadczeń przez gminy.
Beata Dązbłaż
03.06.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
Umowy cywilnoprawne mają być oskładkowane najpóźniej do marca 2023 roku, także składką chorobową. To jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy zaakceptowanym przez Komisję Europejską. Pracodawcy liczą, że termin realizacji reformy zostanie przesunięty na 1 stycznia 2024 roku. Dla nich i zatrudnionych zarabiających więcej niż 3 010 złotych reforma oznacza dodatkowe koszty, ale też wyższe emerytury.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz
03.06.2022
Ubezpieczenia społeczne
Proponowany w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym test bezstronności i niezawisłości wobec sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa będzie trudny do stosowania, ponieważ ta ustawa nie mówi, jak to robić – twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia SN w stanie spoczynku, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że problemu statusu tych sędziów nie rozwiąże się bez zmian w KRS.
Krzysztof Sobczak
03.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Tylko w ośmiu na 46 sądów okręgowych są wydziały rodzinne, w sądach apelacyjnych - obecne przepisy - nie przewidują ich tworzenia. Prawnicy od lat wskazują, że powinno to się zmienić, bo nawet najlepsza znajomość przepisów przy konfliktach rodzinnych, w tym rozwodach, nie wystarczy, potrzebne jest też doświadczenie w takim orzekaniu i stałe doskonalenie się.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ubezpieczyciele obawiają się, że proponowane przez KNF rekomendacje dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych wpłyną na zrównanie kosztorysowej i serwisowej metody rozliczenia szkody. Ich zdaniem nie skorzystają na tym poszkodowani, tylko warsztaty naprawiające samochody z wykorzystaniem najtańszych części, na których użycie klient nie będzie miał żadnego wpływu.
Regina Skibińska
03.06.2022
Ubezpieczenia
UE wymaga od Polski ustępstw i Polska te ustępstwa zapewne wykona. Mimo że są marginalne - bo tak należy ocenić choćby sposób likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kolejne pytania prejudycjalne dotyczące polskiej praworządności nie będą już wysłuchiwane przez TSUE z równą atencją. Najdłużej, jako kraj, przegrywać będziemy przed ETPC. Pojawia się jednak wątpliwość, o co UE w istocie chodziło?
Karol Pachnik Grzegorz Prigan
02.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rozpoczynają się uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Jak deklaruje resort rozwoju i technologii, nowe przepisy dotyczyć mają zarówno poprawy jakości życia, szczególnie osób o niskich i umiarkowanych dochodach, w istniejących budynkach jak i budowy nowych mieszkań.
Krzysztof Sobczak
02.06.2022
Samorząd terytorialny Budownictwo
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wypowiedziało umowy dwustronne łączące je z Biurem Białoruskim oraz z Biurem Rosyjskim. Wypowiedzenie weszło w życie z 1 czerwca 2022 r. Zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów Zielonych Kart wygasną 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.
Regina Skibińska
02.06.2022
Drogi Ubezpieczenia
Stopniowe dostosowywanie infrastruktury miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zgodnie z dostępnością środków budżetowych, nie stanowiło naruszenia zakazu dyskryminacji w związku z prawem do poszanowania życia rodzinnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
02.06.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Rozwiązanie konkretnej umowy lub jej niezawarcie z osobą samozatrudnioną, nawet ze względu na jej orientację seksualną, nie naruszają dyrektywy zakazującej dyskryminacji w zakresie zatrudnienia - uważa polski rząd. Swoje stanowisko przedstawił przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozpatruje pytanie prejudycjalne w sprawie dziennikarza zwolnionego z TVP za udział w teledysku o świętach osób LGBT.
Monika Sewastianowicz
02.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Skargę na brak dostępności można złożyć, ale najpierw ma być wniosek o jej zapewnienie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna
W ciągu ponad 8 miesięcy, czyli od kiedy prawo daje taką możliwość, do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło zaledwie 25 skarg na brak dostępności. Z ich rozpatrywaniem jest problem, bo większość posiada wady formalne. Powodem jest nie do końca zrozumiała procedura składania skarg i wymóg złożenia wcześniej wniosku o zapewnienie dostępności.
Beata Dązbłaż
02.06.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Ciągłe zmiany w podatkach komplikują życie i planowanie budżetów

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Osoby prywatne i przedsiębiorcy w tym roku mają szczególny problem. Nie mogą zaplanować swoich budżetów. Z powodu ciągłych zmian podatkowych w zakresie PIT nie są w stanie obliczyć, ile wyniosą ich zarobki. Źródłem problemu jest Polski Ład i zmiany w zasadach rozliczania wynagrodzenia i ubezpieczenia zdrowotnego. W lipcu czeka nas z kolei kolejna rewolucja. Chaos może być więc jeszcze większy.
Krzysztof Koślicki
02.06.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
W czasie pandemii, gdy sądy pracowały w ograniczonym zakresie, mediacja stała się dla wielu osób szansą na rozwiązanie sporu. Ci co raz spróbowali, np. w czasie sprawy rozwodowej, wracali do niej przy okazji innych spraw. Sądy powinny jednak częściej kierować sprawy do mediacji, ważne też m.in. by zwiększyły się stawki mediatorów, tak by utrzymać w zawodzie najlepszych - mówi dr Agnieszka Zemke-Górecka, wiceprezes NRA.
Patrycja Rojek-Socha
02.06.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejmowa podkomisja stała ds. instytucji finansowych rozpatrzyła w środę projekt dotyczący m.in. wsparcia dla kredytobiorców. W dalszych pracach wiodącym będzie projekt przygotowany przez rząd. Według KNF w ciągu dwóch lat ustawa będzie kosztować sektor bankowy ok. 20 mld zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.06.2022
Finanse Kredyty frankowe
Wyeliminowanie niedozwolonych klauzul z umowy kredytowej dotyczących przeliczenia kursu waluty obcej z niejasną marżą pozwalają na utrzymanie takiej umowy w mocy - orzekł Sąd Najwyższy. Wbrew temu jak oceniły sporną umowę frankową sądy obu instancji. Pewne jest, że interes pożyczkobiorców został naruszony, tyle że teraz sąd musi ustalić, co było żądaniem powodów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.06.2022
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Marginalizowane grupy, w tym osoby LGBTI+, osoby świadczące usługi seksualne, osoby używające narkotyków oraz będące w kryzysie bezdomności, zostały nieproporcjonalnie dotknięte przepisami dotyczącymi Covid-19 - wynika z raportu Amnesty International. Obowiązujące w tym czasie obostrzenia naraziły je na jeszcze większą dyskryminację i łamanie praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
01.06.2022
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Od 1 czerwca użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, są zobowiązani do opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg. Ministerstwo Infrastruktury utrzymuje zwolnienie z opłat dla pojazdów z pomocą humanitarną dla obywateli Ukrainy.
Robert Horbaczewski
01.06.2022
Ukraina
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował w środę, że rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego nawet, jeśli złożyli wniosek o 500 plus po 31 grudnia 2021 roku. Jak doprecyzował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, dotyczy to dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, czyli od października do grudnia.
Krzysztof Sobczak
01.06.2022
Pomoc społeczna
Operatora hulajnóg - firma Logo-Sharing stwarzała, zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wrażenie, że konsument płaci za jeden przejazd hulajnogą, a w rzeczywistości pieniądze były pobierane z konta cyklicznie. Nałożona za to przez prezesa Urzędu kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów to prawie 750 tys. zł.
Krzysztof Sobczak
01.06.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Trzeba uregulować prawnie opiekę naprzemienną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca uwagę, że taka forma sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem wciąż nie została jednoznacznie określona w przepisach. Także Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o uregulowanie tego problemu. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada taką zmianę w projekcie nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Krzysztof Sobczak
01.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Ministerstwo Sprawiedliwości niezmiennie w mediacji widzi szansę na przyspieszenie spraw w sądach - to ona ma odgrywać istotną rolę np. przy rozwodach par posiadających małoletnie dzieci. Mimo jednak, że z roku na roku staje się coraz popularniejsza - problemy w ocenie prawników i mediatorów są ciągle podobne. A wśród nich kwestie zbyt niskich stawek, "martwych dusz" na sądowych listach, i weryfikacji umiejętności.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
01.06.2022
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Przedawnienie podatków cały czas jest ością niezgody między podatnikami a fiskusem. Skarbówka zawiesza jego bieg tam, gdzie jej wygodnie i ściąga zaległości. Często przegrywa jednak w sądach. Nie udało się też systemowe zawieszenie biegu przedawnienia z powodu epidemii koronawirusa. Dodatkowy oręż dostarczy teraz fiskusowi rząd, który szykuje nowelizację kodeksu karnego skarbowego.
Krzysztof Koślicki
01.06.2022
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Konieczność prezentacji podczas promocji najniższej ceny produktu z ostatnich 30 dni, rozgraniczanie sprzedaży od osoby fizycznej oraz firmy, konieczność informowania o profilowaniu cen. Zmiany, które dzięki dyrektywie unijnej Omnibus, mają pomóc kupującym, przy polskiej specjalności do kombinowania, mogą sprawić, że mimo wszystko nieuczciwe praktyki wielu sprzedawców na rynku mogą dalej funkcjonować.
Adam Piwek
01.06.2022
Rynek i konsument Prawo unijne Ochrona konkurencji