Prawo.pl

Z zastrzeżeniem utraconych dokumentów nie ma co czekać

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Zaginiony dowód osobisty można zastrzec w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli został ukradziony, wystarczy zgłosić to policji. Dowód zostanie unieważniony z dniem zgłoszenia tego faktu policji. Nie warto czekać z decyzją, bo co dziennie banki notują kilkadziesiąt prób posługiwania się cudzą tożsamością w celach przestępczych.
Robert Horbaczewski
21.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o wyrobach winiarskich, dostosowująca polskie prawo do nowych przepisów dotyczących wspólnej organizacji rynku wina w Unii Europejskiej jest już z podpisem prezydenta. Nowe przepisy mają uprościć i ujednolicić m.in. wymagania dotyczące wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
21.12.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy
Trzej nowi sędziowie Sądu Najwyższego stwierdzili, że nie może w nim orzekać sędzia, który nominację sędziowską do sądu wojewódzkiego otrzymał od Rady Państwa kilkadziesiąt lat temu. Ten neokaeresowy skład, odwracając po mistrzowsku kota ogonem, powołał się na test niezależności i niezawisłości wypracowany w wyroku TSUE, pogłębiając w ten sposób chaos panujący w wymiarze sprawiedliwości.
Jacek Dubois Krzysztof Stępiński
21.12.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał decyzję Prezesa UOKiK z 2019 r. w sprawie nałożenia na spółkę Polkomtel kary w łącznej wysokości ponad 50 mln zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Urząd uznał, że przez sposób ukształtowania oferty dostępu do internetu przez Polkomtel klienci nie byli świadomi, że za słuchanie radia on-line lub oglądanie filmów w internecie będą musieli ponosić dodatkowe opłaty.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument
Orange Polska ma wypłacić abonentom rekompensatę za aktywację serwisów podmiotów trzecich i usług nietelekomunikacyjnych spółki – taki obowiązek nakłada na firmę decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakwestionowano m.in. brak oznaczenia, że kliknięcie przycisku „OK” oznacza zamówienie z obowiązkiem zapłaty oraz brak potwierdzania warunków umów na trwałym nośniku.
Krzysztof Sobczak
21.12.2021
Rynek i konsument
Od 22 grudnia przyjęte za granicą szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz dawką przypominającą będzie można wpisać do krajowego systemu w dowolnym punkcie szczepień. Możliwość taką będą miały zarówno osoby zaszczepione w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Ważne, aby była to szczepionka dopuszczona do obrotu na terytorium Unii lub równoważna.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Koronawirus szczepienia

NIK: Przepisy nie zapobiegają marnowaniu żywności, trzeba je poprawić

Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze
W Polsce wciąż brakuje kompleksowego systemu monitorowania i ograniczania skali marnowania żywności. Nie pomogło uchwalenie ustawy, która miała temu zapobiegać. Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że przepisy trzeba poprawić - m.in. dlatego że obowiązujące regulacje dotyczą handlu, a najwięcej jedzenia trafia do śmieci w naszych domach - aż 60 proc.
Agnieszka Matłacz
21.12.2021
Pomoc społeczna Domowe finanse Prawo gospodarcze
Zarówno organizacje pacjentów jak i pracodawców ochrony zdrowia krytykują rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Według Ministerstwa Zdrowia ma on poprawić efektywność leczenia. Tyle, że konkretne zapisy wskazują, że utrudni on dostęp do diagnostyki. Co więcej, projekt nie wzoruje się na pilotażu sieci, który został zorganizowany właśnie dla testowania rozwiązań pod kątem projektowanej reformy.
Jolanta Ojczyk
21.12.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dużo przepisów do poprawy - do końca grudnia czekamy na zgłoszenia

Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Jesteśmy na półmetku akcji prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Okazuje się, że podobnie, jak w ubiegłorocznej edycji, także teraz obowiązujące przepisy wymagają wielu zmian. Chodzi właściwie o każdą dziedzinę prawa – od podatków i prawa pracy przez prawo cywilne, gospodarcze, administracyjne, po kwestie dotyczące ochrony zdrowia.
Krzysztof Koślicki
21.12.2021
Domowe finanse Doradca podatkowy Administracja publiczna Poprawmy prawo
Sędzia Paweł Juszczyszyn, który od 4 lutego 2020 roku, po decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego był zawieszony w czynnościach, został w poniedziałek przywrócony do orzekania. To skutek ogłoszonego w piątek 17 grudnia br. wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Decyzję o przywróceniu podjął wiceprezes sądu, ale Maciej Nawacki, który od poniedziałku jest ponownie prezesem, ją anulował.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Każdy przylatujący do Polski spoza strefy Schengen jest zobligowany do okazania funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Jego brak oznacza skierowanie na 14-dniową kwarantannę. Test można też wykonać na lotnisku, ale tylko w ciągu trzech godzin od przekroczenia granicy. Zaszczepieni podróżujący z krajów Schengen są z automatu zwolnieni z kwaratnanny.
Jolanta Ojczyk
20.12.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rezygnacja z opłat za weryfikację przesyłek, których wymiary nie zgadzają się z podanymi przez konsumenta, wydłużenie terminu na odbiór przesyłek z punktów o ograniczonej dostępności – to niektóre ze zmian wdrażanych przez firmę kurierską InPost po interwencji Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. M.in. konsument będzie mógł odebrać przesyłkę w dogodnej dla siebie lokalizacji i terminie.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Rynek i konsument
W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów o obniżce VAT na gaz ziemny ciepło i energię elektryczną. Zgodnie z jego treścią, od 1 stycznia 2022 roku spadają stawki VAT na gaz ziemny, ciepło i energię elektryczną. Obniżone stawki mają obowiązywać do 31 marca przyszłego roku.
Krzysztof Koślicki
20.12.2021
Domowe finanse VAT
Od 2022 roku łatwiej będzie stracić prawo jazdy, bo w taryfikatorze ujętych będzie aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych. Wystarczą więc dwa mandaty, aby kierowca stracił prawo jazdy. Aktualną liczbę punktów karnych kierowca może sprawdzić osobiście w komendzie lub online za pomocą usługi systemu CEPiK2.0.
Robert Horbaczewski
20.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Do poniedziałkowego poranka do godz. 9.00 pod apelem w obronie TVN podpisało się ponad 2,3 mln osób. Akcję w obronie wolności mediów popiera wiele organizacji, w tym Izba Wydawców Prasy. To reakcja na uchwalone w piątek przepisy, wymierzone bezpośrednio w stację TVN. Ostateczna decyzja w ich sprawie należy teraz do Prezydenta.
Agnieszka Matłacz
20.12.2021
Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę, która przewiduje czasową obniżkę stawek akcyzy na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe - olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG już od 20 grudnia, przy czym obniżone stawki zmienią się jeszcze 1 stycznia 2022 r. Także w piątek 17 grudnia ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Krzysztof Sobczak
20.12.2021
Pomoc społeczna Akcyza
Właścicielowi nieruchomości oprócz roszczenia o usunięcie linii wysokiego napięcia przysługuje prawo do tzw. przesunięcia linii, albo zmiana z naziemnych na podziemne. W ostatnich latach niektóre miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego nakładają na operatorów systemu przesyłowego taki właśnie obowiązek - piszą adwokat Aleksandra Zielonka oraz aplikant radcowski Adrian Łukasik.
Adrian Łukasik Aleksandra Zielonka
20.12.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Z roku na rok zwiększa się liczba kontaktów dzieci i rodziców przy udziale kuratora. Sądy często traktują taką możliwość jak ostatnią deskę ratunku, a kuratorzy podkreślają, że takie spotkania powinny być traktowane jako sytuacje wyjątkowe, bo stosowane zbyt długo, czasem latami, budowie więzi z rodzicem nie służą. Do sprawy wracają teraz, opiniując projekt noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Patrycja Rojek-Socha
20.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Covidowy zakaz eksmisji utrudnia życie właścicielom mieszkań. Miał obowiązywać kilka miesięcy, a minęło już półtora roku od jego wprowadzenia. - Państwo chroni jednych kosztem drugich, a przecież my też mamy problemy ekonomiczne przez  pandemię - mówią rozgoryczeni właściciele lokali. Jeden z nich w ramach akcji "Poprawmy prawo" zaproponował, by pozbyć się tego zakazu z przepisów.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.12.2021
Samorząd terytorialny Poprawmy prawo Nieruchomości
Aby dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym konieczne jest spełnienie przesłanek ustawowych. Kluczowe jest dochodzenie roszczeń jednego rodzaju przez co najmniej 10 osób. Muszą być one oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej. Z orzecznictwa wynika, że przesłankę taką należy rozumieć w ten sposób, że żądania z nich wynikające są wspólne dla wszystkich członków grupy.
Aleksandra Partyk
18.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Najstarszy zawód świata bez PIT, ale z ryzykiem opodatkowania VAT

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wydatkowanie środków uzyskanych z uprawiania nierządu na zakup nieruchomości nie będzie skutkować zastosowaniem 75 proc. stawki podatku. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Istnieje jednak ryzyko, że w niektórych przypadkach u prostytutki może pojawić się obowiązek rozliczenia VAT. Natomiast eksperci ostrzegają przed próbami podszywania się pod tę profesję przez nieuczciwych podatników.
Wiesława Moczydłowska
18.12.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Po Nowym Roku będzie można budować już małe domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie uproszczonych formalności budowlanych i bez dziennika budowy. Ale z opodatkowaniem ich właścicieli podatkiem od nieruchomości może być już poważny problem. Bo bez dziennika trudno będzie ustalić datę zakończenia budowy, a tym samym ustalić, od kiedy naliczać daninę.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.12.2021
Podatki i opłaty lokalne Budownictwo
Rośnie liczba kradzieży sklepowych. Procederowi sprzyjają obostrzenia covidowe, które nakazują poruszanie się w sklepach w maseczkach. Utrudnia to działanie monitoringu, a do tego właściciele sklepów, ograniczając koszty, tną wydatki na fizyczną ochronę, która oprócz pilnowania towaru, jest też zaangażowana w sprawdzanie limitów osób w placówkach.
Robert Horbaczewski
18.12.2021
Prawo karne Rynek i konsument
Choć od ponad 3 lat obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu cywilnego, dotyczące zasad przedawnień majątkowych, nowe okresy przedawnienia oraz sposoby ich naliczania wciąż nastręczają trudności. Wiele osób na swoją niekorzyść zapomina, że jeśli termin przedawnienia trwa co najmniej dwa lata, to mija on nie dokładnie z upływem tego okresu, ale ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego.
Milana Krzemień
18.12.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zobowiązany jest do dopuszczenia zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Sędzia jest od blisko dwóch lat zawieszony w pełnieniu urzędu.
Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie będzie niższej akcyzy na olej opałowy

Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sejm odrzucił w piątek poprawki Senatu do ustawy obniżającej akcyzę na paliwa i energię. Nie będzie więc niższego podatku np. na olej opałowy, co zaproponowali w czwartek senatorowie. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sejm odrzucił w piątek uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną Lex TVN. Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. - USA są skrajnie rozczarowane przyjęciem przez Sejm ustawy medialnej - stwierdził pęłniący obowiązki ambasadora Bix Aliu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Bojkot wyborów do Krajowej Rady Sądownictwa godzi wprost w interes wymiaru sprawiedliwości - stwierdziła w opublikowanym w piątek oświadczeniu KRS. I dodał, że atmosfera zagrożenia i zastraszenia powoduje, że sędziowie, bojąc się napiętnowania, nie chcą wziąć udziału w tych wyborach. Do bojkotu tych wyborów wezwało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".
Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.
Krzysztof Koślicki
17.12.2021
VAT Doradca podatkowy Prawo unijne
Będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku - obowiązujące od dwóch dni rozporządzenie obostrzeniowe zostało znowelizowane. Opublikowane w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia br. wprowadza na noc sylwestrową wyjątek w ograniczeniach dotyczących działalności klubów i dyskotek.
Patrycja Rojek-Socha Krzysztof Sobczak
17.12.2021
Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski