Prawo.pl
Nowy dodatek grzewczy będą mogły otrzymać osoby ogrzewające swoje domy i mieszkania gazem LPG, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym, olejem opałowym. Sejm w czwartek ostatecznie uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu. Nie przyjął jednak poprawek rozszerzających zakres wsparcia m.in. na małe firmy, oraz wykreślających zniesienie norm jakości paliw stałych. Regulacje opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Nocuń Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
19.09.2022
Domowe finanse Nieruchomości

Lewiatan: Umiarkowany optymizm Polaków w sprawie wynagrodzeń

Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Aż połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że ich wysokość pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze. O niepewności Polaków świadczy rosnący odsetek spodziewających się obniżenia pensji, wynoszący obecnie 8,3 proc.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2022
Domowe finanse Rynek Prawo pracy Małe i średnie firmy
Unijne rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych zreformowało i uzupełniło dyrektywę o handlu elektronicznym dla pośredników internetowych, zachowując kluczowe filary, takie jak przepisy „bezpiecznej przystani”, wprowadzając jednocześnie szereg nowych obowiązków związanych z dezinformacją, nielegalnymi towarami i treściami oraz zagrożeniami internetowymi.
Elżbieta Delert-Wiącek
19.09.2022
Nowe technologie Prawo europejskie
Ministerstwo Klimatu twardo stoi na stanowisku, że odwrotu od wprowadzonej nowelizacją zasady jeden adres miejsca zamieszkania - jeden dodatek węglowy, nie będzie. Tym wnioskodawcom, którzy pod jednym adresem prowadzą faktycznie różne gospodarstwa domowe, radzi dokonanie podziału lokalu. Prawnicy wskazują jednak, że nie jest to wcale proste, ani tanie i może skutkować dalszymi zmianami, m.in. w różnych rejestrach.
Robert Horbaczewski
19.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Kobietom opłaca się nie zwlekać z przejściem na emeryturę. Nawet jeśli zrobią to w wieku 60 lat i przez 5 lat obok emerytury obliczanej na podstawie stanu konta będą pobierały również tzw. okresową emeryturę kapitałową, to po osiągnięciu 65 roku życia ZUS ponownie przeliczy ich świadczenie, a ta ich już docelowa emerytura może – jak twierdzą prawicy - wzrosnąć nawet o 50-60 proc.
Grażyna J. Leśniak
19.09.2022
Domowe finanse Emerytury i renty
Nowe władze pozbywają się nas, doświadczonych sędziów. Zaległości, które mieliśmy sześć lat temu, przed rzekomymi reformami, to było kilkadziesiąt spraw na cały wydział, a teraz doszliśmy do kilkuset spraw apelacyjnych. Przeciętna sprawa oczekuje u nas na termin około 11 miesięcy, a zdarza się i dwuletnie oczekiwanie na wyrok. Przenoszenie sędziów i ich zawieszanie szkodzi społeczeństwu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.09.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Gminy mają do dwóch miesięcy na wypłatę dodatku węglowego, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 r. wynika z nowelizacji ustawy o dodatku węglowym uchwalonej ostatecznie 15 września przez Sejm. Nie rozpoznane do 20 września wnioski będą procedowane na bazie nowych przepisów, dla wielu wnioskujących niekorzystnych.
Robert Horbaczewski
19.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

KE Chce zawieszenia funduszy dla Węgier, Polska protestuje

Administracja publiczna Prawo europejskie
Komisja Europejska zaproponowała w niedzielę Radzie UE uruchomienie wobec Węgier mechanizmu warunkowości, co oznaczałoby zawieszenie ok. 7,5 mld euro funduszy w związku z korupcją. - Polska będzie z całą mocą przeciwstawiała się działaniom instytucji europejskich, które mają w sposób nieuprawniony pozbawić środków jakiekolwiek kraje członkowskie, w tym przypadku w szczególności Węgry – powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
18.09.2022
Administracja publiczna Prawo europejskie
Fundacja Powszechnego Czytania po raz drugi przyznała Kariatydy Czytelnictwa. To wyróżnienie i wyraz wdzięczności dla ludzi, instytucji i firm, które działają na rzecz upowszechniania czytania i w znaczący sposób wspierają projekty fundacji. W tym roku wśród nagrodzonych znalazło się też wydawnictwo Wolters Kluwer.
Grażyna J. Leśniak
17.09.2022
Wydarzenia
Punkty karne będą naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkości - poniżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać za omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Takie zmiany przewiduje nowy taryfikator punktów karnych za wykroczenia drogowe, który obowiązuje od 17 września 2022 roku.
Krzysztof Sobczak
17.09.2022
Prawo karne

Kiedy wyrok jest prawomocny? Liczenie terminów krok po kroku

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wyrok sądu budzi zawsze emocje, zazwyczaj też jest korzystny tylko dla jednej ze stron, a bywa, że i obie nie czują się nim usatysfakcjonowane. Ale uprawomocnienie nie następuje od razu. W ciągu siedmiu dni można złożyć wniosek o uzasadnienie, co otwiera drogę do wniesienia apelacji. W przypadku wyroku zaocznego pozwanemu przysługuje z kolei 14 dni na wniesienie sprzeciwu.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
17.09.2022
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym je poniesiono. Osoby, które poniosły takie wydatki w czasie, gdy ich prawa do nieruchomości nie były ustalone, mogą po uzyskaniu sądowego potwierdzenia prawa własności dokonać korekty zeznania podatkowego za dany rok podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
17.09.2022
PIT Budownictwo
Oferta, hasła, pomysł na działanie, nazwy programów, wpisy na blogu, grafiki, a nawet treści w mediach społecznościowych – skopiować można wszystko. Ostra konkurencja na rynku usług turystycznych przyczynia się do nieetycznych chwytów stosowanych przez touroperatorów. W takim przypadku może dojść zarówno do naruszenia praw autorskich, jak i czynów nieuczciwej konkurencji.
Regina Skibińska
17.09.2022
Prawo cywilne
Wyśledzenie, gdzie pracuje adwersarz czy autor ostrej opinii w internetowym sporze, to bułka z masłem – zwłaszcza że spora część ludzi sama nie ukrywa miejsce swojego zatrudnienia. Sprawia to, że pracodawców często angażuje się w internetowe spory i czasem mogą, a wręcz powinni zareagować. A dla pracowników może to oznaczać konsekwencje, także prawnopracownicze.
Monika Sewastianowicz
17.09.2022
Prawo pracy RODO
Zamrożenie cen prądu powinno zostać dokonane ustawowo i respektować także interesy dostawców energii - sugerują eksperci, komentując rządowe zapowiedzi interwencji na rynku energii elektrycznej. Zwracają uwagę, że dostawcy prądu mogą być narażeni na zaburzenie płynności finansowej, a nawet bankructwa. Tak zdarzało się przy zamrożeniu cen w 2019 roku.
Paweł Rochowicz
17.09.2022
Prawo gospodarcze Finanse
Istnienie między małżonkami separacji faktycznej nie przesądza o zasadności ustanowienia rozdzielności majątkowej. Klauzula „ważnych powodów” zapisana w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym ma charakter elastyczny i pozostawia sądowi szeroki margines swobody. Każda sprawa powinna więc zostać poddana subiektywnej i indywidualnej ocenie - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.09.2022
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Zwiększa się liczba przypadków kradzieży drewna z Lasów Publicznych, także na handel. Kamery i fotopułapki, które do tej pory miały być orężem przeciwko osobom zaśmiecającym lasy, są przenoszone tam, gdzie może dojść do przestępstwa. W identyfikacji skradzionego drewna Lasy Państwowe wykorzystują nawet badania DNA drzew - to mocny dowód w sądzie i zapadają wyroki skazujące.
Maria Dec-Kiełb
17.09.2022
Prawo karne Środowisko
Sąd Rejonowy we Włodawie uznał winę aktywistki Elżbiety Podleśnej, która została oskarżona z art. 226 Kodeksu karnego - o znieważenie funkcjonariusza na służbie. Sytuacja miała miejsca na granicy polsko-białoruskiej. Dostała sygnał od aktywistów Grupy Granica, że ktoś na bagnach potrzebuje pomocy, wsiadła w samochód i pojechała szukać uchodźców. Tam spotkała się z nieumundurowanymi policjantami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Prawo karne Policja
Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od wyroku uniewinniającego posłankę do Parlamentu Europejskiego od zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych. Chodzi o błędne zeznania podatkowe za lata 2011-2012 i nie ujawnienie dochodów w kwotach prawie 300 tysięcy i 100 tysięcy zł. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W 2021 roku inspektorzy zbadali 1924 wypadki przy pracy, w których zginęło 243 pracowników, a 681 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała. Przeprowadzili ponadto ponad 6 tysięcy kontroli na placach budów i skontrolowali 38 tys. umów cywilnoprawnych, z których zakwestionowali 2500. Ze sprawozdania PIP za 2021 r. wynika, że 2300 zleceniobiorców nie otrzymało 3 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2022
Prawo pracy BHP
Zmiana zasad wypłaty dodatku węglowego stawia w niekorzystnej sytuacji tych, którzy złożyli wnioski według obowiązującej zasady jedno gospodarstwo domowe - jeden dodatek. Dochodzenie roszczeń przez wnioskodawców, którzy złożyli wniosek, wypełnili formalności a nie otrzymali dodatku w terminie jest możliwe, ale może być utrudnione – uważa Rafał Rozwadowski, adwokat z Kancelarii Mamiński i Partnerzy.
Rafał Rozwadowski
16.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Grupy medialne, które chciałyby przejmować mniejsze media, będą musiały zadbać o to, by te przejęcia gwarantowały pluralizm mediów i niezależność redakcyjną - zakłada projekt przepisów, który ogłosiła w piątek Komisja Europejska. Przepisy miałyby zastosowanie do nadawców telewizyjnych i radiowych, audiowizualnych usług medialnych na żądanie, publikacji prasowych oraz bardzo dużych platform internetowych i platform udostępniania wideo.
Krzysztof Sobczak
16.09.2022
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć prawa do nazwy zespołu muzycznego? Co w takim przypadku może zrobić pominięty w zgłoszeniu założyciel? W końcu, czy pomysłodawca nazwy, ma do niej prawa autorskie? Spory, które toczą ze sobą byli członkowie zespołu KOMBI dostarczają nam odpowiedzi na te i inne pytania - pisze rzecznik patentowy Mikołaj Lech.
Mikołaj Lech
16.09.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W sprawie piosenkarki Doroty Rabczewskiej przeciwko Polsce Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł naruszenie wolności wypowiedzi i zasądził na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia. Polski sąd skazał ją za obrazę uczuć religijnych i nakazał zapłacić 5 tys. zł. Chodziło o jej słowa wypowiedziane w 2019 r. w wywiadzie prasowym o autorach Biblii, którzy mieli być "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła"
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (drugą dawkę przypominającą) od 16 września mogą przyjąć osoby, które ukończyły 12. rok życia - poinformował o tym w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotychczas była ona dostępna dla osób, które ukończyły 60 lat, dla osób, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności oraz dla personelu medycznego.
Katarzyna Nocuń
16.09.2022
Koronawirus szczepienia
UE planuje znieść zwolnienie na wprowadzanie do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. Orędownicy wprowadzenia zakazu wskazują, że może to być dobry krok w celu ograniczenia korzystania z wyrobów tytoniowych, powołując się na argumenty zdrowotne. Przeciwnicy podnoszą szereg argumentów, wskazując na mniejszą szkodliwość dla zdrowia.
Rafał Rozwadowski
16.09.2022
Rynek i konsument Prawo europejskie

Umowa powiernictwa bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Przekazanie przez powiernika środków finansowych w wykonaniu umowy powierniczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tak twierdzą organy podatkowe. Potwierdzają, że przekazanie pieniędzy nie jest darowizną. Eksperci podkreślają, że nie jest też pożyczką. Podatku od czynności cywilnoprawnych również nie trzeba więc płacić.
Wiesława Moczydłowska
16.09.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Oprócz wpłat podstawowych do pracowniczego planu kapitałowego zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych, których wysokość mogą później zmieniać. Pracownik, po spełnieniu określonych warunków, może ponadto obniżyć wysokość swojej wpłaty podstawowej do PPK.
Łukasz Skoczeń
16.09.2022
Prawo pracy Finanse PPK

W kryzysie samorząd ma słuchać poleceń, decydować będą na górze

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Z projektu ustawy o ochronie ludności cywilnej oraz o stanie klęski żywiołowej wynika, że nawet decyzje dotyczące zagrożeń lokalnych będą zapadać na szczeblu rządowym lub wojewódzkim. Eksperci alarmują, że to może zdezorganizować wypracowane przez lata mechanizmy i narazić obywateli na niebezpieczeństwo.
Robert Horbaczewski
16.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Ukazało się rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 3600 zł, minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. Jak poinformowano po decyzji rządu, na podwyżki na tej podstawie może liczyć ponad 3 mln pracowników.
Krzysztof Sobczak
15.09.2022
Domowe finanse Prawo pracy Prawo gospodarcze