Obecnie to właśnie na skali Barthel opiera się podstawowy wymóg kwalifikacyjny pacjentów chorych na AIDS do przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego (ZOL) albo zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego (ZPO). Skala Barthel ocenia zdolność pacjentów do wykonywania podstawowych czynności życia codziennego. Pacjent, który obecnie uzyskuje 40 punktów lub mniej w tej skali może być przyjęty do ZOL lub ZPO.

Czytaj także na Prawo.pl:  Roszady na ostatnią chwilę - pacjenci obawiają się o kontynuację leczenia>>

Czytaj w LEX: Przestępstwo narażenia innej osoby na zakażenie wirusem HIV lub inną chorobą zakaźną (wątpliwości i postulaty) >>>

Proponowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej znosi ten warunek wobec osób chorujących na AIDS. Nie będzie on także brany pod uwagę przy ich wypisywaniu z zakładów opiekuńczych.

 

 

Skala Barthel nieadekwatna do sytuacji pacjentów z AIDS

MZ podkreśla, że ta zmiana respektuje oczekiwania podmiotów świadczących opiekę długoterminową nad pacjentami chorymi na AIDS. Zmiana jest konieczna, gdyż skala Bathel w przypadku tych pacjentów nie weryfikuje istotnych aspektów ich stanu zdrowia. Nie zawsze bowiem doświadczają oni obniżonej funkcjonalności w codziennych czynnościach życiowych. To powoduje, że z jednej strony, z medycznego punktu widzenia, powinni być objęci opieką długoterminową w placówce, ale z drugiej strony - nie osiągają odpowiedniej punktacji w skali Barthel, co odbiera im tę możliwość. Podobnie jest przy wypisie pacjenta z zakładu opiekuńczego. Osiąga wyższą punktację w skali Barthel, ale wciąż potrzebuje całodobowej, specjalistycznej opieki długoterminowej.

Kalendarz szkoleń online w LEX Ochrona Zdrowia >>>

 

Konieczne wsparcie placówki dla pacjentów z AIDS

Jak podkreśla MZ, opieka nad tymi chorymi wymaga wsparcia w prawidłowym stosowaniu terapii antyretrowirusowej, leczenia chorób oportunistycznych, zapewnienia konsultacji specjalistycznych. Często osoby te nie są zdolne do samodzielnego życia poza placówką opiekuńczą.

- Wypisywanie pacjentów z zakładów opiekuńczych wyłącznie w oparciu o wynik w skali Barthel powoduje często znaczne pogorszenie się ich stanu zdrowia, zarówno psychicznego, jak i somatycznego. Tacy chorzy niejednokrotnie po kilku miesiącach znajdują się w ciężkim stanie i muszą być hospitalizowani, co często pociąga za sobą konieczność wielomiesięcznego, bardzo kosztownego leczenia, a następnie ponownego oczekiwania na miejsce w zakładzie opiekuńczym – czytamy w ocenie skutków regulacji projektu.

Bardzo często bowiem pacjenci z AIDS poza placówką przerywają leczenie antyretrowirusowe. To powoduje powstawanie szczepów wirusów opornych na leki i w konsekwencji pogarsza rokowania oraz podwyższa koszty dalszego leczenia. Często ci pacjenci wracają też do nałogów.

ZOL-e o profilu ogólnym też leczą pacjentów z AIDS

W dwóch działających w Polsce wyspecjalizowanych podmiotach jest obecnie 106 łóżek dla pacjentów z AIDS. Mogą oni być także leczeni w ramach ZOL i ZPO o profilu ogólnym. Jak podaje NFZ, w 2021 r. w ramach stacjonarnej opieki długoterminowej świadczeniami objętych było 125 pacjentów z HIV/AIDS (sprawozdawani są razem). Z tych 125 pacjentów 46 było leczonych w 35 ZOL lub ZPO o profilu ogólnym.

Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.