Posiadanie i czas - potrzebne do zasiedzenia

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązujące przepisy przewidują możliwość nabycia praw do nieruchomości z upływem czasu. Zasiedzenie następuje ono z mocy prawa, czyli po spełnieniu ustawowych przesłanek. Nie jest do tego konieczne orzeczenie sądu, choć przepisy prawa wymagają złożenia takiego wniosku do sądu. Ten potwierdza iż ono nastąpiło.

29.11.2020

Sędzia Anna Begier: Wierzyciel też może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej małżonków

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powództwo o ustanowienie rozdzielności majątkowej może wytoczyć nie tylko małżonek, ale i jego wierzyciel. W tym przypadku sąd bada, czy wierzyciel uprawdopodobnił to, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków. Powodowie zazwyczaj nie mają z tym problemu - wskazuje sędzia Anna Begier z Sądu Rejonowego we Wrześni.

29.11.2020

Wizja szczepionki blokuje nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Ministerstwo Finansów ponownie zablokowało planowane wydatki m.in. na nagrody w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie wiadomo więc czy - mimo wcześniejszej decyzji ministerstwa sprawiedliwości - dostaną je urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów. Środki miały pochodzić z oszczędności sądów. Powód to m.in. przygotowania do zakupu szczepionki.

28.11.2020

Prawnik w garniturze – rachunek zysków i kosztów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teoretycznie pod togą nie widać, czy mamy na sobie marynarkę, czy może podkoszulek z grafiką z „Gwiezdnych Wojen”. Zakładając garnitur mówimy jednak klientom, że traktujemy ich poważnie. Nie chodzi tylko o to, że chcemy dla kogoś „ładnie wyglądać”. Nasz strój pokazuje, że poświęciliśmy czas na przygotowanie koszuli, krawata i czystych butów ponieważ szanujemy naszą pracę oraz ludzi,

28.11.2020

Premier potwierdza brak zgody na unijny mechanizm praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska konsekwentnie stoi na stanowisku, że regulacje unijne muszą być zgodne z traktatami i decyzjami podjętymi na forum Rady Europejskiej oraz gwarantować pewność prawną. Aktualny projekt rozporządzenia nie gwarantuje tej pewności - napisał Mateusz Morawiecki do Ursuli von der Leyen. Zamiar zawetowania budżetu UE zapowiedział też w rozmowie z kanclerz Niemiec.

27.11.2020

Jeszcze więcej władzy w rękach prezesów sądów - zmiany w zwoływaniu zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Prezesi sądów i trybunałów są osobami, które odpowiadają za bezpieczne przeprowadzenie zgromadzeń sędziów. Nie mogą być w tym przypadku obligowani do zwołania takiego zgromadzenia ani przez grupę sędziów, ani przez zapisy ustawy, ani przez osoby trzecie - wynika z założeń do pakietu zmian m.in. w procedurze cywilnej,

27.11.2020

SN: Od uchwały izby adwokackiej w sprawie składek nie przysługuje druga instancja

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skargi Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu adwokackiego nie są rozpatrywane przez Sąd Najwyższy ani w pierwszej instancji, ani też w ogóle w ramach kontroli instancyjnej - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i skargę Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie składek odrzuciła. Sąd orzekał w jednoosobowym składzie.

27.11.2020

W sobotę Dzień Otwarty Notariatu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych. W tym roku - ze względu na koronawirusa szczególnie – bo telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.

27.11.2020

Miało nie być, ale będą - nagrody dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Urzędnicy, asystenci sędziego, specjaliści z OZSS, kuratorzy i inny pracownicy sądów będą mogli dostać nagrody motywacyjne. Środki na to mają pójść z oszczędności sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło taką decyzję, mimo że tuż po rozpoczęciu epidemii wstrzymano nagrody, także w sądach, a wypłacane były jedynie dodatki specjalne. Uzasadnia to zresztą sytuacją koronawirusową.

26.11.2020

Projekt nowelizacji procedury cywilnej na ostatniej prostej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce doprecyzować i uściślić ubiegłoroczną nowelę procedury cywilnej. Projektowane zmiany dotyczą m.in. posiedzenia przygotowawczego, zażaleń poziomych, doręczeń komorniczych. Zmniejszona ma zostać opłata "za uzasadnienie", a przy np. odmowie zwolnienia z kosztów sądowych ma jej nie być. Jest już zgoda na wpisanie projektu do wykazu prac rządu.

26.11.2020

Bohdan Zdziennicki: Grzebanie w uzasadnieniu nie naprawi złego i nieważnego wyroku TK

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Powoływanie się przez polityków na konieczność zapoznania się z uzasadnieniem wyroku w sprawie ograniczenia prawa do aborcji przed jego publikacją i ewentualną zmianą ustawy nie ma podstaw - mówi dr Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje, że to wyrok i tak nieważny, ponieważ w jego wydaniu uczestniczyli dublerzy i sędzia, która była jednym z autorów tego wniosku.

26.11.2020

Dalsza reforma sądownictwa coraz bliżej - projekty gotowe

Wymiar sprawiedliwości

Są już przygotowane projekty ustaw dotyczące szeroko rozumianego sądownictwa - powiedział minister Zbigniew Ziobro. Sprecyzował, że chodzi o sądy powszechne i Sąd Najwyższy. Teraz propozycje mają być przedyskutowane w gronie koalicji. Wcześniej m.in. wiceminister Anna Dalkowska mówiła, że reforma będzie zmierzać do spłaszczenia struktury sądownictwa i ujednolicenia statusu sędziego.

25.11.2020

Przewodnicząca KE: Polska i Węgry mechanizm praworządności mogą skarżyć do TSUE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Państwa, które mają wątpliwości w odniesieniu do mechanizmu praworządności, mogą zgłosić zastrzeżenia do Trybunału Sprawiedliwości UE - proponuje szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej zdaniem skierowanie tych przepisów do TSUE byłoby lepsze niż blokowanie całego pakietu finansowego "kosztem milionów Europejczyków, którzy oczekują pilnej pomocy".

25.11.2020

Ustawa o e-doręczeniach potrzebna, ale bez zmian w sądach nie zadziała

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Ustawa o e-doręczeniach czeka na podpis prezydenta. Ma wprowadzić - od października 2022 r. - to, na co z utęsknieniem czekają prawnicy, czyli możliwość wnoszenia do sądu pism, na początek w sprawach cywilnych, drogą elektroniczną. Problem jednak w tym, że jak z niej wynika, warunkiem będą... możliwości techniczne i organizacyjne sądu. A w mityczne e-biuro podawcze nie wierzą sami sędziowie.

25.11.2020

SN: Zawieszony radca pisał kasacje i kierował izbą skarbową

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radcy prawnemu, który mimo zawieszenia w czynnościach sporządzał kasacje i inne pisma procesowe, a także pełnił funkcję dyrektora izby skarbowej grozi wydalenie z zawodu. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zgodziła się z ministrem sprawiedliwości, iż kara 25 tys. zł jest niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości czynu.

25.11.2020

SN: Pochopne uniewinnienie w sprawie o przywłaszczenie pieniędzy klienta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Sąd rejonowy wydał wyrok skazujący, uznając że oskarżony przywłaszczył pieniądze swojego klienta. Natomiast sąd okręgowy uniewinnił oskarżonego. Ustalenia sądu odwoławczego były jednak błędne. Sąd ten naruszył zasady oceny dowodów. Nie było podstaw do kwestionowania wiarygodności zeznań pokrzywdzonego - orzekł Sąd Najwyższy.

25.11.2020

TK po raz kolejny odkłada sprawę przedłużenia kadencji RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 12 stycznia 2021 r. przesunął termin rozprawy w sprawie przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika. To trzecia zmiana terminu rozprawy w tej sprawie. A tymczasem PiS zapowiada dokonanie wyboru nowego RPO.

24.11.2020

Nie tak łatwo skierować alkoholika na przymusowe leczenie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Osoby, które nadużywają alkoholu mogą zostać zobowiązane przez sąd do poddania się leczeniu odwykowemu. Jest to możliwe, o ile zostanie ustalone, że z powodu nałogu dochodzi do negatywnych zjawisk: w szczególności rozkładu życia rodzinnego. Sąd nie może jednak przymusowo nakazać leczyć alkoholika.

24.11.2020

Prezydencki projekt w sprawie aborcji teraz czeka na uzasadnienie TK

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Trwa patowa sytuacja w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego likwidującym jedną z przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży. Orzeczenie wciąż nie jest publikowane, nie toczą się też prace nad nowelizacją, która miała nieco stępić ostrość tej decyzji. Obóz władzy uzasadnia to oczekiwaniem na uzasadnienie wyroku Trybunału.

24.11.2020